Podczas tegorocznej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.
Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Tak było również w tym roku, uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły włączyli się w tę akcję, która dała wiele satysfakcji i zadowolenia wszystkim czytającym.
4 września o godzinie 16.00 w Centrum Kultury w Tuczępach w miłej atmosferze, pośród pięknego i oryginalnego wystroju, jakim był pokój, w którym rozgrywała się akcja utworu rozpoczęło sie wspólne czytanie. Czytający wzięli sobie do serca swoje role, a poprzez to czuli się przez chwilę jak prawdziwi aktorzy w teatrze. W bohaterów wcielili się: Wójt Gminy Tuczępy - Jacek Wilk, Klaudia Pałka – Przewodnicząca Rady Gminy, Anna Stępień, Stanisława Stolarska, Katarzyna Sobiegraj, Bożena Tałaj, Justyna Kwiecijasz, Zofia Kańska, Artur Kański, Wioletta Kaczmarek, Edyta Stefańska, Katarzyna Sowińska, Ewelina Fitowska, Lucyna Kwiatek, Marta Komorowska-Kucharczyk, Iwona Molendowska, Anna Majkowska, Edyta Tutak, Agnieszka Król, Tomasz Mazur oraz uczniowie: Wiktoria Lech, Katarzyna Majczak, Zuzanna Bąk i Hubert Tymiński ze Szkoły Podstawowej z Nizin, jak również uczennice: Karolina Jaros i Anna Maj ze Szkoły Podstawowej z Tucząp.
Akcja została zainicjowana przez prezydenta RP w 2012r wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry,),Następnie czytano Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), Lalkę Bolesława Prusa (2015), Quo vadis Henryka Sienkiewicza (2016), Wesele Stanisława Wyspiańskiego (2017), Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (2018), Nowele polskie (2019), Balladynę Juliusza Słowackiego (2020).
Za chęć udziału i niezwykłe występy w tegorocznym spotkaniu serdecznie dziękujemy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich czytających tegoroczne Narodowe Czytanie w Tuczępach zyskało wspaniały przebieg i klimat.
Edyta Stefańska