8 dowodów na to, że aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu
Aktywność przynosi korzyści nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne oraz umysłowe. O ile korzyści fizyczne są oczywiste i widoczne gołym okiem, o tyle wpływ ćwiczeń na pracę mózgu oraz emocje nie jest już tak zauważalny przez osoby trzecie. Każdy kto ćwiczy regularnie wie, że ma to wpływ na poprawę nastroju i stymuluje pracę mózgu. Zostało to także potwierdzone wielokrotnie m.in w 100 badaniach, których wyniki publikuje pismo „Journal of Applied Physiology”.
Poniżej przedstawiamy Wam 8 dowodów na to, że ćwiczenia mają wpływ również na sferę emocjonalną oraz umysłową każdego człowieka.
1. Skupienie
W Kanadzie i USA przeprowadzono ponad 100 badań naukowych, które udowadniają powiązanie pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi, a skupieniem. Bycie sprawnym fizycznie pomaga unikać niepowodzeń w życiu, znacznie poprawia naszą bystrość i skuteczność w wykonywaniu różnego rodzaju zadań. Funkcjonuje to zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych.
2. Pamięć
Osoby, które regularnie ćwiczą, znacznie szybciej przyswajają wiedzę. Intensywne ćwiczenia poprawiają ukrwienie mózgu nawet o 25%, a co za tym idzie poprawie ulega także koncentracja i pamięć długotrwała. Kumulowanie informacji u takich ludzi jest prawie o 20% szybsze niż w przypadku tych, którzy stronią od ruchu. Powód jest prosty. Wzrasta ilość czerwonych krwinek we krwi, które dokarmiają i dotleniają komórki, a ponadto pomagają wydalać toksyny.
3. Szybsze przetwarzanie danych
Nasz mózg każdego dnia przetwarza miliony informacji. Z badań wynika jasno, że ćwiczenia fizyczne pomagają przetwarzać je w szybszym tempie. Jak wynika z analiz, już po 30 minutach ćwiczeń, nasz mózg staje się bardziej czujny i tym samym jest w stanie przetwarzać nowe dane o wiele szybciej. Aktywność fizyczna przyspieszy Twój mózg tak samo jak przyspiesza serce i oddech.
4. Lepsze podejmowanie decyzji
Podejmowanie decyzji pozwala nam balansować pomiędzy możliwościami. To od ich wyboru zależy jakość naszego życia, dlatego też niezwykle ważne jest, byśmy wybierali te najlepsze. A skoro można myśleć szybciej i zachowywać w pamięci więcej informacji, to znacznie łatwiej jest nam ustalić, które opcje są dla nas korzystniejsze i podjąć trafną decyzję.
5. Poprawa produktywności
W zasadzie poprawa produktywności jest oczywista i wynika z punktów opisanych powyżej. Bo skoro szybciej przetwarzasz dane, to znacznie mniej szczegółów umknie Twojej uwadze, a lepsza pamięć pozwoli na efektywną wydajność w pracy jak i w domu. Kolejny raz badania naukowe udowadniają, że w dniach o podwyższonej aktywności fizycznej człowiek jest 23% bardziej produktywny niż w dni, kiedy nie ćwiczy.
6. Aktywność fizyczna a wytrwałość
Regularne ćwiczenia fizyczne dają pewnego rodzaju impuls emocjonalny, który sprawia że znacznie łatwiej będzie sprostać trudnym sytuacjom. To także przyczynia się do zwiększenia wytrwałości w pracy podczas rozmaitych czynności i dodaje energii, która jest niezbędna by dotrzymać do końca intensywnego dnia.
7. Myślenie przestrzenne
Wzmożona aktywność fizyczna sprawia, że człowiek staje się bardziej świadomy swoich możliwości. Działa to zarówno w sferze świadomości jak i podświadomości. U osób ćwiczących regularnie poprawia się znacznie myślenie przestrzenne. Zwiększona percepcja przestrzenna korzystnie wpływa na wykonywanie wielu skomplikowanych zadań.
8. Szczęście
Więcej ruchu, to i więcej szczęścia. Oczywistym jest więc, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój. Dlaczego? Otóż poprzez wysiłek fizyczny zwiększa się poziom endorfin i serotoniny, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia oraz innych substancji chemicznych w mózgu. Osoby szczęśliwe znacznie łatwiej koncentrują się na swojej pracy i lepiej radzą sobie w przypadku nieoczekiwanych wyzwań życiowych.
To na prawdę działa!
Ruch, to nie tylko przepis na zgrabną sylwetkę, ale także wspaniały lek dla umysłu. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i podnosi znacząco poziom neuroprzekaźników. Skutecznie też pomaga w wydalaniu szkodliwych toksyn z centralnego układu nerwowego. Ćwicząc i rzeźbiąc swoje ciało, ćwiczysz także swój umysł! Zatem popraw pracę mózgu i stan zdrowia wybierając się do klubu fitness i ćwicząc regularnie pod okiem trenara personalnego.
Aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie, ale i mózg
Aktywność fizyczna w każdym wieku korzystnie wpływa nie tylko na naszą sprawność fizyczną i stan zdrowia, ale też na funkcjonowanie mózgu i zdolności intelektualne - potwierdza analiza ponad 100 badań, którą publikuje pismo "Journal of Applied Physiology".
Jak przypominają autorzy pracy, dotychczasowe badania wykazały, że regularne ćwiczenia fizyczne mają korzystne skutki dla zdrowia fizycznego - zmniejszają m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i zgon z ich powodu, osteoporozę oraz raka piersi i jelita grubego.
Aby sprawdzić, czy ruch wywiera równie dobry wpływ na mózg i sprawność umysłową naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie oraz z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana (USA) przeanalizowali wyniki 111 najnowszych badań na ten temat. Prowadzono je głównie na ludziach, ale też na zwierzętach.
Sport leczy ciało i duszę.
Ich praca potwierdza, że ćwiczenia aerobowe, tj. takie, które zwiększają dotlenienie organizmu, jak jazda na rowerze, jogging, pływanie, wspomagają rozwój intelektualny dzieci. Z metanalizy 44 badań, która ukazała się w 2003 r. na łamach pisma "PediatricExercise Science" wynika, że dzieci aktywne fizycznie mają lepszą percepcję, lepiej się koncentrują, są bardziej kreatywne, uzyskują lepsze wyniki w szkole, np. w matematyce czy w testach na zdolności werbalne, mają też wyższe IQ, w porównaniu z nieaktywnymi rówieśnikami.
Dwie prace z 2010 r. autorstwa Laury Chaddock z Uniwersytetu Stanu Illinois i jej kolegów (jedna opublikowana w "Brain Research", a druga w "Medicine and science in sports and exercise") wykazały natomiast, że aktywne fizycznie dzieci mają lepsze wyniki w testach pamięciowych i większy hipokamp, tj. strukturę mózgu zaangażowaną w procesy pamięciowe. Jeszcze inne badania sugerują korzystny wpływ ruchu na zdolność maluchów do podejmowania decyzji, zdolności koncentracji czy wyłapywania błędów.
Potwierdzają to obserwacje aktywności mózgu maluchów przy pomocy różnych technik neuroonrazowania.
Znacznie mniej badań na ten temat wpływu ćwiczeń na mózg i sprawność umysłową jest prowadzonych wśród młodych dorosłych, ale są prace, potwierdzające, że i w tej grupie dają one dobre efekty. Dotyczy to zwłaszcza osób z genetyczną predyspozycją do obniżonych zdolności intelektualnych, z powodu niedoborów w mózgu neuroprzekaźnika dopaminy.
Istnieje natomiast wiele szeroko zakrojonych studiów wskazujących, że regularny ruch może spowalniać starzenie mózgu i pogarszanie się funkcji umysłowych oraz zapobiegać demencji.
Istnieją poza tym dowody na to, że ćwiczenia aerobowe, nawet jeśli rozpocznie się je w podeszłym wieku, korzystnie wpływają na strukturę i funkcjonowanie mózgu, sprawność intelektualną, zwłaszcza związaną z planowaniem i podzielnością uwagi.
Badania prowadzone przez Stanleya J. Colcombe z Uniwersytetu Stau Illinois, które w 2006 r. ukazały się na łamach pisma "Journals of Gerontology Series A: Biological and Medical Science" wykazały, że ćwiczenia aerobowe wykonywane trzy razy w tygodniu przez pół roku prowadziły u starszych osób do zwiększenia objętości istoty szarej i białej w różnych obszarach mózgu związanych z zapamiętywaniem.
Również trening siłowy, z obciążeniem mięśni, może pozytywnie oddziaływać na funkcje i strukturę mózgu. Badania nad tym zagadnieniem prowadzono głównie wśród ludzi starszych. Wynika z nich, że tego typu poprawiają pamięć i zdolności werbalne w podeszłym wieku, pod warunkiem, że są dość intensywne. Korzyści odnoszą również staruszkowie, którzy mają już łagodne zaburzenia pamięci i są bardziej narażeni na chorobę Alzheimera.
Najnowsze prace sugerują, że efekty takich ćwiczeń utrzymują się nawet przez rok po ich zaprzestaniu.
Badania nad mechanizmami odpowiedzialnymi za korzystny wpływ ćwiczeń na mózg są prowadzone głównie na zwierzętach. Wynika z nich, że regularna aktywność fizyczna zmienia strukturę mózgu pobudzając wzrost nowych neuronów oraz rozwój naczyń krwionośnych, a także nasila produkcję czynników wzrostu, jak insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1) czy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF), które stymulują wzrost neuronów, zwiększają ich przeżycie i regenerację.
Wzrost poziomu IGF-1 i BDNF pod wpływem ćwiczeń obserwowano również u ludzi. Na przykład, Ricardo C. Cassilhas i jego zespół z Uniwersytetu Federalnego w San Paulo w Brazylii, wykazali, że trening siłowy podnosi u staruszków poziom IGF-1 we krwi.
Zdaniem autorów najnowszej analizy, potwierdza ona, że zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i siłowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu sprawności mózgu i zdolności umysłowych w ciągu całego życia człowieka.
Naukowcy podkreślają zarazem, że potrzebne są dalsze badania nad tym zagadnieniem, które wykażą np., w jaki sposób indywidualne różnice między ludźmi mogą decydować o wpływie ćwiczeń fizycznych na mózg.
(PAP)