• Zaproszenie do udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu 2023

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

            Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19.

            Już od 7 lutego do końca marca tysiące szkół zaangażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie! Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

            Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Nasza Szkoła również weźmie udział w tym wydarzeniu! - o szczegóły pytajcie nauczycieli informatyki p. Anitę Machniak i p. Annę Wilk. 

          • IX Mistrzostwa Polski w pisaniu na klawiaturze

          • Zapraszamy do udziału w IX Mistrzostwach Polski w pracy z tekstem na komputerze.

             

            Celem IX Mistrzostw Polski jest propagowanie umiejętności metodycznego, szybkiego pisania na klawiaturze komputera.

            Konkurs będzie składał się z Kwalifikacji do Finału (5 – 8 marca 2023 r.) oraz Finału (15 kwietnia 2023 r.) 

            Uczestnicy IX Mistrzostw Polski zostaną podzieleni na trzy kategorie wiekowe.

            Do uczestnictwa w Kwalifikacji do Finału należy zapisać się do 1 marca 2023 r. u nauczyciela informatyki p. Anity Machniak -  proszę przygotować dane: imię, nazwisko, rok urodzenia oraz adres e-mail uczestnika.

            Uczestnicy Drużyny Szkolnej otrzymają na swój adres e-mail (wprowadzony przez nauczyciela rejestrującego drużynę) automatycznie wygenerowane hasło, które wraz z adresem e-mail uczestnika potrzebne jest do logowania w Konkursie.

            ZASADY:

            1. Zadaniem zarejestrowanych uczestników Kwalifikacji do Finału będzie możliwie jak najszybsze i bezbłędne przepisanie tekstów konkursowych w wyznaczonym przez Organizatorów terminie.  
            2. W Kwalifikacji do Finału uczestnik będzie miał za zadanie przepisanie dwóch tekstów konkursowych, każdy w czasie 10 minut. Każdy tekst konkursowy będzie inny pod względem treści.
            3. Liczba punktów karnych odejmowanych za 1 niepoprawiony błąd będzie różna dla poszczególnych tekstów Kwalifikacji do Finału. tekst nr 1 – 30 pkt karnych tekst nr 2 – 40 pkt karnych
            4. Każdy tekst Kwalifikacji do Finału można wyświetlić i przepisać tylko 1 raz. Oznacza to, że uczestnik po otwarciu danego tekstu konkursowego nie może się wycofać ani odświeżyć strony w przeglądarce, gdyż będzie to skutkowało zapisaniem zerowego wyniku. 

            Regulamin dostępny pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf

             

            Udział w IX Mistrzostwach Polski jest bezpłatny.

             

            panel treningowy i kwalifikacje odbędą się na platformie: konkursy-interinfo.pl

          • Konkurs plastyczny


          • Pod koniec I semestru w naszej szkole odbył się Konkurs Plastyczny pod hasłem ,, Mój ulubiony bohater z dowolnego utworu Henryka Sienkiewicza”.
            Celem konkursu było:
            - rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,
            - popularyzacja znanych utworów Henryka Sienkiewicza,
            - rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów,
            - wdrażanie do poszukiwań twórczych działań plastycznych.
            Pracę plastyczną należało wykonać w dowolnej technice, w formacie A-3.


            Komisja Konkursowa przyznała:
            I miejsce – Nikola Cesarz
            II miejsce – Oliwia Tarłowska
            III miejsce – Julia Sieruga, Lena Mazur
            W konkursie również brały udział: Weronika Korus, Julia Wiśniewska.


            Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i słodki upominek.
            Serdecznie gratulujemy !


            Sławomira Boroń

          • Konkurs Eko-kartka świąteczna

          • Konkurs na Eko - kartkę świąteczną organozwoany przez RCEE w Rzędowie został rozstrzygnięty, nagrody rozdane. 

            Zadanie polegało na wykonaniu eko-kartki świątecznej z surowców wtórrnych. Zdobienia kartki miały znajdować się tylko na zewnętrznej stronie, środek kartki powinien zostać pusty, bez życzeń. Format pracy  dowolny - płaski lub pzrestrzenny. Do konkursu wpłynęło 146 prac.

            Jury przynało I miejsce Oskarowi Samcowi, uczniowi kl 6. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Anna Wilk

            zdjęcia

            Konkurs " Eko - kartka świąteczna" - wpis na stronie RCEE w Rzędowie

        • 13 lutego 2023 wracam do pracy w Naszej Szkole.
          • 13 lutego 2023 wracam do pracy w Naszej Szkole.

          • Czas odpoczynku i rekonwalescencji po pobycie w szpitalu dobiega do końca, z czego ogromnie się cieszę, bo praca w szkole daje mi wiele satysfakcji i radosci. Bardzo dziękuję za słowa wsparcia, które spływały do mnie przez ostatnie kilka miesięcy, miały one dla mnie ogromne znaczenie i dodawaly mi  sił. Obecnie pełna energii wracam do aktywnego działania,  aby wspólnie z całym gronem pedagogicznym stawiać czoła sprawom codziennym, obowiazkom pracy, ktore będe wykonywała  sumiennie oraz wspólnie z naszymi wspaniałymi uczniami i nauczycielami przygotowywać kolejne akademie i uroczystości dla naszej szkolnej spolecznosci, które zawsze są  prawdziwym wydarzeniem artystycznym.

            Pragnę nadmienić, że Szkoła w Tuczępach to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. A ponieważ to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie zadbamy by nasza  szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. Tylko w takich warunkach rozwój powierzonych nam, nauczycielom, dzieci  może przebiegać prawidłowo, a nauka będzie przychodzić im z łatwością.

            Pozdrawiam Bardzo Serdecznie Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz pracowników obsługi.

            Do zobaczenia w Szkole.

          • Trzej Królowie po raz pierwszy przybyli do Tucząp!

          • Jak co roku 6 stycznia, Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego.

                        W tym roku po raz pierwszy Orszak Trzech Króli wraz z aniołkami, strażakami, przedszkolakami, dziećmi ,rodzicami oraz wiernymi parafii św. Jana Chrzciciela w Tuczępach przemarszował ulicami Tucząp. Inicjatorem tej przepięknej uroczystości był ks. Krzysztof Irla – proboszcz i katecheta , we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową i Przedszkolem w Tuczępach.

                        Tuczępski Orszak wyruszył z trzech miejsc.  Pierwszy orszak , wyruszył spod placu przy figurze świętego Jana Chrzciciela. Uczestniczył w nim Król Baltazar, w którego postać wcieliła się Pani Sołtys wsi Wierzbica Maria Misterkiewicz, oraz parafianie z Wierzbicy, Podlesia oraz Grzymały. Drugi z Królem Melchiorem – Panem Doktorem Zbigniewem Zioło – który wyruszył spod Urzędu Gminy, wzięli udział parafianie z Nieciesławic, Góry i Dobrowa. Trzeci orszak  wyruszył spod budynku Szkoły Podstawowej wraz z Królem Kacprem – Panem Robertem Kozłowskim – oraz towarzyszącymi mu parafianami z Tucząp, Sieczkowa i Chałupek . W każdym Orszaku szły dzieci wraz z rodzicami . Każdy z uczestników otrzymał koronę oraz kolorowy  balon.

                        Trzej Królowie spotkali się w Kościele, gdzie przed ołtarzem czekali już na nich Józef (Wiktor Tutak) i Maryja (Wiktoria Bartocha) wraz z Dzieciątkiem Jezus. Po złożeniu darów wszyscy uczestnicy wydarzenia, zostali zaproszeni przez prowadzącą Ewelinę Fitowską do wysłuchania koncertu kolęd przedszkolaków i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Tuczępach.

                        Jako pierwsze swoją pastorałkę „Była noc” zaprezentowały dzieci Przedszkola w Tuczępach, przygotowane przez Panie Wychowawczynie: Annę Nowak, Teresę Romanek oraz Małgorzatę Kolankowską. Drugą pastorałkę pt „Był pastuszek bosy” zaśpiewały dzieci z klasy I, które zostały przygotowane przez Panią wychowawczynię Sławomirę Boroń oraz Monikę Szewczyk. Klasa II, której Wychowawczynią jest Pani Katarzyna Pacyga wybrała kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Kolejno klasa III, której Wychowawczynią jest Pani Barbara Janik, zaśpiewała melodyczną kolędę „Skrzypi wóz”. Klasa IV pod okiem Wychowawczyni Pani Katarzyny Łabęckiej, zaprezentowała kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Następnie klasa V, której Wychowawczynią jest Pani Anna Wilk, zaśpiewała współczesną kolędę „Świeć gwiazdeczko mała świeć”. W dalszej kolejności swoje umiejętności wokalne pod okiem Pani Wychowawczyni Ewy Kaczmarskiej, zaprezentowała klasa VI, śpiewając kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Klasa VIII A, której Wychowawczynią jest Pani Iwona Kapusta zaprezentowała kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Jako ostatnią pastorałkę pt „Od serca do ucha” zaśpiewała klasa VIII B, którą przygotowała Pani Wychowawczyni Anita Machniak. Koncert kolęd zwieńczył występ obdarzonego niewątpliwie bardzo pięknym głosem Pana Michała Steciaka. To niezwykły zaszczyt i radość, że Pan Michał po raz kolejny chciał być z mieszkańcami Tucząp w tak uroczystym dniu i poprzez piękny śpiew, dostarczyć wielu wrażeń i wzruszeń. Po wykonaniu utworów Pan Michał został nagrodzony przez parafian długo trwającymi owacjami na stojąco.

                        Orszak Trzech Króli 2023 zgromadził wielu wiernych parafian oraz gości spoza Gminy Tuczępy, co tylko dowodzi jak wspaniała to była inicjatywa. Miejmy nadzieję, że organizacja tego przedsięwzięcia wpisze się na dobre w tradycję naszej Parafii abyśmy co roku mogli wspólnie przeżywać tak uroczyście przybycie Trzech Króli do Dzieciątka Jezus .

            ks. Krzysztof Irla

          • Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2023

          •  

            Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie ekologicznym dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs realizowany jest bezpłatnie w ramach misji organizacji Fundacji Chlorofil.

            Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.
            Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.

            ZADANIA KONKURSOWE: KAŻDY EKOZESPÓŁ WYKONUJE DWA ZADANIA.:

            1. Ekozespoły przygotowują i wykonują w skali 1:1 maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne  wybranego urządzenia na prąd lub baterie ze wskazaniem co nadaje się do recyklingu oraz filmik do mediów społecznościowych nie dłuższy niż 120 sek. wyjaśniający jakie informacje o recyklingu zostały umieszczone: przedstawione lub ukryte w wykonanej makiecie.
            2. Ekozespoły wspólnie rysują lub malują postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz wykonują projekt gry planszowej z jego udziałem*.

            * Bohaterów może być kilku. Koncepcja gry planszowej powinna uwzględnić udział tych postaci. Postacie mogą odnosić się do grup surowcowych w odpadach komunalnych: papier, szkło, plastik, metal, bio lub konkretnych przedmiotów ( np. elektroodpadów) lub opakowań odpadowych.

             

            Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.

            Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl

             

            W ramach akcji ekologicznej zapraszamy także uczestniczące placówki do zbiórki elektrodopadów wiosną 2023. W zamian wykonamy w otoczeniu placówek piękne łąki kwietne dla dzikich zapylaczy!

            Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki

             

            1Dobry-Regulamin-IX-edycji-konkursu-Mistrz-Recyklingu-2022-AW.pdf

            karta-zgloszenia-23.docx

            karta-zgloszenia-23.pdf

            zgody-RODO.pdf

             

            informacja_prasowa_27.12.22.docx

            Z poważaniem 

            Agnieszka Oleszkiewicz 

            koordynator konkursu Fundacja Chlorofil 

            Ropki 7,

            38-316 Wysowa Zdrój

            tel. 608 633 593

            www.chlorofil.com.pl

            chlorofil@chlorofil.com.pl

          • Wigilie klasowe

          • Jednym z najmilszych wspomnień z okresu szkolnego jest dla wielu wigilia klasowa. Jest nie tylko okazją do wspólnego świętowania, lecz także jest magicznym momentem. Pozwala pielęgnować więzi, ale też stanowi chwilę wytchnienia od codziennych, szkolnych obowiązków. 

            Rok rocznie w naszej szkole przyjęło się, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zasiadamy do klasowych wigilii. Dziś, w ostatni dzień szkoły przed wolnym okresem świątecznym, uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami usiedli przy wspólnym stole. Po życzeniach podzielili się opłatkiem. Były potrawy wigilijne i coś na słodko, a na koniec śpiewanie kolęd. 

            Klasowe wigilie wprowadziły nas w miły, rodzinny, świąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

             Anna Wilk

            Wigilia klasy pierwszej

            Wigilia klasy drugiej

            Wigilia klasy trzeciej

            Wigilia klasy czwartej

            Wigilia klasy piątej

            Wigilia klasy szóstej

            Wigilia klasy ósmej a

            Wigilia klasy ósmej b

             

            Uczniowie klasy pierwszej wraz z nauczycielami przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy czwartej wraz z nauczycielami przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy piątejj wraz z wychowawczynią przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy szóstej przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy ósmej a wraz z wychowawczynią przy wigilijnym stole

            Uczniowie klasy ósmej b wraz z wychowawczynią podczas wigilijnego spotkania

          • Choinka

          • Choinka na skwerze w Tuczępach udekorowana została przez uczniów. W twórczy i ekologiczny sposób dzieci i młodzież ze świetlicy szkolnej oraz uczniowie klasy 8a wraz z p.Sławomirą Boroń, nauczycielem plastyki, przygotowali oryginalne ozdoby choinkowe. Na choince pojawiły się nietypowe śnieżynki, dekoracyjne cukierki i kolorowe łańcuchy, które można podziwiaćna własne oczy.

            Klaudia Pałka

        • Na stole biały obrus, na nim stroik świąteczny, obok zapalone świece, na tacy opłatek
          • Jasełka

          • Czas przeżywania jasełek: "Pójdźmy wszyscy do Betlejem”.

            Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, składając sobie wzajemnie życzenia i przebaczając urazy. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i wystawiania jasełek.

            Podtrzymując tę piękną tradycję uczniowie naszej szkoły przygotowali – jasełka. W tym roku 20 grudnia przedstawili je uczniowie klas: III -VIII pod kierunkiem mgr Doroty Grochowskiej i ks. Krzysztofa. Piękną dekorację wykonała mgr Sławomira Boroń.

            Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Sceny zła można było zobaczyć słysząc słowa i gesty Heroda, diabła i śmierci. Dobro jednak jest silniejsze i zwycięża w osobach pasterzy oraz trzej Mędrców, którzy przybyli, by złożyć Dzieciątku Jezus pokłon i ofiarować dary. Całość przedstawienia pokazująca scenki z nowonarodzonego Dzieciątka, Maryi - Józefa i pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatana była pięknym śpiewem kolęd i pastorałek. Występ był niezwykłym przeżyciem dla aktorów, uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

            Po zakończonym spektaklu głos zabrała Zastępca Dyrektora Szkoły mgr Iwona Kapusta, podziękowała uczniom za piękny występ oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Następnie ks. Krzysztof odczytał życzenia przesłane przez Panią Dyrektor Grażynę Patrzałek. Kolejno życzenia składali: Pan Wójt Jacek Wilk oraz Przewodnicząca Rady Gminy mgr Klaudia Pałka oraz Ks. Proboszcz Parafii.

            Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzenia Zbawiciela. Na twarzach zagościła radość i wzajemna życzliwość.

            Ks. Krzysztof Irla

          • Wycieczka do Pacanowa

          • Dnia 14 grudnia 2022 roku klasa 5 wybrała się do Pacanowa z okazji Mikołajek. Na początku uczestnicy wycieczki udali się do kina w Europejskim Centrum Bajki, na film pt. „Opowieść Wigilijna”. Był to film animowany na bazie książki (lektury w klasie 7). Film ten wniósł świąteczny nastrój w serca uczestników wycieczki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Następnie udali się do miejscowej restauracji, aby zjeść pyszny obiad. Opiekę nad piątoklasistami sprawowała Pani Anna Wilk i Pani Anna Łabęcka-Bąk.

            Wycieczka była udana a dzieci wysiadły z autobusu z uśmiechami na twarzach.

            Paulina L., Emilia M., Julia S.

        • Świąteczny Kiermasz
          • Świąteczny Kiermasz

          • 16 grudnia Rada Rodziców przy ZPO w Tuczępach zorganizowała Świąteczny Kiermasz. Można było zakupić smaczne ciastka, aromatyczne pierniki i ciepłą czekoladę do picia. Nie zabrakło wspaniałych stroików świątecznych wykonanych przez rodziców, dekoracyjnych świeczek i innych ozdób świątecznych przekazanych przez uczniów i wiele innych rzeczy.

            Całkowity dochód z Kiermaszu, ponad tysiąc złotych, Rada Rodziców przeznaczy na organizację zabawy choinkowej i wsparcie przy organizacji Dnia Dziecka

            . Rada Rodziców składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kiermaszu- zastępcy Dyrektor ZPO, uczniom, nauczycielom oraz paniom kucharkom.

            Klaudia Pałka

          • Mecz Matematyczny

          • W dniu 13 grudnia 2022r. uczniowie naszej szkoły  po raz pierwszy wzięli udział w I etapie „Meczu Matematycznego” dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI województwa świętokrzyskiego. Konkurs organizowany jest przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Celem głównym „Meczów Matematycznych” jest inicjowanie działań w zakresie odkrywania oraz rozwijania zainteresowań , a także uzdolnień matematycznych uczniów szkół podstawowych.  Naszą szkołę w konkursie reprezentowało sześciu  uczniów :

            1.Michał Majkowski -klasa IV,

            2.Bartłomiej Podolski -klasa IV,

            3.Emilia Marzec-klasa V,

            4.Mikołaj Dziewirz-klasa V,

            5.Jakub Pietrzyk-klasa VI,

            6. Jakub Kania- klasa IV

            Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale także oryginalną okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań oraz znajdowania w nim luk i błędów. Uczniowie doskonalą również umiejętnośćwspółpracy w grupie.

            Ewa Kaczmarska

          • Wycieczka do Kielc - klasa 8a i 8b

          • Dnia 7 grudnia 2022r. klasy 8a i 8b uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Kielc z okazji mikołajek. Uczniowie zrezygnowali z tradycyjnej wymiany paczek na rzecz wspaniałej zabawy i wspólnie spędzonego czasu. Opiekę nad ósmoklasistami sprawowały panie: Iwona Kapusta, Anita Machniak i Edyta Stefańska. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie Helios na projekcji filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Studio Marvel stworzyło adaptację filmową komiksu. Wśród poruszanych tematów znalazł się motyw śmierci i żałoby, przenikania się tradycji oraz nowoczesności, a także walka o wolność. Film dostarczył dużą dawkę zabawy i pozytywnych emocji, a także zachwycił egzotyczną scenerią i efektami specjalnymi. Po obejrzeniu filmu cała grupa wybrała się na na małe conieco i wspólne zakupy. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Parku Trampolin FlySky, w którym można było wyładować nadmiar energii.

            Wycieczka była miłą odskocznią od ciągłej nauki i trudów przygotowywania się do majowych egzaminów. Pozwoliła obu klasom miło spędzić ze sobą chwile w okolicznościach innych niż szkolne oraz była doskonałą okazją do wzmocnienia więzi koleżeńskiej. 

            Pełni wrażeń i w doskonałych humorach wrócili do domów.  Dzień był wyjątkowo udany ….

            Anita Machniak

          • Spotkanie z osobą popularyzującą historię naszego regionu

          • W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #Szkoła pamięta.  W ramach akcji zostało zorganizowane spotkanie z osobą popularyzującą historię naszego regionu. Uczniowie klas 4, 6, 8a i 8b z zainteresowaniem słuchali opowiadania pana Rafała Kałczugi, którego pasją są podróże oraz odkrywanie ciekawych historii dotyczących najbliższej okolicy. Poszukując krewnych oraz tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny pan Rafał natrafił na wiele ciekawych informacji dotyczących nie tylko korzeni swojej rodziny, ale również zgromadził wiele ciekawostek historycznych o naszym regionie. Udało mu się stworzyć kolekcję cennych zdjęć, ilustracji oraz map podczas godzin spędzonych na analizowaniu starych ksiąg i dokumentów w archiwach państwowych oraz na polskich i zagranicznych stronach internetowych. To niecodzienne i niezwykłe hobby wymaga od niego cierpliwości i czasu, a zdobytą wiedzą dzieli sie na Facebookowym profilu o nazwie "Powiat stopnicki - dzieje historycznego powiatu". Na szczęście zgodził się również odwiedzić naszych uczniów i opowiedzieć im o swoich zainteresowaniach.

            Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie mieli możliwość zobaczyć: 3 mapy naszej gminy i okolic (z 1885r., z czasu przed I wojną światową i z okresu międzywojennego), akt małżeństwa z 1823r. dzierżawcy miejscowości Rzędów, który zapewne zamieszkiwał w dworku na terenie folwarku, spis zawierający wykaz mieszkańców wsi Nieciesławice wraz z opisem gospodarstw chłopskich z 1846r., spis zawierający wykaz mieszkańców wsi Rzędów wraz z opisem gospodarstw chłopskich z 1864r., Gazetę Kielecką z listopada 1979r. oraz spis darczyńców na odbudowę spalonej wieży kolegiaty wiślickiej. Usłyszeli również o założycielu Uzdrowiska w Solcu-Zdoju - Karolu Godefroyu, który spędził ostatnie lata swojego życia i zmarł w 1874r. w miejscowości Niziny w domu córki Karoliny, żony Ludwika Walchnowskiego dziedzica Nizin. Uczniowie dowiedzieli się również, że w okolicy Oleśnicy w latach 1888-89 pisarz Stefan Żeromski był guwernerem dzieci Gustawa Zaborowskiego. Poznane osoby znalazły oddźwięk w jego najważniejszych utworach, m.in. Staszek Góra z Sufczyc był jednym z pierwowzorów Andrzeja Radka z "Syzyfowych prac". Kolejną ciekawską jest wizyta arcyksięcia Karola Habsburga ostatniego cesarza austriackiego w Sichowie w latach 1914-1916. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Manifesty Imigracyjne Ellis Island, czyli spis osób przebywających w USA, a wśród nich kilka nazwisk mieszkańców Rzędowa. Ciekawa okazała się prezentacja międzywojennych dowodów osobistych - jeden z ósmoklasistów rozpoznał tam swoich przodków - mieszkańców Chałupek Sieczkowskich. Młodzież zaciekawiły również zdjęcia podpisów uczniów Szkoły Podstawowej w Tuczępach, którzy w 1926 roku uczestniczyli w akcji organizowanej przez Polskę z okazji 150 rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ogólnopolska akcja podpisywania życzeń trwała 8 tygodni i prowadzona była w instytucjach państwowych, głównie w szkołach. Zebrano i wysłano do USA podpisy ok 20% ówczesnego społeczeństwa Polski, w tym właśnie podpisy dzieci z naszej szkoły. Podczas spotkania uczniowie zobaczyli dużą liczbę zdjęć ukazujących sztandary, dokumenty, mapy, budynki i postacie. Przytoczenie wszystkich informacji przekazanych przez pana Rafała jest niezwykle trudne. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, uczniowie z zaciekawieniem doszukiwali się wiadomości związanych szczególnie z naszą gminą. Była to niezwykła lekcja, która pokazała, że każdy zakątek naszego kraju ma swoją większą lub mniejszą historię. Możliwość posłuchania o najbliższej okolicy jest niezwykle cennym doświadczeniem.

            Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze zorganizować podobne spotkanie z panem Rafałem, który dzięki swojej wytrwałości na pewno dotrze do wielu innych cennych informacji na temat naszego regionu, a może opowie nam o swojej drugiej pasji jaką jest zwiedzanie miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO....

            Panie Rafale - Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

            Anita Machniak 

            #Powiat stopnicki - dzieje historycznego powiatu. 

            #Podróże z Unesco i nie tylko

             

    • Kontakt

      • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach
      • 413533142
      • Tuczępy 33 28-142 Tuczępy woj. świętokrzyskie Poland
      • Gmina Tuczępy Tuczępy 35 28 – 142 Tuczępy
      • Świętokrzyski Kurator Oświaty
      • 6551971139
      • 260630343
      • C.V. zawierające dane osobowe przysłane poza okresem rekrutacji będą automatycznie kasowane przez administratora poczty.
      • ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE W TUCZĘPACH Skrzynka urzędowa Adres do e-Doręczeń: AE:PL-95949-80829-UFTFE-18
      • xx
  • Galeria zdjęć

      brak danych