Multitest 2022
Konkurs Pożarniczy
30 marca w naszej szkole odbyły się Eliminacje Gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem “Młodzież zapobiega pożarom”, w których udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy. Turniej przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych grupa I – klasy I -IV, grupa II – klasy V – VIII.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
Testy przeprowadziała mł.kpt. mgr inż. Dagmara Wojciechowska z Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju. W eliminacjach wzięło udział 11uczniów, poziom był bardzo wyrównany, po dogrywkach w obydwu grupach wiekowych oststeczne wyniki kształtują się następująco:Grupa I – klasy I – VI
I Miejsce – Ksawery Leśniewski – SP Tuczępy
II Miejsce - Julia Sieruga – SP Tuczępy
III Miejsce - Oliwia Tarłowska – SP TuczępyGrupa II – klasy V – VIII
I Miejsce – Karol Podolski – SP Tuczępy
II Miejsce – Zofia Bławat – SP Niziny
III Miejsce – Patryk Wojciechowski – SP TuczępyWszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, testy naprawdę były trudne, ale wykazali się dużą wiedzą dzięki czemu zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych. Eliminacje powiatowe odbędą się 26 kwietnia.
Życzymy sukcesów.
Edyta Stefańska
Konkurs plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko wypadków znamy"
Konkurs KRUS
W dniu 29.03.2022 roku w naszej szkole odbył się eliminacje do XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci. Tegoroczna edycja była prowadzona pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.
Celem konkursu było:
- promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego,
- popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0 – III
II grupa – klasy IV - VIII
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania upadkom osób podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym.
Przy ocenie prac konkursowych Komisja Konkursowa wzięła pod uwagę:
- zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie,
- oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tematu konkursu,
- walory estetyczne pracy.
Do etapu rejonowego konkursu zostały dopuszczone prace uczniów:
I grupa - Grzegorz Gozdek (kl.I), Adam Żal (kl.II), Amelia Kogut (kl.III), Aleksandra Jabłońska (kl.III), Nikola Cesarz (kl.III), Kamil Skuza (kl.III), Ewelina Bławat (kl.III), Weronika Nowak (kl.III), Julia Wiśniewska (kl.III).
II grupa – Maja Stolarek (kl.V), Patryk Wojciechowski (kl.V), Alicja Haczyk (kl.VIIa), Damian Nowak (kl.VIIb), Maria Majkowska (Kl.VIIa), Kacper Żal (kl.VIIa), Oliwia Samiec (kl.VIIb), Zuzanna Siwko (kl.VIIb), Patrycja Prasałek (kl.VIIa), Izabela Leśniewska (kl.VIIb).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Życzymy sukcesów!
Dorota Grochowska
13
Ogłoszenie
Od 1 kwietnia 2022r. działać będą zajecia artystyczne wychowawczo - opiekuńcze przy Centrum Kultury w Tuczępach w godzinach od 14.30 do 16.30.
Po zajęciach uczniów ze świetlicy bedą odbierać sami rodzice -- odwozu nie bedzie.
Rodzice dzieci chętnych na te zajęcia muszą uzupelnic stosowny wniosek, który należy dostarczyć do CK.
oswiadczenie_wyrazenia_zgody.docx
Góra Grosza 2021/2022
Kolejny raz przedszkolaki i uczniowie ZPO w Tuczępach wykazali się wielką empatią.
W ramach akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, uzbieraliśmy aż 733,21 !!!! zł. Głównym celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki.
Poza tym uczymy uczniów szacunku do pieniądza. „Grosz do grosza” …dało ponad 700 zł niecenionej pomocy. W imieniu podopiecznych Fundacji składamy wielkie podziękowania za ogromne zaangażowanie w zbiórkę. Kolejny raz udowodniliśmy, że mamy ogromne serca.
Szczegóły zbiórki poniżej, niektóre liczby robią wrażenie.
