Zarządzenie Dyrektora Szkoły
174. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza
Link do Qizu dotyczącego życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, tu możesz sprawdzić swoją wiedzę:)
https://learningapps.org/view1511030
5 maja przypada 174 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, naszego patrona. Jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych pisarzy polskich, laureata literackiej nagrody Nobla, autora m.in."Trylogii", "Quo vadis" i "W pustyni i w puszczy".
Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, ze strony ojca wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku. Rodzina Sienkiewiczów przez kilka lat przenosiła się z miejsca na miejsce, by w 1861 roku osiedlić się na stałe w Warszawie.
W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum. Nie uzyskiwał wysokich ocen, najlepiej radził sobie z przedmiotami humanistycznymi; bardzo lubił historię. Duże wrażenie wywarły na nim lektury Homera, Mickiewicza, Słowackiego, Waltera Scotta i Aleksandra Dumasa. W wyniku trudnej sytuacji materialnej rodziny, dziewiętnastoletni Henryk objął posadę guwernera u Weyherów w Płońsku.
Prawdopodobnie w tym czasie napisał swoją pierwszą nie opublikowaną powieść pt. "Ofiara". Jednocześnie kończył zaocznie gimnazjum, uzyskując w 1866 roku świadectwo dojrzałości. Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej. Z czasem zrezygnował z tego kierunku i podjął studia prawnicze, by ostatecznie przenieść się na wydział filologiczno-historyczny.
Pierwszą próbę literacką Sienkiewicz podjął w 1867 roku, pisząc wierszowany utwór "Sielanka młodości", odrzucony przez "Tygodnik Ilustrowany". W 1869 roku zadebiutował jako dziennikarz, publikując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym". Pod pseudonimem Litwos pisał do "Gazety Polskiej" oraz "Niwy".
W 1873 roku zaczął pisać do "Gazety Polskiej" stałe felietony "Bez tytułu", a 1875 roku cykl "Chwila obecna". Od 1874 roku prowadził dział literacki w "Niwie".
Jego pierwsze powieści to "Na marne" (1871), "Humoreski z teki Woroszyłły" (1872), "Stary sługa" (1875), "Hania" (1876) oraz "Selim Mirza" (1877). Trzy ostatnie utwory nazywane są "małą trylogią". W okresie tym był także stałym gościem salonów warszawskich, bywał m.in. u znanej aktorki Heleny Modrzejewskiej.
W latach 1876-78 Sienkiewicz odbył podróż po Stanach Zjednoczonych. Z tego okresu pochodzą "Listy z podróży" drukowane w Gazecie Polskiej oraz "Szkice węglem". Pod wpływem wizyty w USA napisał także utwory: "Komedia z omyłek" (1878), "Przez stepy" (1879), "W krainie złota" (1880), "Za chlebem" (1880), "Latarnik" (1881), "Wspomnienia z Maripozy" (1882) oraz "Sachem" (1883).
Do Europy pisarz wrócił w 1878 roku. Najpierw odwiedził Londyn, później na rok zatrzymał się w Paryżu, gdzie poznał nowy nurt literacki - naturalizm, do którego po początkowym entuzjazmie, odniósł się w efekcie krytycznie. Wyrazem jego przekonań na temat naturalizmu są wydane drukiem odczyty "O naturalizmie powieści" (1881), "O powieści historycznej" (1889) oraz "Listy o Zoli" (1893).
W 1879 roku podczas podróży ze Lwowa do Szczawnicy Sienkiewicz poznał Marię Szetkiewiczównę, która w 1881 roku została jego żoną. Urodziło im się dwoje dzieci, Maria jednak po czterech latach małżeństwa zmarła na gruźlicę.
W 1882 roku pisarz związał się z dziennikiem "Słowo", początkowo został nawet jego redaktorem naczelnym. Napisał wtedy także utwór dramatyczny "Na jedną kartę". Od 1880 roku powstawało "Ogniem i mieczem", które drukowane w latach 1883-84 przez "Słowo", odniosło ogromny sukces.
"Potop" ukazał się w "Słowie" w latach 1884-86, a ostatnia część Trylogii "Pan Wołodyjowski" była drukowana w latach 1887-88. Cała "Trylogia" przyniosła pisarzowi wielką popularność. W roku 1888 Sienkiewicz odbył podróż do Hiszpanii, a w 1890 do Afryki, która to wizyta zaowocowała "Listami z Afryki". 1891 roku wyszła powieść "Bez dogmatu", a w 1895 - "Rodzina Połanieckich". W 1893 roku powstali "Krzyżacy".
Pisarz na krótko w 1893 roku związał się z Marią Romanowską, jednak w związku z ucieczką żony, otrzymał papieskie unieważnienie sakramentu małżeństwa. W 1895 roku powstało "Quo vadis", które odniosło ogromny sukces zarówno w kraju, jak i za granicą, tłumaczone na wiele języków. W 1913 roku zostało po raz pierwszy sfilmowane.
W 1900 roku Sienkiewicz obchodził jubileusz pracy twórczej, a Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. W 1904 roku wziął ślub z cioteczną siostrzenicą Marią Babską.
W roku 1905 uhonorowano Sienkiewicza literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".
Jego ostatnią powieścią jest "W pustyni i w puszczy", wydane w odcinkach w 1910 roku. Po wybuchu I wojny światowej Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie wraz z Ignacym Paderewskim założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey, gdzie został pochowany. W 1924 roku jego prochy zostały uroczyście przeniesione do warszawskiej Katedry św. Jana.
Henryk Sienkiewicz jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich. Jego twórczość pisana w okresie zaborów "ku pokrzepieniu serc", stała się ważnym składnikiem podtrzymującym świadomość i kulturę narodową.
Patriotyczny konkurs
Wojewoda Zbigniew Koniusz zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich z regionu świętokrzyskiego do udziału w konkursie „Wykonaj polski symbol narodowy”.
Technika wykonania i format pracy są dowolne - ma ona przedstawiać nasz symbol narodowy tożsamy z obowiązującymi przepisami prawa. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 15 maja 2020 roku.
Konkurs jest jednoetapowy. Przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III), uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz uczniowie szkół średnich. Prace są zgłaszane indywidualnie, a każdy z autorów może nadesłać wyłącznie jedną pracę.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace (I-III miejsce w każdej kategorii) zostaną ponadto zaprezentowane na stronie internetowej i profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku, a także podczas wystawy pokonkursowej w urzędzie.
Kilka słów od pedagoga szkolnego
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja, w której obecnie jesteśmy jest…wymagająca. Mam nadzieję, że Państwo i „nasze” Dzieci macie się dobrze i chronicie się przed zakażeniem koronawirusem najlepiej, jak potraficie.
Przypominam, że dla potrzeb Państwa i Młodzieży możecie komunikować się ze mną za pośrednictwem aplikacji Messenger- każda klasa ma grupę ze mną, można dzwonić indywidualnie, ale i pisać maila na adres klaudiapalka@vp.pl
Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia pozdrawiam serdecznie i przesyłam serdeczności,
Klaudia Pałka
pedagog szkolny
Poniżej podaję kilka linków… coś dla starszych i młodszych.
„Radzenie sobie ze stresem poprzez techniki relaksacyjne
”https://www.youtube.com/watch?v=_4P3j9FofAQ
Jaki sposób nauki jest dla Ciebie skuteczny?
https://www.quizme.pl/q/sewerynafreud/jaki_sposob_nauki_jest_dla_ciebie_najbardziej_efektywny
Magazyn dla młodzieży VICTOR
https://www.facebook.com/magazynVictorJUNIOR/
Dla rodziców klas 1-3- zdrowie psychiczne
https://www.sp65.bydgoszcz.pl/dokumenty/pedagog/EKO_TUR_zdrowie_psychiczne_R1.pdf
Bajki terapeutyczne
https://www.youtube.com/watch?v=h4rmz68gZ6o&list=PLgm49APmm3AqYWpChLkr1Z2OuXAskly_v
jak_radzic_sobie_z_emocjami.docx
Numery telefonów pod którymi można uzyskać anonimowo i za darmo pomoc:
116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłychMożna dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych!), w godzinach 14.00-22.00.
116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 12.00-02.00.
Majowe święta
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w1950 r.
1 maja 2004 roku Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Dużo więcej informacji na temat flagi Polski znajduję się na stronie internetowej Wikipedia.
Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na stronie internetowej „Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Konstytucja 3 Maja 1791 roku – Jan Matejko
film pt.: Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko: "Konstytucja 3 maja 1791"
film pt.: Konstytucja 3 Maja w obrazach i literaturze
Źródła:
Wikipedia.pl
niepodlegla.gov.pl
youtube.com
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Informacja
Zgodnie z planem bieżącego roku szkolnego dzień 30 KWIETNIA 2020 (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Konkurs plastyczny i literacki dla dzieci
W tym trudnym dla wszystkich czasie, jakim jest wydłużająca się potrzeba izolacji i pozostania w domach, przygotowaliśmy propozycję ogólnopolskiego konkursu dla uczniów i nauczycieli.
Fundacja TworzyMY Kraków pragnie wesprzeć rodziców, którzy w najlepszy sposób chcą kreatywnie zająć czas swoich pociech. Dlatego prosimy o ogłoszenie informacji o konkursie w Państwa przedszkolu, poprzez przesłanie jej nauczycielom i Radzie Rodziców.
Proponujemy aby dzieci przygotowały prace plastyczne lub literackie opowiadające o tym jak wyobrażają sobie świat w 2120 roku. Wszystkie prace, które dotrą do naszej Fundacji za pomocą poczty e-mail, zostaną zamknięte w przygotowywanej kapsule czasu.
Mamy nadzieję, że opracowanie zadania konkursowego sprawi, że kolejny dzień spędzony w domu na kwarantannie, będzie pełen kolorowych wyobrażeń statków kosmicznych, robotów i latających pojazdów.
Zadanie konkursowe brzmi:
"Świat za sto lat. Jak go sobie wyobrażasz?"
Jak wziąć udział w konkursie?
1. Opracować zadanie konkursowe dowolną techniką plastyczną lub literacką.
2. Własnoręcznie podpisać dzieło.
3. Wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly).
4. Zrobić zdjęcie/skan pracy i formularza
5. Wysłać pracę i formularz na adres: sercekapsuly@tworzymykrakow.org
4. Po zakończeniu kwarantanny - oryginał pracy i formularza wysłać pocztą na adres Fundacji TworzyMY Kraków.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Wszyscy! Niezależnie od wieku i umiejętności! W naszej akcji liczy się pomysł na to, jak będzie wyglądał świat w 2120 roku.
Terminy:
Na prace czekamy do 30 maja.
Jakie muszą być warunki techniczne prac?
• Prace literackie – dowolna forma literacka, max. 8000 znaków (opowiadanie, nowela, esej, reportaż, wywiad etc.)
i/lub
• Prace plastyczne – dowolna forma plastyczna nieprzestrzenna, w rozmiarze max. A3 (rysunek, malarstwo, kolaż, komiks, grafika komputerowa, techniki mieszane etc.)
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie przez uczestników dzieł literackich i plastycznych, które zostaną zamknięte w powstającej w Krakowie Kapsule Czasu i stanowić będą jej "Serce".
Na zdjęciu poniżej mogą Państwo zobaczyć jak wyglądać będzie Ogólnopolska Kapsuła Czasu oraz obejrzeć galerię kilku wybranych dzieł akcji.
Regulamin, formularz zgłoszeniowy i informację gotową do publikacji na Państwa stronie internetowej lub dzienniku elektronicznym znajdą Państwo w aktywnych linkach oraz na stronie: www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly.
Zachęcam również do odwiedzenia naszego profilu na Facebook, gdzie znaleźć można obszerną galerię zdjęć prac trzech dotychczasowych edycji akcji "Serce Kapsuły Czasu".
Z wyrazami szacunku,
Joanna Kowalik
Koordynator Akcji Społecznej "Serce Kapsuły Czasu"
Fundacja TworzyMY Kraków
+ 48 692 422 717
Komunikat Dyrektora Szkoły dla Uczniów i Rodziców
- Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej zdalne nauczanie odbywać się będzie nadal tj. od 15.04.2020r. do 26.04.2020r.
- Egzamin VIII klasy został odwołany i nie odbędzie się w dniach 21, 22, 23 kwietnia 2020r.
- Nowy termin egzaminu VIII klasy zostanie ogłoszony na trzy tygodnie wcześniej przed przeprowadzeniem egzaminu.
Grażyna Patrzałek
Dyrektor ZPO w Tuczępach
Zarządzenie Dyrektora Szkoły w sprawie Zdalnego Nauczania
Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych 2020
Komunikat dla Nauczycieli i Uczniów Szkoły i Przedszkola
Od 9 do 14 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Tuczępach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. Zgodnie z wytycznymi MEN w czwartek 9 i piątek, 10 kwietnia bieżącego roku szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno - wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Natomiast Przedszkole w Tuczępach, jako placówka nieferyjna pracuje do 10 kwietnia bieżącego roku. Przedszkole prowadzi swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Dyrektor ZPO w Tuczępach
Grażyna Patrzałek
Życzenia od Ministra Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych pragnę złożyć Państwu, nauczycielom, pracownikom i Państwa najbliższym najlepsze oraz najserdeczniejsze życzenia.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie wysiłki i starania podejmowane w tym szczególnym czasie, a także wspieranie uczniów oraz rodziców.
Przyjmijcie Państwo moje wyrazy uznania oraz szacunku.
Błogosławionych Świąt Wielkanocnych!
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Życzenia
Z poważaniemAnna Bilewska
starszy wizytator
Kuratorium Oświaty w Kielcach
Wydział Nadzoru Pedagogicznego i Strategii
Symbole Wielkanocne
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,
kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie
siły ciemności i śmierci,
zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”.Jan Paweł II
Wielkanoc obchodzimy na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją 40-dniowy post i Triduum Paschalne, w czasie którego wspomina się wydarzenia czasu przed Niedzielą Zmartwychwstania. Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się nią liczne tradycje ludowe.
Symbole wielkanocne - co znaczy jajko, a co chleb w koszyczku wielkanocnym?
Co symbolizuje chleb, a co jajka? Baranek z czerwoną chorągiewką oznacza Jezusa, który umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał. Jajka to symbol rodzącego się życia.
Baranek - symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią.
Jajka - (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych.
Chleb - w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku.Kiełbasa - Mięso, z którego jest zrobiona, jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego.
Chrzan - Ponieważ wyciska łzy z oczu, jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.Pieprz - odwołuje się do symboliki gorzkich ziół,
Sól - to symbol prostoty życia a jednocześnie dostatku i gościnności, głównym jej zadaniem jest nadanie potrawom smaku oraz ochrona przed zepsuciem,
Zielone gałązki - Wiecznie zielone pędy są symbolem zmartwychwstania.
Baba wielkanocna - Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.
Zajączek wielkanocny - to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności.WESOŁYCH ŚWIĄT
Edyta Stefańska
Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców
Szanowni Państwo
Być może w trudnych chwilach przydadzą się poniższe telefony.
Serdecznie pozdrawiamy
Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie"
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Zachęcamy do obejrzenia kilkuminutowego filmu. link do filmu
Poznaj, zrozum i zaakceptuj. Nie bój się!!
Bajki terapeutyczne
Szanowni Państwo, Uczniowie,
aby poradzić sobie z trudną dla nas wszystkich sytuacją, postaram się wyszukać i publikować na stronie szkoły ciekawe, przydatne informacje i pomysły dla dzieci i dorosłych. Poczytajcie, jeśli macie czas i ochotę, może coś się przyda, albo chociaż pozwoli oderwać się od codzienności. Jestem do Waszej dyspozycji na każdej z klasowych i przedszkolnych grup wsparcia.
Polecam Wam bajki terapeutyczne, które mogą być doskonałym narzędziem dla rodziców, do tego, by pomóc poukładać przedszkolakom oraz dzieciom w młodszym wieku szkolnym emocje, które związane są z obecną sytuacją.
1. „Jeżyk Bartek zostaje w domu” –ebook autorstwa psycholog Pauliny Jareckiej i nauczycielki języka polskiego Marty Mytko.
Link do strony z której można pobrać bajkę: bajka1.
2. „Bajka o tajemniczych koronach” –ebook autorstwa psycholożek: Anny Grochulskiej i Agaty Blady z Poradni psychologicznej INTROSFERA.
Link do strony z której można pobrać bajkę -także w wersji audio i wideo: bajka2
3. #Zostań w domu dla dzieci –ebook autorstwa psycholożki Karoliny Piotrowskiej.
Link do strony z której można pobrać bajkę: bajka3
Pedagog szkolny
Uaktualniony regulamin konkursu "Eko-Ozdoba Wielkanocna''
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej przesyła uaktualniony regulamin konkursu "Eko- Ozdoba Wielkanocna''.
Czas składania prac-09 VI. 2020r.
Rozstrzygnięcie konkursu- 15.VI.2020r.
Pozdrawiam
Beata Lech
Specjalista ds. edukacji i promocji.
Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania – poradnik UODO dla szkół
Szanowni Państwo
Urząd Ochrony Danych Osobowych, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, przygotował poradnik „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”. Jest to materiał, który zawiera najważniejsze informacje na temat bezpiecznego przetwarzania danych podczas kształcenia na odległość. Z poradnika mogą korzystać dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także rodzice i uczniowie.
Dodatkowo opracowaliśmy zestaw dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych podczas kształcenia na odległość. Są to najważniejsze zasady, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online.
Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem i zasadami bezpieczeństwa. Proszę o przekazanie tych informacji nauczycielom z Państwa palcówki.
Mam nadzieję, że materiał przygotowany przez UODO i MEN wesprze Państwa w codziennej pracy.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie