W ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjnego: ,,Pracowania edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii” został zorganizowany Happening z okazji Dnia Ziemi.
Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
Zanim przystąpiono do obchodów pani dyrektor Grażyna Patrzałek wraz z nauczycielami pogratulowała uczniom sukcesów i wręczyła nagrody w konkursach. Gratulacje popłynęły do uczennic klasy VIII, które uzyskały 2 i 3 miejsce w Powiatowym Konkursie Pożarniczym, którego szkolnym koordynatorem jest pani Edyta Stefańska. Następnie ogłoszone zostały wyniku Szkolnego Konkursu Savoir-vivre, którego organizatorem jest pani Teresa Romanek. Wręczone również zostały nagrody w etapie szkolnym IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje", którego opiekunem była pani Sławomira Boroń.
Akademia "Dzień Ziemi"
Uczniowie klasy I i II pod opieką wychowawców Wioletty Kaczmarek i Barbary Janik przygotowali widowisko o tematyce ekologicznej pt. ,,Jaś i Małgosia”. W bajkowej scenerii lasu Baby Flory, młodzi aktorzy pięknie zaprezentowali swój program, w którym zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Maja z klasy I oraz Maja i Piotrek z klasy II świetnie wcielili się w bajkowe role: Baby Flory, Jasia i Małgosi. Ekologiczne hasła, które prezentowali inni uczniowie, przypominały wszystkim, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać. Przedstawienie uświetniła piosenka, którą zaśpiewała Maja z klasy II wspólnie z innymi dziećmi oraz ciekawe ekologiczne stroje wszystkich występujących uczniów.
Pokaz mody ekologicznej
Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi był pokaz mody ekologicznej. Uczniowie klas I-VII pod okiem pani Kamili Jamroży i Katarzyny Łabęckiej przedstawili ubrania i dodatki wykonane z surowców wtórnych tj. butelki plastikowe, torebki i worki foliowe, nakrętki plastikowe, folia aluminiowa, tektura. Uczniowie wykonali i zaprezentowali sukienki, spódniczki, kapelusze, bransoletki, korale i inne. Stroje były bardzo pomysłowe i staranne wykonane.
Debata "Stan naszego środowiska"
Kolejnym działaniem w ramach obchodów Happeningu z okazji Dnia Ziemi była debata ekologiczna. Trzyosobowe i czteroosobowe reprezentacje klasy VII i VIII wraz z przedstawicielem urzędu gminy w Tuczępach (referat środowiska) panią Anną Kolankowską i panem Jackiem Strojnym - właścicielem firmy „HMPSTROJNY RECYKLING”
rozważały bardzo poważny problem dotyczący ochrony naszego środowiska. Podczas debaty poruszane były takie zagadnienia jak: źródła zanieczyszczeń wody, powietrza i ziemi, a także ich skutki.
Debata rozpoczęła się od przywitania zebranych, gości i uczestników dyskusji. Następnie głos zabrał Wiktor Kozłowski uczeń klasy VII, który prowadził debatę.
Stopień zanieczyszczenia powietrza omówiła Natalia Paluch i Łukasz Obora.
Drugim poruszanym problemem były zanieczyszczenia wód i ich skutki. Na ten temat wypowiadali się Bartosz Zięba i Gabriela Kwiecień uczniowie klasy VIII oraz pani Anna Kolankowska.
Następnie uczestnicy debaty skupili się na zanieczyszczeniu gleb oraz sprawą zaśmiecania naszej gminy. Wspomagając się przygotowaną prezentacją ten problem omówili uczniowie klasy VII Dominika Lech i Wiktor Kozłowski oraz głos zabrała pani Anna Kolankowska.
Uczestnicy zaraz po omówieniu zanieczyszczeń gleby przeszli do kolejnego punktu debaty źródła energii odnawialnej. Kwestię tę poruszyła Magdalena Misterkiewicz uczennica klasy VIII.
Kiedy uczestnicy debaty omówili już największe zagrożenia naszego środowiska głos zabrał pan Jacek Strojny, który przedstawił i omówił prezentację dotyczącą recyklingu samochodów.
Podczas spotkania przeanalizowano najistotniejsze problemy dotyczące naszego środowiska i wyciągnięto wnioski. W podsumowaniu uczniowie stwierdzili, że redukcja skażenia środowiska naturalnego jest bardzo kosztowna, ale ma jednak bardzo istotne znaczenie dla naszego życia na Ziemi. Również my sami możemy wykonać małe kroczki w celu ochrony naszych zasobów naturalnych i dbać o nie, na przykład podczas kąpieli, mycia naczyń, wielokrotnego używania opakowań, czy zabierania ze sobą toreb na zakupy. Przy wspólnym wysiłku na pewno uda nam się sprawić, że nasz świat będzie bardziej czystszy i zdrowszy.
Zdjęcia
Barbara Janik, Katarzyna Łabęcka, Ewa Kaczmarska, Anita Machniak,