4 czerwca 2024 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Tuczępach odbył się jubileuszowy już X finał edycji Międzyszkolnego Konkursu Profilaktycznego „Z Profilaktyką na TY”. X odsłona konkursu skupiła jeszcze szerszą grupę dzieci i młodzieży, którym tematyka profilaktyki zdrowia nie jest wcale obca.
Młode osoby w różnym stopniu narażone są na ryzyko użycia legalnych lub nielegalnych środków uzależniających oraz na wynikające z tego szkody dla ich zdrowia i życia, czasem nieodwracalne. Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest zatem realizacja profilaktyki pierwszorzędowej, czyli promowanie zdrowego stylu życia i zapobieganie zagrożeniom, a w szczególności rozwijanie umiejętności społecznych oraz zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych u dzieci i młodzieży. Realizacja X Międzyszkolnego Konkursu Profilaktycznego „Z Profilaktyką Na TY” wpisuje się we wszystkie wyżej wymienione obszary. Uczniowie zdobywają i poszerzają swą wiedzę na temat alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
Motywem przewodnim tegorocznego konkursu była aktywność, która jest dostępna dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy umiejętności, stanowiąc przy tym jednocześnie doskonałą formę aktywności fizycznej, która dba zarówno o ciało, jak i duszę. Mowa o TAŃCU. Już jako małe dzieci wyrażamy swoje zadowolenie podskakując z radości, później także chętnie spędzamy wolny czas tańcząc podczas różnych uroczystości. Taniec to energia, która dodaje sił. Jest mową ciała, z pomocą której można przekazać wszystkie uczucia. Tańcząc wyrażamy euforię, smutek, radość, lęk czy gniew. Kiedy szukamy dla siebie jakiejś formy aktywności, zwykle zastanawiamy się, co sprawi nam najwięcej radości. A tak się składa, że taniec… to czysta radość!
W Konkursie wiedzy „Z Profilaktyką na TY” dla uczniów klas 5-8 podczas kilku konkurencji zawodnicy zaprezentowali imponujący poziom wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich uzależnień. Młodzież udzielała bezbłędnych odpowiedzi na niełatwe pytania w „Kole Fortuny”, wskazywała na zagrożenia i skutki wszelkich uzależnień, w tym również od uzależnień behawioralnych. Szybko zgłaszali poprawne zwroty w podchwytliwym „Va Banque”, w którym nie zabrakło nawiązań do motywów tanecznych. „W piłkę gramy i nałogom się nie damy”, „Paczka i paczka, aż wyhodujesz sobie raczka” to hasła z jakimi zwrócili się do swoich rówieśników, tworząc plakaty promujące życie wolne od nałogów. Widowiskową konkurencją był slalom w alkogoglach. Alkogogle to specjalne okulary, które służą do symulowania efektów spożycia alkoholu, co pozwala uświadamić negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu. Zawodnicy z założonymi alkogoglami byli naprowadzani przez swoich kolegów, by jak najszybciej ominąć przeszkody na torze, co przy zaburzonej koordynacji wzrokowej nie było takie łatwe.
Po niezwykle zaciętych i wyrównanych rozgrywkach na I miejscu uplasowała się drużyna z ZPO w Tuczępach, w składzie – Natalia Amanowicz, Joanna Bieniek, Emilia Marzec, Paulina Lech. Niewielką różnicą punktów II miejsce wywalczyła grupa uczniów z ZPO w Nizinach, w składzie Wiktoria Misterkiewicz, Klaudia Szkwarek, Filip Grosicki, Bartłomiej Świstak.
Podczas konkursu nawiązania do tańca nie skupiły się wyłącznie na teorii. Publiczność obejrzała wspaniałe występy utalentowanych tancerzy z ZPO w Nizinach- Zuzanny Banasik, Julii Wojtyś, Alicji Tymińskiej oraz ZPO w Tuczępach- Asi Bieniek, Julii Żal, Wiktorii Trześniewskiej, Mai Samiec, Pauliny Lech. Bez potrzeby tłumaczenia czy interpretacji tancerze poruszyli widzów wyrażając w rytm muzyki to, co im „w duszy gra”.
