Życzenia
Ogłoszenie
Wyniki Rekrutacji na rok szkolny 2021/2022
do Publicznego Przedszkola i Publicznej Szkoły Podstawowej w TuczępachDyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Tuczępach informuje, iż Rekrutacja do Szkoły i Przedszkola została zakończona.
1) PRZEDSZKOLE może przyjąć 75 dzieci.
Wszystkie zgłoszenia rodziców z obszaru Gminy i wnioski spoza obszaru Gminy o przyjęcie do Publicznego Przedszkola w Tuczępach zostały rozpatrzone pozytywnie.
Przyjeto:
a) dzieci urodzonych w 2015r. --- …22.., w tym spoza gminy …3...
b) w 2016r. --- …14…, w tym spoza gminy …2...
c) 2017r. --- …13.., w tym spoza gminy …0...
d) 2018r. --- …7.., w tym spoza gminy …0...
e) 2019r. --- …3.., w tym spoza gminy …0...
ŁACZNIE przyjęto …59… DZIECI w tym …5…. spoza Gminy Tuczępy.
2) SZKOŁA PODSTAWOWA może przyjąć do pierwszej klasy 25 dzieci.
Wszystkie zgłoszenia z obwodu szkoły i spoza obwodu zostały pozytywnie rozpatrzone.
Przyjęto …13…. UCZNIÓW w tym …3…. uczniów spoza obwodu.
Z poważaniem Grażyna Patrzałek Dyrektor Szkoły
Komunikat dla Rodziców z Publicznego Przedszkola w Tuczępach
Drodzy Rodzice i Dzieci
Wracamy czasowo do NAUKI ZDALNEJ
Od 29 marca do 9 kwietnia dzieci z wszystkich oddziałów Naszego Przedszkola będą uczyły się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu przedszkoli wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 29 marca do 9 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowały dzieci z wszystkich oddziałów przedszkola.
W NASZYM PRZEDSZKOLU zajęcia odbywać się będą ZDALNIE według planu, który obowiązywał podczas zajęć stacjonarnych w tym roku szkolnym.
W związku z przejściem PRZEDSZKOLA na nauczanie zdalne dniami wolnymi od zajęć w okresie Świąt Wielkanocnych są tylko: 3, 4 i 5 kwietnia 2021r.
Przedszkole nie ma dni wolnych od zajęć dydaktycznych, ani ferii świątecznych.
Nauczyciele opracują tematykę zajęć na cały przyszły tydzień oraz na okres po świętach, aż do końca nauczania zdalnego.
Treści programowe, które będą realizowane podczas nauczania zdalnego w danym tygodniu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.Grażyna Patrzałek
Dyrektor ZPO w Tuczępach
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
AUTYZM De Mono
Mieszkam w mieście za wielką górą
Niewielu może przez nią przejść
Zdarza mi się po drodze upaść
O me milczenie potknąć się
W moim mieście są dziwne prawa
Magiczne rzeczy dzieją się
Co dla innych jest liścia szmerem
Dla mnie jest wrzaskiem
Zamykam się
Ale my spróbujemy razem
Zbudować ląd
Gdzie wszystko ma przyjazny kształt
Spróbujemy razem oswoić świat
Zbudować most do naszych miast
Mieszkam w mieście za wielką górą
W krętych uliczkach gubię się
Tutaj dotyk słuch, wzrok i słowo
Kładą w południe podwójny cień
Jeśli wejdziesz do tej krainy
W gęstwinie miasta poznasz mnie
Może ujrzysz świat całkiem inny
Ale nie gorszy, nie gorszy nie
Ale my spróbujemy razem
Zbudować ląd
Gdzie wszystko ma przyjazny kształt
Spróbujemy razem oswoić świat
Zbudować most do naszych miast
Ale my spróbujemy razem
Zbudować ląd
Gdzie wszystko ma przyjazny kształt
Spróbujemy razem oswoić świat
Zbudować most do naszych miast
21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny
Kto ty jesteś?