ŁĄCZNA KWOTA
Przedszkole A „Zerówka”
111,92
Przedszkole B
53,98
Przedszkole C Maluchy
57,73
Klasa 1
43,36
Klasa 2
94,72
Klasa 3
67,83
Klasa 4
45,18
Klasa 5
46,65
Klasa 7 a
126,93
Klasa 7 b
47,61
Klasa 8 a
21,18
Klasa 8 b
16,12
Uzbieraliśmy ponad 70 kg monet!!!
Klaudia Pałka
Bajkowy Dzień Teatru w Pacanowie
W związku z Międzynarodowym Dniem Teatru, który obchodzimy 27 marca, skorzystaliśmy z zaproszenia Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i wzięliśmy udział w piątkowym spektaklu "Alicja w krainie czarów" w wykonaniu Teatru AYA z Opola. Aktorzy zabrali nas w podróż do krainy, gdzie pomiędzy snem a jawą ukazana została walka z własnymi słabościami. Spektakl poruszał takie tematy jak: blogowanie, media społecznościowe, miłość, przyjaźń autentyczność, przeznaczenie. Wspaniała oprawa muzyczna, efekty świetlne i profesjonalni aktorzy, magiczna dekoracja, to wszystko spowodowało, iż uczniowie klas 8, wrócili z wielkim zadowoleniem i zachwytem.
Kamila Jamroży
Magik
24 marca uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola miały okazję spotkać się z iluzjonistą, który zaprezentował różne magiczne sztuczki. Dzięki temu uczestnicy pokazu mogli wkroczyć do świata z innego wymiaru, odkrywając tajniki magii oraz niepowtarzalnych i trudnych do wyjaśnienia zjawisk. Dzieci zobaczyły magiczne rekwizyty, poćwiczyły nietypowe umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawiły! Część dzieci otrzymała drobne upominki w postaci kolorowych balonów w kształcie zwierzątek, mieczy. Zabawa w czarowanie bardzo spodobała się dzieciom. Duża dawka humoru i świetnej zabawy wprawiła w dobry nastrój każdego uczestnika, a odrobina magii pobudziła wyobraźnię dzieci na wiele dni.
Agnieszka Sojka
6
Weterynarz
23 marca w naszej szkole miała miejsce wizyta lekarza weterynarii Pani Małgorzaty Majki. Odwiedziła nas na zaproszenie Pani Marty Grosickiej, która prowadzi w naszej miejscowości dom tymczasowy dla bezdomnych psów i kotów.
Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się jak właściwie dbać o swoje zwierzęta, jak je karmić, żeby były zdrowe. Opowiedziała dzieciom o profilaktyce chorób, szczepieniach , które są ważne dla pupili , ale także chronią nas właścicieli przed zakażeniem chorobami odzwierzęcymi. Przedstawiła dzieciom zdjęcia pasożytów, które bytują u czworonogów, przedstawiła sposoby ich zwalczania a także zabezpieczenia pupili przed nimi.
Podczas prezentacji multimedialnej zostały dzieciom przedstawione slajdy obrazujące sprzęt medyczny potrzebny do leczenia zwierząt, a także niezbędne narzędzia potrzebne w pracy weterynaryjnej.
Zwróciła też uwagę na konieczność sterylizacji zwierząt, która przyczynia się do zmniejszenia liczebności bezdomnych zwierząt.
Pani doktor przedstawiła dzieciom różne rasy psów i wiele ciekawostek związanych z poszczególnymi rasami.
Na koniec każde dziecko otrzymało od lekarza weterynarii naklejkę.
Katarzyna Pacyga
4
KRUS
24 marca odbyły się w klasie pierwszej zajęcia organizowane prze Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Uczniowie obejrzeli pouczający montaż słowno-muzyczny z udziałem Pszczółki Kruszynki i Trzmiela Okruszka, którzy przestrzegali dzieci przed zagrożeniami występującymi na wsi. Prowadzący warsztaty zwrócili uwagę, że dzieci nie mogą towarzyszyć rodzicom podczas prac przy których używane są maszyny rolnicze i niebezpieczne, ostre narzędzia. Wskazali też dzieciom bezpieczne zajęcia które dzieci mogą wykonywać w gospodarstwie lub towarzyszyć przy nich rodzicom. Pierwszoklasistom została przedstawiona duża plansza z miejscowością Krusikowo, na której dzieci wskazywały niebezpieczne sytuacje, a także zachowania właściwe i bezpieczne. Dzieci zostały również poinformowane o tym, że nie wolno bawić się w pobliżu pracujących maszyn rolniczych. Uczniowie aktywnie brali udział podczas zadań stawianych przez prowadzących, układali puzzle przedstawiające miejscowość Krusikowo.
Na koniec przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podarowali dzieciom kolorowanki i słodkości.
Katarzyna Pacyga
5
Wizyta policjantów w szkole
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. We wtorek 22 marca Dzielnicowy sierż. sztab. Marcin Wrobel z Komisariatu w Stopnicy wraz ze st. asp. Justyną Konopka z KPP w Busku-Zdroju spotkali się z dziećmi i młodzieżą szkolną. Podczas spotkania z policjantami przedszkolaki i uczniowie mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą, przypomnieli sobie podstawowe zasady w czasie przechodzenia przez jezdnię. Dowiedzieli się również, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjanci poinformowali także w jaki sposób należy się zachować podczas ataku psa.
Starsza młodzież dowiedziała się jak klasyfikowane są różne zachowania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś musi później ponieść konsekwencje. W trakcie spotkania mundurowi omówili zasady odpowiedzialności karnej nieletnich oraz sposoby postępowania wobec osób zachowujących się niezgodnie z prawem. Funkcjonariusze przedstawili problem demoralizacji oraz jakie zjawiska go dotyczą. Rozmawiali także o zjawisku przemocy wśród młodzieży szkolnej. Podczas pogadanki nie zabrakło także porad związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.
Klaudia Pałka
3
Marsz o pokój na świecie
Pierwszego dnia wiosny 21 marca 2022r. uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami przeszli w "Marszu o pokój na świecie" w geście solidarności z Ukrainą. Uczestnicy z transparentami oraz flagą Ukrainy udali się ulicami Tucząp nad rzekę Wschodnią. Uczniowie chętnie odpowiedzieli na apel Samorządu Szkolnego dotyczący niebiesko - żółtego stroju w tym dniu. Przemarsz młodych ludzi był wyrazem sprzeciwu przeciwko wojnie za naszą wschodnią granicą.
Anita Machniak
6
Dzień bez plecaka
Dzień bez plecaka to dzień, w którym uczniowie przychodzą do szkół bez plecaków, a w zamian podręczniki i przybory szkolne przynoszą w nietypowych przedmiotach.
W Pierwszy Dzień Wiosny - 21 marca 2022r. - wspólnie z wychowawcami klas Samorząd Uczniowski zorganizował także "Dzień bez plecaka" w naszej szkole.
Wyobraźnia naszych uczniów nie znała granic. Uczniowie wykazali się prawdziwą fantazją i kreatywnością. Książki przyjechały w wózkach dla lalek, w zabawkach, pufach, wiklinowych koszach, taczkach, walizkach, a nawet w sklepowym koszyku i skrzynce na narzędzia. Uczniowie byli widziani z klatkami dla zwierząt, wiadrami, chlebakami, szufladą oraz lodówką turystyczną... Na szkolnych korytarzach „królowały” także własnoręcznie wykonane pojemniki i "nosidła".
W Dzień Bez Plecaka młodzież mogła więc dać upust swojej fantazji. Ich pomysły były zaskakujące, a niektóre wręcz szalone.
