Zebranie z rodzicami odbędzie się 22.11.2018r. (czwartek) o godz.15.00.
Temat spotkania: Podsumowanie pracy uczniów za 3 miesiące I półrocza roku szkolnego 2018/2019.
Grażyna Patrzałek - dyrektor ZPO
Zebranie z rodzicami odbędzie się 22.11.2018r. (czwartek) o godz.15.00.
Temat spotkania: Podsumowanie pracy uczniów za 3 miesiące I półrocza roku szkolnego 2018/2019.
Grażyna Patrzałek - dyrektor ZPO
Dnia 16 listopada uczniowie klas VI, VII, VIII pod opieką Pani Ewy Kaczmarskiej, Alicji Zięby, Anny Łabęckiej-Bąk i Małgorzaty Kolankowskiej wybrali się na wycieczkę do Kielc.
Celem wycieczki było:
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino, kręgielnia) oraz w środkach transportu
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej
- podnoszenie aktywności ruchowej poprzez podejmowanie działań rozwijających sprawność fizyczną.
W programie wycieczki była projekcja filmu w kinie oraz kręgielnia. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli premierę drugiej części filmu „Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”. Obraz trzymał w napięciu (w końcu uczniowie czekali na niego dwa lata, żeby go zobaczyć). Był fascynującą opowieścią o walce dobra ze złem.
Film skończył się po dwóch godzinach, które minęły jak pięć minut. Po wspólnym ciepłym posiłku zgodnie z planem uczniowie udali się do kręgielni, gdzie podzielili się na grupy ośmioosobowe i rozpoczęła się rywalizacja. Pierwsze chwile gry dla niektórych okazały się trudne, lecz jak mówią „Trening czyni mistrza”. Po krótkim czasie każdy uczestnik nabrał wprawy i się bawił. Czas szybko minął. Z żalem musieliśmy opuścić kręgielnię. Zajęcia były fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki. Taki wyjazd pozwolił na wspólną integrację.
Ewa Kaczmarska
Dnia 14 listopada w naszej szkole wystąpiła Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO z pokazem historycznym pod hasłem "KU NIEPODLEGŁEJ". Młodzi pasjonaci historii zaprosili uczniów naszej szkoły na interesującą opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o "wolność, honor i ojczyznę".
W programie zaprezentowano m.in. stroje z różnych epok, kolekcję replik broni używanych w czasie walki. Artyści z pasją prezentowali ogromną wiedzę historyczną upamiętniającą dążenia niepodległościowe Polaków. Zapraszali również dzieci i młodzież na scenę. Każdy mógł osobiście obejrzeć kolekcję broni, przymierzyć stroje z epoki. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku, poznali podstawy musztry wojskowej, a nawet udzielania pomocy medycznej. Taka nietypowa lekcja historii powinna pozostać na dłużej w pamięci.
Anita Machniak
Zaprezentowane utwory w Kościele parafialnym w Tuczępach:
1. Rota - chór
2. Miejcie nadzieję - Igor Sawczyszyn
3. Pisk Orła Białego - Jan Czaja
4. My, Pierwsza Brygada - Justyna Łosin, Konrad Kozłowski
5. Przybyli ułani po okienko - Maja Bień, Maja Juniewicz, Wiktor Tutak, Kacper Żal, Wojciech Paszczak
6. Szara piechota - Justyna Łosin
7. Wojenko, wojenko - Michalina Romanek, Natalia Kijanka
8. Warszawo ma - Michalina Romanek
9. Mury - Igor Sawczyszyn
10. Taki kraj - chór
W ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu „Mali obywatele w społeczności, regionie i ojczyźnie” dzieci z Oddziały A zaprezentowały krótki program artystyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodłegłości przez Polskę. Dzieci śpiewały piosenki o Ojczyźnie oraz tańczyły Krakowiaka w przepięknych strojach. Występ przygotowały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Stopnicy.
Anita Machniak
W dniu 9 listopada w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji święta niepodległości. Impreza miała charakter szczególny - wpisywała się w ramy obchodów setnej rocznicy tego wydarzenia.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli: wójt gminy Tuczępy p. Marek Kaczmarek, przewodniczący Rady Gminy p. Jacek Wilk, wiceprzewodniczący Rady Gminy p. Stanisław Zgrzywa, radny Gminy Tuczępy p. Adam Kolankowski, kierownik GOPS-u p. Maria Irla i kierownik Centrum Kultury p. Anna Stępień.
Po wprowadzeniu flagi państwowej i sztandaru szkoły wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz goście honorowi odśpiewali wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego".
Uroczystość przebiegała pod hasłem: "Ne tylko czynem zbrojnym walczyli o wolną Polskę". Patriotyczne pieśni i piosenki w hołdzie dla Niepodległej zaśpiewał szkolny chór i soliści. A z nimi - cała publiczność. Śpiewane były klasyki - z "Pierwszą Brygadą" i "Pierwszą Kadrową" na czele, ale nie zabrakło wielu innych znanych pieśni i piosenek patriotycznych.
O "magicznej godzinie" 11:11 z radością i dumą wszyscy uczniowie wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi zaśpiewali hymn narodowy biorąc tym samym udział w akcji "Rekord dla Niepodległej".
Była także wspólna fotografia: ustawili się do niej wszyscy uczestnicy obchodów święta niepodległości ubrani na biało i czerwono.
Taka forma obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest dla wszystkich wspaniałą lekcją patriotyzmu. Pieśni i piosenki zbliżają ludzi, dostarczają chwil wielu wzruszeń, a dla najmłodszych Polaków są szansą na poznanie własnej kultury i historii.
Uroczystość przygotowały panie Barbara Janik, Alicja Zięba i Sławomira Boroń.
Alicja Zięba
Dzień Wszystkich świętych to dzień pamięci o tych, którzy odeszli, których już nie ma wśród nas. A listopada 2018r. harcerze naszej szkoły pełnili wartę przy Grobie Żołnierza, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Tuczępach. Uczniowie oddali w ten sposób cześć i hołd wszystkim żołnierzom, którzy polegli w czasie wojny.
Barbara Janik
Dnia 29 października 2018 roku uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5b wraz z nauczycielami Iwoną Kapustą, Katarzyną Łabęcką, Klaudią Pałką, Kamilą Jamroży i Anitą Machniak udali na wycieczkę do Kielc.
Pierwszym punktem wycieczki była Kręgielnia MK Bowling w Galerii Echo. Uczniowie przekonali się, ze gra w kręgle to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i ponowne naładowanie się pozytywną energią. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się upragnione punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Następnie wszyscy udali się na upragniony posiłek do swoich ulubionych miejsc.
Głównym celem wycieczki był film pt.: „Mała Stopa” w Kinie Helios. "Mała Stopa" to pełen przygód film animowany przedstawiający legendę o Wielkiej Stopie z zupełnie innej perspektywy. Główny bohater młody Yeti o imieniu Migo znajduje coś, co według niego nie istnieje - człowieka. Wieści o tej "Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności Yeti, rodząc pytania o to, co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę. To szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania. Film okazał się wspaniałą rozrywką, sprawił, że młodzi widzowie wyszli z kina z uśmiechami na twarzach.
Celem wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, poznanie techniki i taktyki gry w kręgle, wdrażanie do współdziałania w zespole, respektowania przepisów i zasad sportowych, a także kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i w środkach transportu oraz integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
Anita Machniak
Szanowni Rodzice
Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach zwraca się do Państwa z uprzejmą prośbą o dokonywanie dobrowolnych wpłat składki na Radę Rodziców.
W roku szkolnym 2018/2019 wysokość składki wynosi:
a) za pierwsze dziecko z rodziny uczące się w Zespole - 40 zł
b) za drugie dziecko z rodziny uczące się w Zespole - 25 zł
c) za trzecie dziecko z rodziny uczące się w Zespole - 15 zł
Wpłat prosimy dokonywać do 22 listopada 2018
Rada Rodziców
Stowarzyszenie „Delta” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do udziału w konkursie poetyckim i quizie historycznym „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” ogłoszonym na stulecie odzyskania niepodległości. Konkursy są finansowane oraz organizowane w ramach wieloletniego programu „Niepodległa”.
Wszystkich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie poetyckim oraz quizie wiedzy o Niepodległej. Pula nagród wynosi 50.000 zł. Na najlepszych czeka etap finałowy oraz gala wręczenia nagród w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym.
Szczegóły dotyczące konkursu i quizu historycznego są dostępne na stronie www.doniepodleglej.pl oraz naoficjalnych profilach konkursów w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/doniepodleglej/
Regulamin konkursu poetyckiego
Dnia 9.11.2018r. (piątek) o godzinie 10.00 odbędzie się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W tym dniu prosimy uczniów naszej szkoły o ubranie białych lub czerwonych bluzek, koszul lub koszulek oraz granatowych lub czarnych spódnic/spodni. Postaramy się wspólnie utworzyć "żywą" flagę Polski.
152 uczniów objętych jest wsparciem w postaci wymienionych w planie zajęć. Poza tym uczniowie klas I-VII wezmą udział w warsztatach z programowania i robotyki, które poprowadzi zewnętrzna firma, wykorzystująca specjalne klocki lego oraz Ozoboty. Dodatkowo wszyscy uczniowie szkoły objęci będą wsparciem w postaci warsztatów z Cyberbezpieczeństwa w Sieci.
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
Piątek |
7.15 - 8.00 Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z j. polskiego z wykorzystaniem TIK – klasa VI |
7.15 - 8.00 Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka polskiego z wykorzystaniem TIK - klasa VIII |
8.00 - 8.45 Zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów dla początkujących z programowania i robotyki – klasa I |
14.25 - 15.10 Zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów z informatyki z wykorzystaniem TIK - klasa V i klasa VI |
7.15 - 8.00 Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z j. angielskiego z wykorzystaniem TIK – klasa VII |
12.45-13.30 Zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne uczniów z wykorzystaniem TIK- Klasa I |
11.50 - 12.35 Zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne uczniów z wykorzystaniem TIK- klasa II |
12.45 - 13.30 Zajęcia rozwijające uzdolnienia z przyrody z wykorzystaniem TIK – klasa IVa i IV b |
12.45 - 13.30 Zajęcia dla początkujących programowania i robotyki rozwijające uzdolnienia uczniów – klasa II |
|
14.30 -15.15 Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki z wykorzystaniem TIK- klasa VIII |
14.30 -15.15 Zajęcia rozwijające uzdolnienia z j. angielskiego z wykorzystaniem TIK – klasa VI i klasa VII |
13.40 - 14.25 Zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym z wykorzystaniem TIK – klasa V-VI |
|
13.40 - 14.25 Zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów z matematyki z wykorzystaniem TIK - klasa VIII |
Klawiaturowe Wyzwanie to Ogólnopolski Konkurs Online w Pisaniu na Klawiaturze. W tym roku organizowana jest VI Edycja. Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Interinfo Polska - organizacja non-profit działająca na rzecz popularyzacji umiejętności metodycznego pisania na klawiaturze.
Uczestnicy konkursu
Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych. Rok urodzenia uczestnika decyduje o jego kategorii wiekowej (Juniorzy młodsi urodzeni w roku 2005 i później, Juniorzy 1999-2004, Seniorzy 1998 i wcześniej).
W Konkursie mogą brać udział Drużyny szkolne, których rejestracji dokonuje nauczyciel. Członkowie Drużyny szkolnej rywalizują zarówno jako zespół (z innymi szkołami), jak i zawodnicy indywidualni.
Szkoła może zgłosić tylko jedną drużynę, z dowolną liczbą zawodników, których rejestruje nauczyciel. Drużyny szkolne rywalizują w jednej z trzech kategorii: Szkoły Podstawowe, Gimnazja, Szkoły Średnie.
Konkurs podzielony jest na cztery tygodniowe Etapy i trwa od 19 listopada do 16 grudnia 2018 r.
I Etap | II Etap | III Etap | IV Etap |
19 XI - 25 XI | 26 XI - 2 XII | 3 XII - 9 XII | 10 XII - 16 XII |
W ramach każdego z Etapów uczestnik ma za zadanie w czasie 10 minut przepisać (możliwie bezbłędnie) dostępny w danym tygodniu jeden tekst konkursowy.
Do każdego z Etapów zawodnik może przystąpić tylko raz. Tekst konkursowy można przepisać w dowolnym momencie trwania danego Etapu Konkursu.
Chętnych prosimy o zgłosznie do pani Anity Machniak do 9 listopada.
Warto to zrobić jak najszybciej, w celu lepszego przygotowania się do konkursu korzystając z modułu treningowego dostępnego na stronie.
Nagrody
Trzech najlepszych zawodników w każdej z kategorii wiekowych otrzyma nagrody w postaci kart podarunkowych do sklepów Media Expert o wartościach wymienionych poniżej. Dodatkowo, laureaci otrzymają możliwość dofinansowania udziału w Internet Contest w wymienionych poniżej progach procentowych:
I miejsce | II miejsce | III miejsce |
200.00 PLN oraz 100% dofinansowania |
150.00 PLN oraz 75% dofinansowania |
100.00 PLN oraz 50% dofinansowania |
W dniu 19.10.2018r. ogłoszono wyniki konkursów propagujących zdrowy styl życia, bez hałasu w naszej szkole.
W konkursie plastycznym dla klas I - II "Program Stworka Hałasorka" oraz "Portret Księżniczki Ciszy" wzięło udział ponad 20 uczniów. Wszystkie prace zostały wyróżnione przez Komisję Konkursową.
Uczniowie klasy IV b - Aleksandra Bławat, Maria Majkowska i Oliwia Samiec oraz uczeń klasy Va - Kacper Kozłowski przygotowali do konkursu "Walczą z hałasem, wybieram ciszę" ciekawe hasła reklamujące ciszę i negujące nadmierny hałas w szkole.
Do konkursu na prezentację multimedialną dla klas VII - VIII spłynęła tylko jedna praca, autorstwa ucznia klasy VIII Bartosza Zięby.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk pani dyrektor Grażyny Patrzałek i pani Klaudii Pałki.
Jeszcze raz gratulujemy!
Klaudia Pałka
17-18 października uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich V", której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Udział w akcji dał możliwość uczniom poznać bliżej Fundusze Europejskie, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak za ich pomocą mogą zrealizować swoje pomysły na biznes. Wiedzę tę uczniowie zdobyli podczas specjalnej przygotowanej lekcji, na której wykorzystano atrakcyjne materiały - komiks, filmy i prezentację. Lekcję prowadziła pani Klaudia Pałka.
Po zakończonej akcji uczniowie wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Funduszach Europejskich oraz o Programie Polska Wschodnia.
Zwycięzcami zostali:
1. miejsce - Magdalena Bąk, Dominika Lech,
2. miejsce - Zuzanna Żal, Wiktor Kozłowski,
3. miejsce - Filip Borycki, Patrycja Janus.
Nagrodą dla uczniów były karty podarunkowe do księgarni.
Jeszcze raz gratulujemy wiedzy!
Klaudia Pałka
Wycieczka do ZOO była ciekawą przygodą dla uczniów klasy drugiej.
15 października 2018r. drugoklasiści wraz z rodzicami, wychowawcą i opiekunami wyruszyli autokarem do "Leśnego Zacisza", które mieści się na malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów.
Podczas spaceru alejkami ZOO, dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów i z różnych stref klimatycznych świata. Obserwacje zachowania egzotycznych zwierząt budziły wśród uczestników wycieczki wiele emocji. Uczniom szczególnie podobały się lamy, zebry, surykatki, daniele, strusie afrykańskie, szopy oraz wielbłąd.
Po długim spacerze przyszedł czas na grilla i zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dzieci miały do dyspozycji park linowy, trampoliny, zjeżdżalnie, szachy, suchy basen z piłeczkami.
Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Barbara Janik
Dzień Edukacji Narodowej jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela, a jego data jest stała. Jak co roku, tak i w 2018 Dzień Nauczyciela wypada dokładnie 14 października.
W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Nauczyciela 12 października w piątek. W tym roku został przygotowany „Koncert Życzeń” dla nauczycieli i pracowników szkoły. Były dedykowane życzenia, recytowane wiersze i oczywiście piosenki dla wszystkich pracowników szkoły. Część artystyczną przygotowały panie Małgorzata Szkwarek i Aneta Tutak, a piękną dekorację p. Iwona Głąb. Jak co roku w ten dzień zostały wręczone nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły, otrzymały je panie: Katarzyna Łabęcka, Teresa Romanek, Sławomira Boroń, Anna Bieniaszewska i Ewa Bień. Życzenia, kwiaty i tort przekazali wszystkim pracownikom szkoły p. wójt Marek Kaczmarek, Rada Gminy oraz Rada Rodziców.
Małgorzata Szkwarek
11 października 2018r. uczniowie klasy II wraz z wychowawcą Barbarą Janik wybrali się na ognisko, które miało miejsce za budynkiem Urzędu Gminy w Tuczępach. Rodzice pomagali w zorganizowaniu klasowej imprezy, podczas której upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie.
Barbara Janik
Powered by aSc EduPage