- Ja? Marzanna!
Wesoła, zimowa panna...
Jak mi ładnie zaśpiewacie,
kolorowe wstążki dacie
i wesoło zatańczycie,
zimy więcej nie ujrzycie.Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 22 marca dzieci z przedszkola zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały wiosnę. Każda grupa przygotowała swoje Marzanny. Ubrane w piękne kolorowe suknie, wyruszyły z przedszkola na kolorowy korowód. W tym roku inny niż zwykle, o wiele skromniejszy, ale równie głośny i wesoły pochód, przeszedł ulicami Tuczęp. Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.
Ze względów ekologicznych nasze Marzanny nie zostały wrzucone do rzeki, lecz spalone na placu szkolnym. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha przedszkolaków i zostanie z nami na dobre. Dzieci powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita ulubiona pora roku. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.
Małgorzata Kolankowska
Komunikat dla Uczniów i Rodziców - Wracamy do nauki ZDALNEJ
Drodzy Rodzice i Uczniowie
Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach
Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.
Nowe zmiany obowiązują od 22 marca do 11 kwietnia 2021r.
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.
Od 22 marca 2021 r. w NASZEJ SZKOLE w klasach I - III oraz IV – VIII lekcje odbywać się będą ZDALNIE według planu, który obowiązywał podczas zajęć stacjonarnych w tym roku szkolnym.
Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Publiczne Przedszkole w Tuczępach nadal pracuje bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.
Grażyna Patrzałek
Dyrektor ZPO w Tuczępach
21 marca - Światowy Dzień osób z Zespołem Downa
Każdy z nas jest inny
Wszystko inne ma
Lecz dzięki różnicom
Cały wszechświat trwa
Mam więcej niż inni
Ciepła, szczerości
Lecz czy to jest powód
By się na mnie złościć?
Nie wiem co to postęp
Świat rozumiem szczerze
Że ty jesteś dobry
Ja też mocno wierzę
Zanim dziś skierujesz
Na mnie niechęć swą
Wiedz że gdyby Bóg chciał
Ty mógłbyś być mną
(Agnieszka Sawicz)
21 marca - Światowy Dzień osób z Zespołem Downa. Z tej okazji na całym świecie organizowane są różne wydarzenia promujące prawa ludzi z tą chorobą. Również w naszym przedszkolu w grupie „C” uczciliśmy ten dzień. Żeby wesprzeć osoby z Zespołem Downa, pokazać innym, że ich akceptujemy, założyliśmy dwie różne skarpetki. To „nie do pary” symbolizuje dodatkowy chromosom. Mały gest o wielkim znaczeniu pokazujący, że można być innym, niedoskonałym.
Dzieci z najmłodszej grupy dowiedziały się, że osoby z Zespołem Downa mają skośne oczy, trochę gorzej mówią, ale mają uczucia, talenty, pasje, nikomu nie robią krzywdy, uśmiechają się i nie są „dałnem”!
Kolorowe skarpetki to symbol przypominający nam, że nie musimy być tacy sami, żeby do siebie pasować, że będąc innymi możemy się pięknie uzupełniać. Niewiedza jest źródłem braku zrozumienia a nawet strachu. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie od najmłodszych lat.
W dobie pandemii szczególnie ważne jest promowanie pozytywnych idei, również online, w mediach społecznościowych. Dlatego, wrzuciliśmy zdjęcie naszych kolorowych skarpetek na przedszkolny profil na facebooku z hashtagiem akcji #ZespolKolorowychSkarpetek.
Małgorzata Kolankowska
Cyberbezpieczeństwo i cyberprzemoc
Cyberbezpieczeństwo i cyberprzemoc.
Cyberbezpieczeństwo: czyli sposoby zmniejszania ryzyka cyberataków. Zmniejsza ich wpływ na działalność i zwiększa ochronę urządzenia i usług. Czyli najprościej mówiąc cyberbezpieczeństwo to ruchy podejmowane przez firmy i użytkowników, które mają chronić jej informacje przed zhackowaniem. Te ruchy mają na celu uniemożliwić dostęp niepowołanych osób do danych firmy lub użytkownika. Cyberbezpieczeństwo to nie to samo co bezpieczeństwo informacji.
Cyberbezpieczeństwo w ostatnich latach staje się coraz ważniejsze. Smartfony, komputery, czy tablety stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Poleganie na narzędziach online takich jak media społecznościowe (Facebook) nakłada na nas obowiązek ochrony tych informacji. Cyberataki stale się rozwijają i stają się coraz bardziej zaawansowane.
Osoba, którą dotknął cyberatak może być narażona na:
-
utratę swoich danych
-
stratę pieniędzy z konta bankowego
-
duży koszt odzyskania skradzionych informacji
-
zamknięcie działalności (w przypadku firm)
-
utratę dobrego wizerunku
Rodzaje ataków hakerskich:
-
złośliwe oprogramowania (malware) - są to programy które przedostają się przez lukę w programie antywirusowym. Są to np. oprogramowania szpiegowskie, ransomware(uniemożliwiające dostęp do danych na komputerze), wirusy.
-
Phishing - są to złośliwe wiadomości (w większości maile) które zawierają szkodliwe linki, które po kliknięciu w nie udostępniają dostęp do wrażliwych informacji.
-
Blokada usług internetowych- jest to wymuszanie zatrzymania sieci internetowej poprzez przeciążanie jej przez dużą ilość informacji
-
Man in the middle - jest to sposób wykradania danych poprzez przerywanie połączenia z niebezpieczną publiczną siecią wi-fi.
-
Atak zero-day - jest to najmniej stosowany, ale coraz bardziej popularny atak występujący w ogłoszeniu aktualizacji bezpieczeństwa lub poprawki.
Rodzaje cyberbezpieczeństwa:
-
Bezpieczeństwo sieci - chroni przed niechcianym dostępem do sieci internetowej. Zazwyczaj jest zapewniane przez operatorów, którzy wprowadzają zasady dotyczące silnych haseł i loginów, zapór sieciowych i programów antywirusowych
-
Bezpieczeństwo aplikacji - regularne aktualizacje i testowanie mogą zabezpieczyć aplikacje przed wirusami.
-
Bezpieczeństwo informacji i danych – w sieci i aplikacjach są dodatkowe dane które potrzebują ochrony
-
Bezpieczeństwo chmury – oprogramowanie monitorujące i chroniące dane przechowywane w chmurze.
-
Bezpieczeństwo mobilne – smartfony, tablety i inne urządzenia połączone z internetem rzeczy mają specyficzne potrzeby dotyczące bezpieczeństwa.
Aby uniknąć cyberataków trzeba zadbać o:
-
czy gry w którą gramy jest odpowiednia dla naszej grupy wiekowej i czy można się z niej czegoś nauczyć
-
musimy obserwować nasze zachowanie czy aby nie jesteśmy uzależnieni od komputera
-
nie możemy zaniedbywać naszych obowiązków domowych i szkolnych
-
Trzeba być rozsądnym w przypadku mikropłatności.
-
Musimy zwrócić uwagę na to z kim gramy, ponieważ zawieranie znajomości z osobami nieznajomymi może okazać się bardzo niebezpieczne.
Niepokojąca jest również cyberprzemoc. Staje się ona coraz bardziej popularniejsza. Także wśród najmłodszych.
CO TO JEST CYBERPRZEMOC?
-
przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, nękanie, straszenie i szantażowanie w sieci internetowej, wyzywanie lub poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych,
-
podszywanie się w Sieci pod inną osobę,
-
kradzież tożsamości,
-
rejestrowanie, publikowanie lub rozsyłanie w Internecie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów, informacji.
DLACZEGO JEST TAK NIEBEZPIECZNA?
-
sprawcy cyberprzemocy czują się anonimowi,
-
działania sprawcy są trudniejsze do zaobserwowania,
-
umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii staje się atutem sprawcy,
-
kompromitujące materiały są rozpowszechniane błyskawicznie,
-
sprawcy stosują szeroki i różnorodny wachlarz form przemocy, ofiary cyberprzemocy są stale narażone na ataki, niezależnie od miejsca czy pory dnia,
-
zjawisko cyberprzemocy jest właściwie niekontrolowane przez rodziców i inne osoby dorosłe;
-
często problem jest bagatelizowany.
Sprawcy cyberprzemocy są często nieświadomi możliwych konsekwencji. Intensywność doznawanej przez ofiary krzywdy może prowadzić do prawdziwej tragedii
CZY SPRAWCY CYBERPRZEMOCY RZECZYWIŚCIE MOGĄ CZUĆ SIĘ BEZKARNI?
-
młodzi ludzie często mają złudne przekonanie, iż nowe technologie zapewniają im pełną anonimowość. Jednak jak przekonują specjaliści, istnieje wiele sposobów identyfikacji źródła cyberprzemocy,
-
W większości przypadków identyfikacja agresora nie jest zbyt trudna. Ofiary cyberprzemocy często potrafią wskazać sprawcę, którym najczęściej okazuje się być kolega ze szkoły, bądź przynajmniej mają przypuszczenie, kto może nim być,
-
Dostawca usługi internetowej może o nie tylko zablokować konto sprawcy lub usunąć szkodliwe treści, ale także podać dane sprawcy cyberprzemocy – aby pozyskać takie dane, konieczny jest kontakt z policją,
-
Operator sieci komórkowej może ustalić sprawcę, w przypadku, gdy numer telefonu jest zastrzeżony - jeśli otrzyma dane o dacie i godzinie rozmowy. Również te dane mogą być udostępniane tylko policji,
-
Dostawca usług internetowych ma obowiązek prawny usunąć z sieci kompromitujące lub krzywdzące materiały,
JAKIE SĄ KONSEKWENCJE?
-
wszystkie formy cyberprzemocy są karalne,
-
wszystkie konsekwencje ponoszą rodzice jako prawni opiekunowie swoich dzieci,
-
niezależnie od formy cyberprzemocy, jeżeli sprawcą jest osoba poniżej 17 roku życia, działania w sprawie realizuje Sąd Rodzinny i nieletnich,
-
naruszenie wizerunku – pozew w Sądzie Rejonowym (wydział cywilny),
-
zniesławienie, znieważenie – prywatny akt oskarżenia w Sądzie Rejonowym (wydział karny),
-
włamanie się na cudze konto/profil lub inne miejsce w Internecie strzeżone hasłem lub innym zabezpieczeniem; podszywanie się – zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w Sądzie Rejonowym (wydział karny),
-
przesyłanie gróźb w Internecie – zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w Prokuraturze Rejonowej,
-
wulgaryzmy, zamieszczanie zdjęć o treściach nieprzyzwoitych – zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na Komisariacie Policji,
-
nękanie z wykorzystaniem Sieci - zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na Komisariacie Policji,
-
w przypadku cyberprzemocy przestępstwami ściganymi z urzędu są: włamania oraz groźby: karalna i bezprawna. Jeżeli posiada się wiedzę o tych przestępstwach, należy zawiadomić policję lub prokuraturę.
Czy dzieci i młodzież jako ofiary cyberprzemocy są bezradne? Jak rodzice mogą im pomóc?
-
znaleźć czas na wysłuchanie dziecka i szczerą rozmowę, zapewnić o słuszności podjętej decyzji dotyczącej wyjawienia sprawy,
-
być bardzo uważnym na pozawerbalne przejawy uczuć dziecka – zażenowanie, skrępowanie, wstyd, lęk, przerażenie, smutek, poczucie winy,
-
zebrać i zabezpieczyć dowody cyberprzemocy:
-
zanotować datę i czas otrzymania materiału, treść wiadomości oraz, jeśli to możliwe, dane nadawcy (nazwę użytkownika, adres e-mail, numer telefonu komórkowego itp.) lub adres strony www, na której pojawiły się szkodliwe treści czy profil,
-
zachować kopię materiałów widocznych na ekranie komputera tzw. Print Screen,
-
wydrukować e-meile, sms-y i inne wiadomości tekstowe,
-
zachować wiadomości nagrane na pocztę głosową,
-
zgłosić niewłaściwe treści do administratora strony/serwisu/portalu z żądaniem ich usunięcia,
-
rozważyć zgłoszenie sprawy na policji,
-
nawiązać kontakt z wychowawcą, dyrekcją szkoły, psychologiem, pedagogiem, jeśli to możliwe, nawiązać kontakt z rodzicami sprawcy,
Adam Stawecki
Źródła:
-
Konkurs „Z Panem Scratchem za pan brat – edycja 2021”
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w konkursie związanym z programowaniem w języku Scratch. Konkurs objęty został patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Konkursu przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
- kategoria I – uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych;
- kategoria II – uczniowie klas VII–VIII szkół podstawowych.
Tematy prac konkursowych
- kategoria I: wykonanie w programie Scratch 3.0 multimedialnej prezentacji z elementami animacji na temat: Trzy wynalazki minionego stulecia, które Twoim zdaniem najbardziej zmieniły świat. Uzasadnij swój wybór;
- kategoria II: wykonanie w programie Scratch 3.0 gry edukacyjnej na temat: Naukowe zagadki i tajemnicze zjawiska wokół nas.
W Konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Rodzice/opiekunowie prawni uczestników Konkursu (uczniów) muszą wyrazić zgodę na udział ucznia w Konkursie zgodnie z wzorem oświadczenia określonym w Załączniku nr 1 do Regulaminu Konkursu i przekazać ją zgodnie z pkt. VII.A.8.
Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach.
A. Etap I − szkolny
B. Etap II − wojewódzki
Etap I − szkolny
Uczestnik Konkursu przygotowuje indywidualnie jeden projekt do 30 marca 2021 r.
Uczestnik Konkursu przesyła drogą mailową swojemu nauczycielowi informatyki plik ze swoją pracą lub może również dostarczyć do szkoły pracę na płycie CD.
Uczestnik Konkursu musi dostarczyć do szkoły oryginał oświadczenia - Załącznik nr 1 – Zgoda opiekuna.
Muzyczny tydzień w przedszkolu
„Ucha nadstawiam, słucham jak gra. Muzyka we mnie - w muzyce ja”
(Anna Maria Jopek)
Pierwszy tydzień marca upłynął najmłodszym przedszkolakom w muzycznej atmosferze. Dzieci przeniosły się do krainy dźwięków żeby wspólnie bawić się muzyką. Przedszkolaki słuchały muzyki klasycznej, śpiewały piosenki, wystukiwały proste rytmy. Rozróżniały nastrój muzyki. Dowiedziały się co to jest filharmonia i na czym polega praca dyrygenta oraz czym jest orkiestra. Obejrzały film z występu Staszowskiej Orkiestry Wrześniak Glassworks na Festiwalu Orkiestr w 2019r.
Poznały różne instrumenty np. trąbkę, na której próbowały grać. Okazało się, że nie jest to takie proste jak się wydaje. Przy tej okazji, dzieci poznały legendę „O przerwanym hejnale”. Obejrzały film o tym, w jaki sposób współcześnie jest kultywowana ta tradycja oraz wysłuchały melodii wygrywanej z wieży mariackiej.
W kolejnych dniach przedszkolaki z grupy „C” próbowały swoich sił w graniu na keyboardzie oraz wystukiwały rytmy na werblu. Stworzyły także przedszkolną orkiestrę i pięknie zagrały na instrumencie zwanym kazoo. Stworzyły także własny instrument - z puszki po napoju, ziarenek i kolorowego papieru powstały piękne grzechotki.
Pod koniec tygodnia przedszkolaków odwiedził ciekawy gość. Uczeń naszej szkoły, starszy kolega Oskar Kolankowski. Oskar gra na wielu instrumentach, ale tym razem zapoznał dzieci z gitarą elektryczną. Opowiedział o budowie instrumentu oraz o tym w jaki sposób wydobywa się z niego dźwięki. Pokazał także różne efekty gitarowe zmieniające brzmienie gitary. Oskar opowiedział dzieciom jak nauczył się grać i o tym że oprócz talentu, ważne są codzienne ćwiczenia. Następnie ku zadowoleniu przedszkolaków zagrał mocne rockowe utwory. Później, każde z dzieci mogło spróbować swoich sił w grze na gitarze. Niektóre z dzieci odkryły w sobie nową pasję. Być może zaowocuje to w przyszłości.
Małgorzata Kolankowska
Informacja dla rodziców - dożywianie
Opłata za zupy za marzec
21 dni x 2 zł - 10 zł (za luty) = 32 zł
Herbata = 5zł
-------------------------------------
Razem 37 zł
W bieżącym roku szkolnym opłatę za herbatę i zupę należy wpłacać na konto:
Szkoła Podstawowa w Tuczępach
nr konta 64 8519 1015 0020 0207 1042 0005
w tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko dziecka oraz miesiąc dożywiania
Wpłaty mają być dokonane do 15-go każdego miesiąca.
XXIX Tydzień Kultury Języka - wykłady językoznawców
TKJ_2021_plakat_Kultura_mlodziezowa_PRL.pdfSzanowni Państwo,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach jako jeden ze współorganizatorów XXIX Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów do uczestnictwa w zaplanowanych przez WBP wydarzeniach:
- wykład dr hab. Katarzyny Kłosińskiej: Po co nam nowe słowa?
oraz- wykład dr. hab. Mirosława Pęczaka: Kultura młodzieżowa PRL -jak ją pamiętamy?
Wykładów będzie można wysłuchać na naszym kanale You Tube.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym ekspertom na czacie.Załączamy plakaty ze szczegółowymi informacjami.
Z wyrazami szacunku
--
Edyta Watras Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Witolda Gombrowicza
Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz
ul. Ściegiennego 13
25-033 Kielce
tel. 41 361 53 51 wew. 210
instrukcyjny@wbp.kielce.pl
www.wbp.kielce.pl [1]
Akcja zbierania nakrętek dla Marcelka
Okres pandemii jest czasem, w którym osoby w potrzebie wymagają szczególnej troski i opieki ze strony drugiego człowieka. Nauka zdalna i brak codziennej obecności w budynku szkoły utrudnia jednak organizację akcji charytatywnych. Na szczęście dzieci i młodzież z naszej szkoły, mimo przeciwności postanowili z wielkim sercem przyłączyć się do zbiórki nakrętek dla 4-letniego Marcelka Wójcika z Rytwian, który zmaga się z rzadkim nowotworem nerwu wzrokowego.
Akcja rozpoczęła się 8 lutego i przez kolejne 3 tygodnie cała społeczność szkolna zbierała nakrętki, by poprzez zbiórkę dołożyć swą cegiełkę do realizacji tego szczytnego celu. Uczniowie wraz z rodzicami, a także mieszkańcy gminy Tuczępy wykazali duże zaangażowanie w zbiórkę. Z każdym dniem przybywało worków pełnych plastikowych nakrętek, a ostateczna ilość zebranych i przekazanych na konto Marcelka nakrętek przerosła nasze oczekiwania.
Akcja ta, przeprowadzona w czasie pandemii, niewątpliwie pokazała, że naszym uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim osobom wspierającym akcję nie jest obojętny los chorego chłopca
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę!
Anita Machniak
Konkurs Plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”
Zachęcamy do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci.
Tegoroczna edycja jest prowadzona pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.Cele konkursu:
- promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego,
- popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I – III
II grupa – klasy IV - VIII
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym, od 30 lat upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Praca konkursowa powinna być wykonana przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracy nie należy oprawiać.
Każda z prac musi posiadać komplet załączników podpisanych przez rodziców.
Prace nie posiadające tych załączników , nie będą mogły przystąpić do konkursu.
Termin składania prac – do 17.03.2021r. (do Pani Sławomiry Boroń).
"W pułapce kamery" - Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
Szanowni Państwo,
od prawie roku życie młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą, ze względu na pandemię, jest niewiarygodnie smutne.
Postanowiliśmy, jako Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, by o tej trudnej sytuacji mówić. Stąd pomysł filmu – wywiadu, jaki przeprowadził Michał Olszański, Prezes naszej Fundacji, z Katarzyną Miller, znaną psycholożką i psychoterapeutką oraz Aleksandrą, uczennicą drugiej klasy warszawskiego liceum.
Film dostępny jest pod linkiem: https://youtu.be/MyJ2PIflPIc
lub na naszej stronie na Facebooku: https://fb.watch/3PzHWwwVGk/
Nie wiemy jak długo potrwa obecna sytuacja, w jaki sposób prowadzone będą zajęcia dla dzieci, młodzieży, studentów. I choć trudno przewidywać co będzie, wiadomo że dla młodych ludzi nie ma normalnych zajęć, normalnych relacji z rówieśnikami i nauczycielami. Poza tym od kilku miesięcy młodzi ludzie ukazywani są jako ci, którzy roznoszą wirusy i stanowią zagrożenie dla swoich rodziców i dziadków. Na początku pandemii prawa młodych osób, zwłaszcza niepełnoletnich, zostały drastycznie ograniczone. To m.in. zakaz poruszania się bez opieki osób poniżej 16 roku życia. Wyjście do sklepu czy z rówieśnikami stały się możliwym powodem kary i problemów dla rodziców.
Serdecznie polecamy Państwa uwadze przesłany wywiad. Zachęcamy do udostępniania. Będziemy wdzięczni za opinie, sugestie.
Z poważaniem
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
ul. Kredytowa 6/20, 00-062 Warszawa
tel/fax: (22) 826 10 16
Konkurs „Moje ulubione zwierzątko domowe”
Z przyjemnością informujemy, że w naszym przedszkolu odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym organizowanym przez ZPO Tuczępy pt. „Moje ulubione zwierzątko domowe”. Dzieci przedszkolne wykonały piękne prace, które zostały nagrodzone oddzielnie w każdej kategorii wiekowej.
Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej. Wpłynęło 28 prac: 8 z oddziału A, 12 z oddziału B i 8 z oddziału C. Jury w składzie: Sławomira Boroń, Edyta Stefańska i Katarzyna Pacyga, postanowiło nagrodzić prace:
Grupa A
I miejsce - Katarzyna Wilk, Lena Stefańska
II miejsce - Kamil Krawczyk
III miejsce - Iga Pitek
Grupa B
I miejsce - Kornelia Basa
II miejsce - Adam Patrzałek, Amelia Juniewicz
III miejsce - Miłosz Cesarz
Grupa C
I miejsce - Jan Drozdowski
II miejsce - Patryk Brzezina, Fabian Frankowicz
III miejsce - Nadia Grosicka
Pozostałe prace zostały wyróżnione. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Dziękujemy za zaangażowanie i twórczą pracę.
Katarzyna Pacyga
Hartujemy się!!! - zdalne lekcje wychowania fizycznego
Czas pandemii to trudny czas dla uczniów. Muszą oni mierzyć się z nowymi wyzwaniami i pokonywać zupełnie nowe przeszkody. Jedym z największych wyzwań są zajęcia z wychowania fizycznego. Dlaczego? Ponieważ wykonanie praktycznych ćwiczeń fizycznych jest mocno ograniczone, a ich kontrola i wprowadzanie korekty prawie niemożliwe.
W wirtualnej rzeczywistości nauczyciele wychowania fizycznego musieli mocno zmodyfikować realizowany materiał, ponieważ mają oni ważne zadanie.... Przy ilości pracy nałożonej z innych przedmiotów misją wychowania fizycznego jest przede wszystkim zadbanie o zdrowie i sprawność uczniów poprzez odciągnięcie ich od tabletów, komputerów, telefonów komórkowych i stałe motywowanie do systematycznej aktywności fizycznej w warunkach domowych. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, a z czasem zaangażowanie i kreatywność nauczycieli przyniosła wiele ciekawych pomysłów dla utrzymania dobrego zdrowia i aktywności. Biorąc - oczywiście - pod uwagę różne możliwości naszych uczniów.
W ramach lekcji wychowania fizycznego, uczniowie kl. IV oraz VI wykorzystali przepiękną zimową aurę, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Uczniowie mogli wybrać pomiędzy ulepieniem bałwana ze śniegu, a rzutem śnieżkami do określonych celów.
Dodatkowo uczniowie mieli za zadanie samodzielne przygotowanie zdrowej przekąski z produktów znajdujących się w domowej kuchni. Wśród zaprezentowanych przekąsek znalazły się między innymi: sałatka owocowa, sałatka warzywna, surówki oraz koktajle. Kreatywność naszej młodzieży przerosła najśmielsze oczekiwania.
Głównym celem nauczania wychowania fizycznego jest to, aby uczeń był świadomy, jak ważny jest ruch, który wpływa na polepszenie procesów logicznego myślenia, poprawę koncentracji uwagi oraz pamięć.
Zdjęcia przedstawiają wykonane przez uczniów prace:
Joanna Gruszka
Anita Machniak
Konkurs plastyczny #NaszaFlagaPL
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo oraz Parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie zapraszają do Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych.
Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną, której tematem jest: „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.TEMATY PRAC KONKURSOWYCH
1. Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.
2. Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja
3. Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).
4. Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920 r.).
5. Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do OjczyznyNa każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub białoczerwony motyw (prace bez flagi nie będą oceniane).
Dowolna technika wykonania prac: np. rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne.
Prace nie mogą być grupowe. Jeden autor może przedstawić tylko jedną pracę.
Zdjęcie (dobrej jakości) prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 12 kwietnia 2021 r., wypełniając formularz na stronie internetowej https://naszaflaga.pl/.Udział w konkursie jest bezpłatny.
Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody oraz dyplomy.Nagrody rozdane zostaną w dwóch kategoriach wiekowych.
Nagrody pieniężne przydzielane są w formie stypendiów dla laureatów.
W każdej kategorii I nagroda wynosi 2000 PLN, II nagroda – 1000 PLN, III nagroda – 500 PLN.
Dodatkowo zostaną rozdane wyróżnienia.
„Mój bezpieczny dom” ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci organizowany przez Straż Pożarną
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zaprasza dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym.
Jedna osoba może zgłosić na konkurs tylko jedną pracę.
Zgłoszenia na konkurs dokonuje nauczyciel, można na konkurs zgłosić pojedynczą pracę lub kilka prac z jednej placówki.
Temat pracy: mój bezpieczny dom
Technika wykonania pracy: farby, kredki, ołówki, flamastry
Format pracy: A3
Na konkurs można zgłaszać wyłącznie prace płaskie, zakaz nadsyłania prac przestrzennych.
Prace wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i klauzulą informacyjną należy przesłać do Organizatora konkursu do dnia 9 kwietnia 2021 roku.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
ul. Podchorążych 38
00-463 WarszawaWyniki konkursu zostaną ogłoszone do 10 maja 2021 roku.
Pliki do pobrania ze strony organizatora konkursu:
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie