27 listopada bieżącego roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani: Ewy Kaczmarskiej, Anny Łabęckiej-Bąk, Alicji Zięby i Katarzyny Łabęckiej udali się na wycieczkę do parku wodnego w Krakowie oraz Kopalni Soli Bochnia.
Celem wyjazdu było: propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia oraz uświadamianie młodym ludziom, iż w wolnym czasie można aktywnie dbać o zdrowie oraz poznanie legend i historii dotyczącej powstania kopalni w Bochni.
Zjeżdżalnie w kształcie rury, jacuzzi i basen to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy poniedziałkowej wycieczki na kryty basen w Krakowie.
Uczniowie podszlifowali swoje umiejętności pływackie i ciekawie spędzili przedpołudnie. Pobyt na basenie okazał się także świetną lekcją samodzielności, ponieważ trzeba było się wysuszyć, ubrać i niczego nie zapomnieć.
Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Po pobycie na basenie udaliśmy się do Bochni celem zwiedzania kopalni, której początki sięgają 1298 roku. Pod szybem Campi, uczniowie mogli obejrzeć lokomotywę i wagoniki, służące do lat 90 XX wieku do transportu górników pod ziemią. Obecnie są one wielką atrakcją dla oczekujących na zwiedzanie, zwłaszcza że zajmując miejsca górników, można przez chwilę poczuć to, co ludzie pracujący w kopalni. W budynku szybu Campi można zobaczyć także zainstalowaną w 1930 r. maszynę parową, wyprodukowaną w 1909 roku w Hucie Laura w Chorzowie.
Po tradycyjnym górniczym powitaniu z przewodniczkami, podzieleni na grupy wszyscy udali się do windy, którą zjechali do kopalni. Już sama podróż windą jadącą z prędkością 4 metrów na sekundę przeszło 170 metrów pod ziemię, była niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Następnie był czas na kolejną atrakcję, czyli przejazd kolejką do miejsca oddalonego o około kilometr od szybu, od którego rozpoczynało się zwiedzanie. Trasę turystyczną stanowi sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach, a także budowie geologicznej. Podczas wędrówki towarzyszą zwiedzającym górnicy, ludzie zarządzający kopalnią, czy tez polski król Bolesław Wstydliwy. Dużą atrakcją są komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur, w której do lat 60 XX wieku przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. W komorze zachował się oryginalny drewniany, przeszło stuletni żłób.
Uczniów bardzo zaciekawiła Kaplica Świętej Kingi, znajdująca się na poziomie August na głębokości 212 m pod ziemią. Jest ona największą i najlepiej zachowaną kaplicą w bocheńskiej kopalni. Powstała po 1747 r., początkowo była to niewielka wnęka, z czasem powiększała się, by osiągnąć dzisiejsze rozmiary. Jej kształt jest nieregularny, z wyraźnie zarysowanymi częściami, które stanowią prezbiterium i zakrystia. Głównymi elementami wyposażenia są: ołtarz św. Kingi, ołtarz św. Barbary, wykuta w soli ambona oraz liczne rzeźby m. in. św. Mikołaja, św. Elżbiety. Zwiedzanie kaplicy było doskonałą okazją do przypomnienia legendy o św. Kindze, tak bardzo związanej z polskimi kopalniami soli i pracującymi w nich górnikami.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, a nawet boisko sportowe oraz plac zabaw. Był to doskonały moment na przerwę, po interesującym zwiedzaniu. Po krótkim odpoczynku, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień uczniowie wyjechali windą na powierzchnię oraz pożegnali przewodników, dziękując za bardzo ciekawe zwiedzanie. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Zdjęcia
Ewa Kaczmarska