W Zespole Placówek Oświatowych w Tuczępach chętni uczniowie klas II-VI uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych Szachy w Szkole „Szach-Mat”. Zajęcia te zostały wprowadzone jako innowacja pedagogiczna, czyli inicjatywa będąca nowatorskim rozwiązaniem programowym. Zajęcia w ramach koła szachowego odbywały się regularnie raz w tygodniu oddzielnie dla dwóch grup wiekowych: dla klas II- -III oraz IV-VI. Autorami innowacji oraz opiekunami szkolnego koła szachowego były panie Ewelina Fitowska i Anita Machniak.
W ramach koła szachowego uczniowie zapoznali się z wyglądem szachownicy, bierek i figur oraz regułami gry, rodzajami bicia i roszadą. Doskonalili swoją grę oraz wzajemnie analizowali rozegrane partie. Zajęcia szachowe prowadzone w grupie młodszej często wzbogacane były o różne gry i zabawy, kolorowanki przedstawiające figury oraz naukę krótkich rymowanek.
Podsumowaniem koła był Szkolny Turniej Szachowy „SZACH MAT” 2017 o tytuł Mistrza gry w szachy, który odbył się w dniach 22-26 maja. W Turnieju wzięli udział chętni uczniowie z klas młodszych i starszych, łącznie zgłosiło się 38 uczniów. Rywalizacja była zacięta, rozegrano ponad 30 partii szachowych.
W partii finałowej w kategorii klas młodszych II-III spotkali się Igor Sawczyszyn (kl. IIIb) i Daniel Sroka (kl. IIIb). Po zaciętej walce pierwsze miejsce zdobył Igor. Natomiast w kategorii klas starszych IV-VI swoich sił próbowali Konrad Kozłowski (kl. VI) oraz Przemek Lalewicz (kl. IV). Ostatecznie zwyciężył Konrad. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe lub książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Pani dyrektor Grażyna Patrzałek postanowiła również wyróżnić najmłodszego uczestnika koła oraz turnieju. W tym roku szkolnym tytuł najmłodszego szachisty otrzymali dwaj uczniowie Kacper Żal (kl. II a) i Alan Łuszcz (kl. II b), ponieważ różnica wieku między nimi to zaledwie dwa dni. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 maja podczas obchodów Dnia Matki.
Co zyskała szkoła poprzez udział w innowacji? Przede wszystkim nowych „pasjonatów” gry znanej na każdym kontynencie, w każdym kraju od wielu, wielu lat. Działalność koła szachowego przyniosła oczekiwane efekty. Członkowie koła nie tylko pogłębili swą wiedzę i umiejętności, ale również rozwijali pamięć wzrokową i uwagę. Udział w kole przyczynił się do rozwoju logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Ta królewska gra nauczyła zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika.
Anita Machniak
Zdjęcia
Ewaluacja innowacji - opracownie Anita Machniak