Dyrektor szkoły, p. Grażyna Patrzałek, zwróciła uwagę na szereg działań edukacyjno-wychowawczych realizowanych w szkole, wpisanych w Program Profilaktyczno- Wychowawczy ZPO w Tuczępach, które pomagają zapobiegać występowaniu potencjalnym zagrożeniom. Wyraziła wyrazy podziękowania dla Komisji konkursowej w składzie- p. Bożena Tałaj, Dyrektor ZPO w Nizinach, p. Jarosław Żak, Pełnomocnik Gminy Tuczępy ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, p. Monika Żal, asystent rodziny, GOPS w Tuczępach, Pani Anita Grzyb, szkolna pielęgniarka, p. Katarzyna Nowak, pedagog szkolny z ZPO w Nizinach, sierż. Sztab. Adrian Molasy, p. Paulina Płatos, psycholog szkolny z ZPO w Tuczępach i w Nizinach. Słowa podziękowań dla organizatorów wyraził także obecny na Konkursie Wójta Gminy Tuczępy, Pan Jacek Wilk.
Komisja Konkursowa oceniła także prace plastyczne wykonane przez przedszkolaków i uczniów szkół naszej gminy. Wyniki prezentujemy poniżej:
- W konkursie dla przedszkolaków „PRZEDSZKOLAKI O ZDROWIE DBAJĄ I AKTYWNIE CZAS Z RODZINĄ SPĘDZAJĄ":
I miejsce zdobyła Zuzanna Banasik- Przedszkole Niziny
II miejsce zdobył Hubert Machniak - Przedszkole Niziny
III miejsce zdobyła Liwia Dusza - Przedszkole Tuczępy
Wyróżnienia zdobyli: Olek Karasek- Przedszkole Tuczępy oraz z Przedszkola Niziny - Filip Bąk, Julia Musiał, Maja Kawalec.
W konkursie dla klas I-III „ODKLEJAMY SIĘ OD TELEFONU! NA TWÓJ RUCH CZEKAMY I ULUBIONY SPORT CHĘTNIE POZNAMY”
I miejsce zdobył Szymon Kowalik- ZPO Tuczępy
II miejsce zdobył Jakub Czekaj- ZPO Niziny
III miejsce zdobył Miłosz Grosicki - ZPO Niziny
Wyróżnienia zdobyli: Jakub Wojciechowski- ZPO Tuczępy oraz Kamil Kwiecień i Kacper Musiał z ZPO Niziny.
W konkursie na filmik dla klas IV-VIII „RUCH RZEŹBI UMYSŁ, SERCE I CIAŁO- STAWIAMY NA SPORT, A UŻWKOM MÓWIMY NIE!”.
I miejsce zdobyły ex quo drużyny- Weronika Nowak i Amelia Kogut oraz Adam Żal i Ksawery Golba, ZPO Tuczępy
II miejsce zajęła grupa: Filip Muszyński, Bartosz Krzystek, Marcel Romanek, Wiktor Sroka, ZPO Tuczępy
III miejsce zdobyła drużyna: Julia Dzidowska, ZPO Tuczępy oraz Iga Rokita i Kaja Krawczykowska.
Wyróżnienie zdobyły: Weronika Korus i Magdalena Szewczyk, ZPO Tuczępy oraz Filip Bogdański, Stanisław Ekiert, Jakub Lelakowski i Bartłomiej Jaworski z ZPO Niziny.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy
oraz oryginalnych prac plastycznych !
Atrakcyjne nagrody dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników zostały w całości sfinansowane ze środków finansowych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminie Tuczępy.
Organizatorami Konkursu są pedagog szkolny, Klaudia Pałka oraz pani Iwona Kapusta, nauczyciel wychowania fizycznego. Organizatorzy składają ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie Konkursu.
Klaudia Pałka