Anita Machniak
Klaudia Pałka
3
Pierwszy Dzień Wiosny
Po miesiącach zimowego marazmu i uśpienia wraca nowa energia - przyroda budzi się do życia, a na placach, ulicach czy podwórkach widać coraz więcej uśmiechniętych osób. Tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni, trwający od blisko już dwóch lat stan epidemii, nauka czy praca w zdalnej odsłonie, bardziej niż kiedykolwiek rozbudziły potrzebę nieskrępowanej żadnymi ograniczeniami aktywności, nie tylko wśród dorosłych. Nietypową odsłonę miały obchody Pierwszego Dnia Wiosny w ZPO w Tuczępach 21 marca.
Słoneczny Pierwszy Dzień Wiosny tradycyjnie w towarzystwie wielobarwnych Marzann, symbolu odchodzącej zimy, przemaszerowano także ulicami Tuczęp. Jednak tegoroczny pochód był inny niż dotychczas. Wybuch bezsensownej i nieuzasadnionej wojny na Ukrainie, cierpienie milionów ludzi, w tym rówieśników naszych uczniów, wzbudza ogromny sprzeciw całej społeczności. Uczniowie oraz nauczyciele nie zgadzają się na wojnę, niewyobrażalną przemoc i głośno krzyczą o wolność. W ramach solidarności z Ukrainą uczniowie mieli niebiesko- żółte akcenty w swoich ubiorach. W przemarszu widoczne były transparenty nawołujące do pokoju i zaniechania wojny. W imieniu wszystkich zebranych oraz w obecności władz samorządowych, Wójta Gminy Tuczępy, pana Jacka Wilka, Sekretarza Gminy, pana Artura Kańskiego, Przewodniczącej Rady Gminy, pani Klaudii Pałka uczeń kl. 8 b Daniel Sroka odczytał wzruszający Apel młodzieży o pokój na świecie.
Dzień ten był również okazją do podniesienia świadomości uczniów dotyczącej globalnych wyzwań wodnych i postępującej suszy. 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Młodzież pogłębiła swą wiedzę na temat racjonalnego używania wody.
Klaudia Pałka
Opiekun SU
4
Pierwszy dzień wiosny
Ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny
Nasza szkoła biorze udział w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNO – SPOŁECZNYM pod nazwą
W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i jego głównym celem jest poszerzanie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu, kształtowanie właściwych postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży, wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
Organizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa w Niegowie
Czas trwania projektu: od 1 marca 2022 roku do 4 kwietnia 2022 roku
Relacja z podjętych działań ukaże się na stronie internetowej naszej szkoły po zakończeniu projektu.
Anna Wilk
Anita Machniak
Konkurs Plastyczny ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.
Zachęcamy do udziału w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci. Tegoroczna edycja jest prowadzona pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.
Cele konkursu:
- promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego,
- popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0 – III
II grupa – klasy IV - VIII
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującejupowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania upadkom osób podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym.
Praca konkursowa powinna być wykonana przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracy nie należy oprawiać.
Warunkiem udziału w konkursie jest dołączenie do zgłaszanej pracy podpisanego przez przedstawiciela ustawowego uczestnika formularza zgłoszeniowego ( załącznik nr 1).
Do konkursu nie będą dopuszczone prace, które zawierają treści niezgodne z prawem lub dobrymi obyczajami, posiadają znamiona plagiatu lub mogą prowadzić do naruszenia praw innych osób.
Termin składania prac – do 24.03.2021r. (do Pani Doroty Grochowskiej).
Konkurs „Bezpieczeństwo w sieci”
W dniu 10 marca 2022r w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”. Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy uczniów o bezpiecznych zachowaniach w sieci.
Organizatorem konkursu jest Świętokrzyski Kurator Oświaty, a współorganizatorami konkursu są: Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku - Zdroju oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku–Zdroju, Komenda Powiatowa Policji w Busku - Zdroju.
W konkursie udział wzięło 21 uczniów - 7 w kategorii IV - VI oraz 14 w kategorii VII - VIII. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Anna Nowak, Klaudia Pałka i Edyta Stefańska.
Wyniki Konkursu:
Kategoria IV - VI:
1. miejsce - Emilia Marzec
2. miejsce - Paulina Lech, Julia Sieruga
3. miejsce - Maja Samiec, Natalia Amanowicz
Kategoria VII - VIII:
1. miejsce - Bartłomiej Batóg
2. miejsce - Amelia Bławat, Igor Sawczyszyn, Maja Król
3. miejsce - Damian Nowak, Alicja Haczyk, Mikołaj Pałyga, Anna Maj
Opiekunami uczniów, którzy wzięli udział w konkursie byli nauczyciele informatyki pani Anna Wilk i pani Anita Machniak.
Zwycięzcy etapu szkolnego z obu kategorii zostali zgłoszeni do etapu rejonowego.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud i gratulujemy.
Anita Machniak
List Ministra Edukacji i Nauki dotyczący sytuacji w Ukrainie
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
przekazujemy list Ministra Edukacji i Nauki dotyczący sytuacji w Ukrainie.
W liście szef MEiN podkreślił uznanie dla dyrektorów i nauczycieli, dla ich pracy włożonej w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do szkolnych wspólnot. Wskazał również na szereg rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Nauki i Edukacji, w tym materiałów informacyjnych oraz rekomendacji dotyczących przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
Prosimy o przekazanie listu Państwa nauczycielom i pracownikom oświatowym, a także rodzicom oraz dzieciom.
Z poważaniem
Biuro Ministra
Ministerstwo Nauki i Edukacji
Załączniki:
Szkolny konkurs savoir-vivre pod hasŁem "BON TON NA CODZIEŃ"
UCZESTNICY KONKURSU: uczniowie klas IV– VIII
TERMIN KONKURSU: 31 marzec 2022r.
OPIEKUN KONKURSU: pani Teresa Romanek
PRZEBIEG KONKURSU:
- uczniowie zapoznają się z zagadnieniami objętymi regulaminem w czasie zajęć wychowawczych oraz indywidualnie korzystając z proponowanej literatury,
- w konkursie może wziąć udział dowolna liczba osób,
- laureaci otrzymają tytuł: „Mistrz savoir-vivre”, dyplomy i nagrody.
TEMATYKA KONKURSU
- zachowanie przy stole (nakrywanie, kulturalne spożywanie posiłków),
- higiena osobista,
- ubieranie się stosowne do okoliczności,
- powitanie, pożegnanie, przedstawianie się,
- zasady korespondencji,
- zachowanie w stołówce, kawiarni, restauracji,
- zachowanie w lesie, w parku, na plaży, w sklepie, na ulicy, w górach, na stoku, w kościele,
- zachowanie w teatrze, kinie, muzeum,
- zachowanie w środkach komunikacji (pociąg, tramwaj, autobus, samochód),
- korzystanie z telefonu,
- zapraszanie, przyjmowanie gości,
- dawanie, przyjmowanie prezentów,
- zachowanie na balu, imprezie tanecznej,
- zachowanie w domu,
- zachowanie w szkole,
- zwroty grzecznościowe
LITERATURA (do wyboru)
Dańkowska M., „Nastolatki i bonton”
Kasdepke G., „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”
Krzyżanek J., „Dobre maniery, czyli savoir – vivre dla dzieci”
Perfekt L., „Sztuka życia, czyli encyklopedia dobrych manier”
Shelling K., „ABC dobrego wychowania dla nastolatków”
Torasso F., „Podręcznik dobrych manier dla dzieci”
Dzień Kobiet 2022
W środę 9 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Społeczność szkolna uczciła to wyjątkowe święto pokazem mody kobiecej zmieniającej się na przełomie wieków. W modelki wcieliły się uczennice klas II i III. Pokaz poprowadzili ich koledzy z klasy III. Całość występu przeplatała się uroczymi występami muzycznymi naszych uczniów.
Jeszcze raz składamy najlepsze życzenia dla wszystkich dziewcząt i kobiet!
Katarzyna Sowińska
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie