Dzień Papieski w kościele
- 12
I Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów
Uczniowie naszej szkoły postanowili spróbować swoich sił w I Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Staszów z okazji 494. rocznicy nadania praw miejskich. Turniej ten odbył się 6 kwietnia, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie. W rywalizacji łącznie udział wzięło prawie 70 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Przemek Lalewicz (klasa VII), Karol Podolski (klasa Va) oraz Patryk Wojciechowski (klasa II).
Turniej rozgrywano w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry po 10 minut dla zawodnika na partię. W sobotnim turnieju uczestnicy rywalizowali ze sobą w 3 grupach wiekowych. W pierwszej rozgrywki odbywały się wśród zawodników do 10 lat, w drugiej pomiędzy uczestnikami 11-15 lat, a w trzeciej powyżej 16 lat.
Żadnemu z naszych uczniów nie udało się sięgnąć po najwyższe nagrody, ale nie wrócili z niczym. Każdy otrzymał dyplom, medal oraz drobne upominki. Nasi uczniowie wzbogacili się również o nowe doświadczenie jakim jest udział w profesjonalnym turnieju szachowym.
Serdecznie wszystkim gratulujemy wyników i odwagi.
Dziękujemy również rodzicom za umożliwienie dzieciom udziału w tym przedsięwzięciu i za poświęcony czas.
Anita Machniak
Konkurs Pożarniczy w Busku-Zdroju
To już kolejne zmagania naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, przebiegającym pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". 5 kwietnia 2019 r. o godz.10.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju odbyły się eliminacje powiatowe tego turnieju. Szóstka naszych uczniów stanęła do rywalizacji z innymi uczniami z całego powiatu. Test zawierał 30 pytań. Eliminacje odbywały się w trzech grupach wiekowych klasy I – VI, VII – III gimnazjum oraz licea.
Uczniowie klasy VIII tj. Sylwia Andrejas, Magdalena Bąk i Bartosz Zięba to można powiedzieć, weterani w tym konkursie, znający doskonale przepisy i organizację ochrony przeciwpożarowej, grupy pożarów i zastosowanie środków gaśniczych, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej, sprzęt pożarniczy, podręczny sprzęt gaśniczy, zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków, lasów i składowania palnych płodów rolnych, wymagania dotyczące warunków ewakuacji, pierwsza pomoc i wiele, wiele innych. Zakres materiału jest naprawdę ogromny. Trudno się zatem dziwić iż nasze uczennice Madzia i Sylwia wywalczyły w dogrywce II miejsce – Sylwia i III miejsce - Madzia. Wielkie gratulacje!!!
Młodsza grupa, Adam Stawecki, Marcel Pałka i Karol Podolski, dopiero zaczynają przygodę z tym turniejem, ale widząc ich zaangażowanie i determinację z jaką przygotowywali się do eliminacji, zarówno gminnych w których zwyciężyli jak i powiatowych gdzie pierwszy raz nie udało się zdobyć podium, na pewno w przyszłym roku "tanio skóry nie sprzedadzą" .
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy że tak godnie reprezentują naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów.
Edyta Stefańska
2 KWIETNIA TO DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać, zrozumieć , aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Tego dnia przedszkolaki mogły poznać świat osób autystycznych z ich perspektywy. Dzieci zakładały grube rękawice które utrudniały im zdolności manualne. Przedszkolaki mogły również doświadczyć jak czują się osoby z autyzmem, które są nadwrażliwe na hałas i dlaczego często zasłaniają uszy. Dzieci wiedzą już również jak trudno osobom z autyzmem skoncentrować się na zadaniach, kiedy ich zmysły odbierają świat inaczej. Na korytarzach pojawiły się plakaty związane z tym zaburzeniem. Nauczyciele wspomagający zainicjowali też akcję „Na niebiesko dla autyzmu”- dzieci z przedszkola założyły niebieskie ubranka, miały tez niebieskie baloniki na znak solidarności osób z autyzmem.
Katarzyna Pacyga
Wizyta w schronisku
FlySky
W dniu 28 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych A, B i C wzięły udział w wycieczce autokarowej do Parku Rozrywki "FlySky" w Kielcach.
Celem wycieczki było wspólne spędzenie czasu, interacja grup przedszkolnych, promowanie aktywności fizycznej oraz poznanie zasad prawidłowego zachowania się w miejscach publicznych.
Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji m.in. rozbudowany wielopoziomowy labirynt, basen z kulkami, zjeżdżalnie, różnego rodzaju zakamarki z przeszkodami do pokonania oraz trampoliny dostosowane do wieku naszych milusińskich.
Podczas 2-godzinnego pobytu nie było miejsca na nudę. Czas umilały sympatyczne animatorki, które razem z dziećmi przeprowadzały zabawy ruchowe np. z chustą animacyjną. Dzieci mogły się do woli wyskakać i wyszaleć, a radości nie było końca.
Czas spędzony w Parku Rozrywki minął bardzo szybko. Przedszkolaki zmęczone lecz zadowolone i pełne wrażeń szczęśliwie i bezpiecznie wróciły do domów.
Ewelina Fitowska
Ogłoszenie w/s Egzaminu Ósmoklasisty w kwietniu 2019
Egzamin Ósmoklasisty w Naszej Szkole odbędzie się w ustawowym terminie tj.:
- 15 kwietnia 2019r. z języka polskiego
- 16 kwietnia 2019r. z matematyki
- 17 kwietnia 2019r. z języka angielskiego
Przypominamy Ósmoklasistom o stawieniu się w Szkole w dniach Egzaminu o godzinie 8.00!!!!
Egzamin odbędzie się w następujących salach:
w Sali NR 1 – (klasa szkolna Nr 12) – uczniowie o kodach od nr 1 do 10
w Sali NR 2 – (klasa szkolna Nr 14) – uczniowie o kodach od nr 11 do 20
w Sali NR 3 – (klasa szkolna Nr 19) – uczniowie o kodach od nr 21
w Sali NR 4 – (klasa szkolna Nr 17) – uczniowie o kodach od nr 22 do 30
Przypominamy, że uczeń ma mieć ze sobą 2 długopisy nieścieralne z czarnym tuszem, a na egzamin z matematyki dodatkowo linijkę.
Uczniowie mogą mieć także ze sobą małą butelkę wody.
Proszę pamiętać o zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.
Przypominamy, ze zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2018/2019, ze względu na zaplanowane egzaminy ósmoklasisty 15 – 17 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla kas od I do VII. Nauczyciele wówczas pracują w zespołach nadzorujących egzaminy. W dniach, w których odbywają się Egzaminy Ósmoklasisty Przedszkole pracuje.
Od 18 kwietnia do 23 kwietnia 2019r. trwa przerwa świąteczna.
Uczniowie do szkoły wracają po przerwie świątecznej 24 kwietnia.
Podczas egzaminu przywóz uczniów rano autobusami szkolnymi odbędzie się o tej samej godzinie jak dotychczas.
Godzina odwozu będzie ustalana na bieżąco każdego dnia w godzinach porannych.
Grażyna Patrzałek – Dyrektor szkoły
Porozumienie rządu z nauczycielską Solidarnością
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
wczoraj, 7 kwietnia br. przedstawiciele rządu i KSOiW NSZZ „Solidarność” podpisali porozumienie dotyczące poprawy warunków pracy nauczycieli.
Przyjęty dokument zawiera 6 punktów.
Uprzejmie proszę o przekazanie porozumienia nauczycielom z Państwa placówki. Zależy mi na tym, aby wszyscy nauczyciele byli poinformowani o nowych rozwiązaniach, które zostały wypracowane podczas negocjacji prowadzonych z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Treść porozumienia
Komunikat dla rodziców
Szanowni Rodzice, w związku z Akcją Strajkową Nauczycieli Naszej Szkoły i Przedszkola rozpoczynającą się 8 kwietnia 2019r., Dyrektor informuje, że nie będzie w tym czasie zajęć lekcyjnych w placówce. Planujemy organizację zajęć opiekuńczo – wychowawczych (zajęć świetlicowych) do godz. 15.00. Informuję także, że stołówka będzie czynna. Jeśli sytuacja się zmieni, co będzie można stwierdzić dopiero w dniu 8 kwietnia, będą Państwo informowani za pośrednictwem strony internetowej szkoły (www.zpotuczepy.edupage,org) oraz w komunikatach umieszczanych na drzwiach szkoły. Wszelkie zmiany będą na bieżąco zamieszczane w wyżej wymienionych miejscach. Proszę o zrozumienie i zapewnienie opieki swoim pociechom, pamiętając jednocześnie o tym, że żadne dziecko nie zostanie odesłane do domu.
Grażyna Patrzałek – Dyrektor Szkoły
Schronisko
Minuta Ciszy w ZPO w Tuczępach
29 marca o godz. 8.00 minutą ciszy społeczność szkolna, uczciła pamięć zmarłego kierownika Pana Teofila Dresla. Pani dyrektor Grażyna Patrzałek przedstawiła dzieciom i młodzieży sylwetkę wybitnego działacza i społecznika. Pan Dresel od 1962 roku do 1977r. tj. przez 15 lat był kierownikiem Naszej Szkoły. Później jego aktywność przeniosła się do lokalnego samorządu (w latach 1977 do 1982) - pan Dresel pełnił funkcję Naczelnika Gminy Tuczępy. Z wielkim wzruszeniem pani dyrektor przypomniała obecność pana Teofila w murach naszej szkoły podczas obchodów 130 - lecia szkolnictwa na terenie Tuczęp. To właśnie pan Teofil Dresel był jednym z głównych inicjatorów budowy szkoły w Tuczępach.
W trakcie swego wystąpienia pani dyrektor mówiła o przemijalności i kruchości ludzkiego istnienia. Dlatego też zwróciła uwagę, aby zgodnie z łacińską maksymą Horacego „Carpe diem”, każdy z nas korzystał z życia, czerpał radość i szczęście oraz cieszył się każdą daną nam chwilą.
Kamila Jamroży
Sprawozdania z nadzoru pedagogicznego
Wielkanocny teatrzyk
27 marca 2019r. odbył się teatrzyk pt. "Tradycje Świąt Wielkanocnych". Aktorzy w ciekawy sposób przedsatwili zwyczaje swiąt, które tkwią w tradycji ludowej od bardzo dawna. Głównymi postaciami w teatrzyku były zwierzęta. Swoimi zabawnymi skeczami rozbawili młodych widzów i zachęcali do kultywowania tradycji i zwyczajów Wielkanocnych.
Anna Bieniaszewska
Wiosenny Szalony Tydzień za nami
Wiosna zawitała do Tucząp. Oby już na dobre! Uczniowie z naszej szkoły postarali się, by przywitać ją z prawdziwym przytupem. Wtorek był dniem szalonych nakryć głowy. Na szkolnych korytarzach królowały neonowe peruki, fantazyjne fryzury, nietuzinkowe kapelusze, często samodzielnie wykonywane. Prawdziwy zawrót głowyJ. Następnego dnia, tj. w środę, oglądaliśmy świat przez (nie tylko) różowe okulary. A żeby było odrobinę poważniej okulary zestawiono z krawatami. Rewelacyjne połączenie!
Prawdziwy finał nastąpił w czwartek. Wiosenny pochód z Marzannami ubranymi w tęczowe stroje przemaszerował przez centrum Tucząp. Na transparentach przygotowanych przez uczniów można było znaleźć postulaty- „Witaj wiosno”, „Chcemy ciepła” czy „Zimo żegnaj”. A wśród nich także hasła propagujące dbanie o czyste powietrze, środowisko, zachęcające mieszkańców do świadomości ekologicznej. W trosce o dbałość o ekologię w naszej gminie uczniowie zaprezentowali także swoje stanowisko składając na ręce Wójta Gminy Tuczępy, Pana Marka Kaczmarka, list otwarty „Czysta gmina- naszym domem”.
Uwieńczeniem pierwszego Dnia Wiosny był szkolny Konkurs Mam Talent. W tym roku mieliśmy prawdziwy „wysyp”uzdolnień. Dawid Szymczak, Ania Maj, Patryk Wojciechowski oraz Karol Podolski oczarowywali publiczność magicznymi i karcianymi sztuczkami (nadal nie wiem, jak oni to zrobili). Wokalne talenty - Iza Leśniewska, Oliwia Samiec, Marysia Majkowska, Maja Bień, Maja Nowicka, Maja Stolarek, Michalina Romanek, Dawid Furtak, Bartłomiej Batóg, Amelia Bławat, Justyna Łosin, Oliwia Cecot, Marta Majda, Alan Łuszcz, Alicja Haczyk- zaprezentowały najpiękniejsze polskie utwory. Wiosenną piosenkę zaśpiewały „Wesołe nutki”, czyli Emilka Furtak, Emilka Marzec, Julia Furtak, Paulinka Lech. Obejrzeliśmy także umiejętności taneczne, w wykonaniu KonradaRedki i grupy tanecznej „Samba- bamba” - Julia Żal, Maja Samiec, Julia Sieruga, Julia Furtak, Paulina Lech. Wszystkie występy były fantastyczne. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli- Konrad Redka, Marysia Majkowska i Maja Bień.
Sezon WIOSNA 2019 uważamy za otwarty!!!
Klaudia Pałka
Zdjęcia Pochód wiosenny, Konkurs Mam Talent, Rozgrywki sportowe
Eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt: "Młodzież zapobiega pożarom"
18 marca w naszej szkole, tradycyjnie jak co roku, odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt: "Młodzież zapobiega pożarom".
W eliminacjach udział wzięło 10 uczestników, z ZPO Tuczępy i ZPO Niziny w dwóch grupach wiekowych: I grupa klasy I – VI i II grupa klasy VII, VIII i III gimnazjum, po pięciu uczestników w kazdej z grup.
Eliminacje przeprowadził mł.asp. Dawid Kucybała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju. Test w obu kategoriach zawierał 25 pytań jednokrotnego wyboru.
Jak się później okazało nie nalezał do najłatwiejszych.
Po dogrywkach zarówno w grupie młodszej jak i starszej do Eliminacji Powiatowych zakwalifikowali się:Grupa I
I miejsce – Marcel Pałka – ZPO Tuczępy
II miejsce – Karol Podolski – ZPO Tuczępy
III miejsce – Adam Stawecki – ZPO TuczępyGrupa II
I miejsce – Magdalena Bąk – ZPO Tuczępy
II miejsce – Sylwia Andrejas – ZPO Tuczępy
III miejsce – Bartosz Zięba – ZPO TuczępySerdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Turnieju, a zwycięzcom życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.
Edyta Stefańska
Kino Pacanów
Piątek 15.03.2019r uczniowie klasy I i II ZPO w Tuczępach spędzili w kinie „Szkatułka” w ECB Pacanowie. Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem zastąpiło tym razem spotkanie z białym lwem. Film „Mia i biały lew” jest bowiem familijną opowieścią o przyjaźni między nastolatką i afrykańskim drapieżcą, który jak każde dzikie zwierzę, niełatwo daje się oswoić. Dzieci miały okazję zobaczyć jak żyje się współcześnie w Afryce ich rówieśnikom, z jakimi problemami stykają się na co dzień. Dzieciaki zobaczyły, że życie na farmie w RPA różni się znacząco od naszej codzienności, a na podwórzu można natknąć się na hienę czy małpę. Wreszcie, w filmie pokazano także ogromny problem jakim jest kłusownictwo i jak ważną kwestią jest ochrona zagrożonych gatunków. To ważne przesłanie miało niezwykłe walory edukacyjne, bowiem to właśnie w naszych dzieciach powinniśmy pokładać nadzieję na poprawę losu dzikich zwierząt, ich ochronę oraz dbałość o naszą planetę w przyszłości. Optymistyczne zakończenie filmu, jakie dzieci zobaczyły – udana ucieczka lwa do rezerwatu pod opiekę afrykańskiego plemienia i wspaniała postawa rodziców dziewczynki- wzruszyła wszystkich kinomanów. Równie mocno tych małych i dużych oraz napełniła wszystkich pozytywnym nastawieniem.
Po seansie przyszła pora na krótki spacer uliczkami miasteczka, pod pomnik Koziołka Matołka oraz degustację przepysznej przekąski w lokalnej karczmie. Wróciliśmy wzruszeni ale i zrelaksowani. Trzeba to koniecznie powtórzyć!
Wioletta Kaczmarek
Wiosenne Warsztaty Artystyczne "Wiosna tuż, tuż"
5 i 12 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne. Pod okiem Pani Haliny Żal, lokalnej twórczyni, 30-osobowa grupa uczniów miała okazję zapoznać się z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów z bibuły. Młodzież wykonywała także koszyczki z wikliny papierowej i wstążeczek. Sztuka robienia kwiatów z papieru wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale daje mnóstwo satysfakcji. Składamy gorące podziękowania Pani Halinie Żal za poprowadzenie warsztatów, jak również za podzielenie się swoimi umiejętnościami. Dziękujemy również nieocenionemu wsparciu Radzie Rodziców, w postaci zakupu materiałów plastycznych niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów.
Klaudia Pałka
Dzień Kobiet
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"
- Pierre de Brantome
Ósmy marca to szczególny dzień nie tylko w naszej szkole, dzień pełen radości i uśmiechu. Nie może być inny, bo to „ Dzień Kobiet”, święto wszystkich Pań, tych dużych i tych najmłodszych. Tego dnia pustoszeją półki ze słodyczami a w kwiaciarniach ustawiają się długie kolejki Panów. Po to aby sprawić przyjemność swoim kobietkom. W tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Ewy Kaczmarskiej i Edyty Stefańskiej próbowali w scenkach kabaretowych, trochę z przymrużeniem oka, rozstrzygnąć trwający już od wielu lat zażarty spór, pomiędzy zwolennikami teorii o wiodącej roli mężczyzny w świecie, a obrońcami praw kobiet. Mimo dość burzliwej wymiany zdań, argumentów i kontrargumentów, kilku scenek kabaretowych ukazujących niektóre słabości kobiet i usilnych prób mężczyzn aby udowodnić, że to oni są krzywdzeni, wykorzystywani i mogą czuć się zagrożeni.Wszystko z zacięciem satyrycznym, z dużą dawką humoru i w asyście uczniów wykonujących piosenki „tematycznie kobiece”. Na zakończenie Kuba Pałyga przedstawił monolog górala o zakupach z repertuaru kabaretu Młodych Panów, niestety nie udało się doprowadzić do pogodzenia zwaśnionych stron. Może to i dobrze, bo i po co udowadniać coś, co już dawno zostało udowodnione i od zawsze uchodzi za pewne. Mężczyzna może jest głową, ale to szyja tą głową kręci:)Edyta Stefańska
Zabawa karnawałowa
W czwartek 28 lutego odbyła się zabawa karnawałowa młodsze klasy i przedszkolaki bawiły się w godzinach od 11.00 do 14.00, natomiast klasy starsze od 17.00 do 20.00.
Edyta Stefańska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie