Szanowni Rodzice!
Uczniowie klas: IV - VIII naszej szkoły przystępują do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno–edukacyjnej „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”.
Celem programu jest to, aby uczniowie potrafili podzielić się refleksjami na temat cech autorytetu, szczególnie w sytuacji trudnej, ryzykownej, wymagającej opanowania emocji oraz by postanawiali dążyć do tego, by być autorytetem dla innych.
Autorytet to człowiek mający duże poważanie ze względu na swą wiedzę lub postawę moralną, stawiany za wzór do naśladowania, mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi.
Ludzie wychowani w atmosferze szacunku do autorytetów, mają poczucie godności własnej i godności drugiej osoby. Dzięki temu są uczciwi i szczęśliwi oraz budują dobre i trwałe relacje.
W relacji z prawdziwym autorytetem, każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości.
Potrzebujemy autorytetu w rodzinie, bo wychowanie przez autorytet uskrzydla dziecko do wyznaczania sobie ambitnych celów.
Potrzebujemy autorytetu w pracy, bo wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji.
Potrzebujemy autorytetów w społeczeństwie, bo człowiek zagubiony w nadmiarze informacji, z trudnością odróżnia prawdę od fałszu, przez co czuje się zagrożony.
Młodzi okazują zaufanie tym, którzy mogą stanowić pewien punkt odniesienia – podświadomie szukają mistrzów i wzorów do naśladowania. Są pełni entuzjazmu lecz bez pomocy trudno im odróżnić mistrza od idola. Natomiast rodzice poszukują oparcia, by móc rozwiązać tysiące stojących przed nimi problemów, obalających ich autorytet w oczach dzieci.
Uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach na zajęciach z wychowawcą, w czasie których zostaną omówione definicje autorytetu, jego kluczowe cechy oraz zachowania świadczące o postawie autorytetu. Poznają korzyści wynikające z relacji z autorytetem oraz konsekwencje braku relacji z nim.
W ramach kampanii zostanie w naszej szkole przeprowadzona ankieta wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli. Wszyscy otrzymają od koordynatorów szkolnych kody umożliwiające wypełnienie ankiety.
Uczniowie wypełnią ankietę w szkole na lekcjach informatyki, rodzice oraz nauczyciele w szkole lub w domu.
Wyniki zostają podliczane automatycznie, raport z wykresami szkoła otrzymuje po zakończeniu kampanii - 25 stycznia 2019r. Zostanie on przedstawiony rodzicom, nauczycielom i uczniom.
Koordynatorami kampanii w szkole są: pani Klaudia Pałka i pani Anita Machniak.
Dodatkowo w ramach kampanii zorganizowany został konkurs - informacje poniżej na naszej stronie.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące kampanii znajdą Państwo na stronie:
- dla rodziców
- dla nauczycieli.
Anita Machniak