Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Barbarą Janik, opiekunem Edytą Stefańską oraz rodzicami p. Sylwią i p. Bożeną wybrali się na ognisko, które odbyło się na posesji klasowego kolegi – Oskara. Oprócz pysznej, pieczonej kiełbaski było mnóstwo zabawy i radosnego humoru. Rodzice wspaniale pomagali w zorganizowaniu klasowej imprezy. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.
Przedstawienie Calineczka
W dniu 12 czerwca dzieci z przedszkola i uczniowie klas I-III pojechali do Gimnazjum w Jarosłwaicach na spektakl muzyczny pt.: „Calineczka”. Była to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena przygotowana przez uczniów gimnazjum.
Historia maleńkiej Calineczki, którą spotyka moc niezwykłych przygód zainteresowała uczniów. Opowiedziana historia wprowadziła małych widzów w zaczarowany świat pełen fantastycznych postaci, muzyki, tańca i kolorów. Wartka akcja, ciekawe dialogi i choreografia oraz barwne kostiumy i animacje sprawiły, że dzieci nie nudziły się i z zachwytem oglądały przedstawienie.
Anita Machniak
Podsumowanie konkursów
Na apelu w dniu 8 czerwca odbyło się wręczenie nagród w konkursach organizowanych na terenie szkoły. Lauraci konkursów szkolnych, gminnych i powiatowych oraz uczestnicy zawodów sportowych zostali nagrodzeni za swoje wyniki oraz wysiłek włożony w przygotowanie słodkimi czekoladami, które ufunowały Delikatesy Centrum z Tucząp oraz Sklepik Szkolny.
Podczas apelu pani dyrektor Grażyna Patrzałek wraz z opiekunami konkursów wręczała również nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zwycięzcom konkursów organizowanych w szkole w ciągu ostatnich 2 miesięcy.
Duże, słodkie, pyszne czekolady otrzymali:
Konkurs J.angielski dla klas III
1. Kamil Gawlik
2. Patrycja Prasałek
3. Damian Nowak i Gabriel Furman
4. Aleksandra BławatKonkurs Angielski w przedszkolu
1. Basa KarolKonkurs matematyczno-sportowy
1. Paluch Eryk
2. Palmąka Wiktoria
3. Paliś Natalia
4. Wilk NataliaKonkurs Bądź Bezpieczny na Drodze
1. Magdalena Misterkiewicz
2. Oliwier Pałka
3. Wiktoria PalmąkaKonkurs o H. Sienkiewiczu
1. Wiktoria Palmąka i Agnieszka FurtakKonkurs plastyczny Bezpiecznie na wsi
1.Kinga Budzińska
2. Bąk MagdalenaKonkurs Savoir-vivre
1. Kasprzyk Gabriela
2. Zuzanna Żal
3.Agnieszka FurtakKonkurs pożarniczy
1. Kozłowski Michał
2. Stawecki Adam
3. Andrejas Sylwia
4. Zięba BartoszKonkurs BRD
1. Natalia Paliś
2. Wiktoria Palmąka
3. Oliwier Pałka
4. Kevin KozłowskiTurniej szachowy klasy I-III
1. Wojciech Paszczak
2. Magdalena Dziewirz
3. Kacper ŻalTurniej szachowy klasy IV-VII
1.Filip Borycki
2. Przemysław Lalewicz
3. Kevin KozłowskiOrtograficzny
1. Furtak AgnieszkaRecytatorski
1. Magdalena KonieczekPiłka Ręczna
1. Kasprzyk Gabriela
2. Jaros Karolina
3. Król Maja
4. Kozłowski Kacper
5. Kopała Kacper
6. Pałka Marcel
7. Furtak DawidAnita Machniak i Edyta Stefańska
Pogadanka z dzielnicową
Zbliżają się wakacje, dlatego też w naszej szkole 7 czerwca 2018r. odbyło się spotkanie z dzielnicową st. sierż. Moniką Socha. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Pani policjantka przypomniała jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Zwróciła także uwagę na zachowanie czujności w stosunku do osób nieznajomych.
Anita Machniak
Konkurs o ROWER
Nasza Szkoła – Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach, opiera się na określonym i akceptowanym przez wszystkich systemie wartości, wprowadza uczniów w świat wiedzy, w świat kultury i sztuki, pobudza i rozwija zainteresowania, zdolności i umiejętności, kształtuje czynne postawy wobec bezpieczeństwa własnego i innych, wdraża wychowanków do przestrzegania określonych zasad zachowania się na drogach i nie tylko oraz przygotowuje do dalszej nauki i aktywnego udziału w życiu społeczeństwa min. poprzez realizację planu konkursów wiedzowych i artystycznych.
W ramach tego planu po raz czwarty w/w szkole, w bieżącym roku szkolnym 7.06.2018r. został przeprowadzony wspólniez Posterunkiem Policji w Stopnicy reprezentowanym przez Panią sier. Monikę Sochę - Konkurs z Wychowania Komunikacyjnego „Bądź bezpieczny na drodze”. Test składał się z 40 pytań. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas IV – VII.
Laureat konkursu„Bądź bezpieczny na drodze” – Magdalena Misterkiewicz(uczennica klasy VII) w nagrodę za wiedzę, umiejętności i wkład pracy otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę główną ROWER.
II miejsce w konkursie zajął Oliwier Palka (uczeń klasy V),
III miejsce zajęła Wiktoria Palmąka (uczennica klasy V).
Gratulujemy!
Grażyna Patrzałek - dyrektor ZPO
Dzień Dziecka
Co lubią dziaci? Słońce - gdy świeci,
deszcz - kiedy pada, wiatr - kiedy gada,
mróz - kiedy szczypie, śnieg - kiedy sypie...
Każdą pogodę z upałem, chłodem,
o każdej porze... Byle na dworze!"Co lubią dzieci" - Melzacki Włodzimierz
1 czerwca to święto wszystkich dzieci. W tym szczególnym czasie w naszej szkole Rodzice również zorganizowali dla uczniów miłą niespodziankę. Wszyscy zostali zaproszeni na kiełbaskę z grilla. Wspólny posiłek był znakomitą odskocznią od szkolnych obowiązków. Na buziach zagościł uśmiech, a to przecież najważniejsze. Dzieciom życzymy, aby ta radość zawsze i wszędzie towarzyszyła im w życiu.
Anita Machniak
Warsztaty z pracownikami KRUS
W naszej szkole gościliśmy przedstawicieli KRUS w Busku-Zdroju, którzy przeprowadzili z uczniami klasy 5 pogadankę na temat zagrożeń, jakie mogą napotkać dzieci podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Uczniowie obejrzeli też przygotowany dla nich film, przedstawiający rożne sytuacje niebezpieczne dla dzieci mieszkających na wsi.
Anita Machniak
Sukces naszych uczniów – II i III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym - KRUS
W styczniu 2018r. decyzją Prezesa KRUS uruchomiono ósmą edycję Konkursu Plastycznego pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. Tradycyjnie już honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A-3, ilustrującej hasło konkursowe.
Opiekun plastyczny Sławomira Boroń wysłała na konkurs prace uczniów: z klasy VII – Magdaleny Bąk, Kingi Budzińskiej, Gabrieli Kwiecień i Kacpra Sierugi; z klasy IVb – Gabrieli Kasprzyk i Bartłomieja Batóga.
Dnia 4 czerwca 2018r. naszą szkołę odwiedziła pani Kierownik KRUSU-u Elżbieta Śliwa wraz z panem Marcinem Molisakiem pracownikiem prewencji. W obecności pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody za zajęcie II miejsca w tym konkursie Kindze Budzińskiej oraz za zajęcie III miejsca Magdalenie Bąk.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnym roku szkolnym!
Sławomira Boroń
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza
Strażacy ochotnicy z Tucząp nie muszą się martwić o godnych następców.
Młodzi ochotnicy udowodnili to podczas Powiatowych Zawodów Sportowo - Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTIF, które odbyły się 2 czerwca 2018 r. na stadionie sportowym w Nowym Korczynie. Gminę Tuczępy reprezentowała młodzieżowa drużyna z OSP Tuczępy. Drużyny Pożarnicze rywalizowały ze sobą w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. Szybkie i precyzyjne rozwijanie strażackich węży to świetny trening umiejętności i jednocześnie zabawa dla zawodników z młodzieżowej drużyny, działającej przy jednostce OSP w Tuczępach. Grupa z Tucząp zajęła III miejsce. Jest nam tym bardziej miło, gdyż w drużynie liczącej jedenastu zawodników aż dziewięcioro to nasi uczniowie - Kacper Kozłowski, Oliwier Pałka, Kuba Pałyga, Wiktor Frankiewicz, Szymon Paszczak, Bartosz Zięba, Krystian Gawlik oraz Zuzanna Więckowska i Magdalena Misterkiewicz. Pozostała dwójka to Absolwenci naszej Szkoły – Patryk Haczyk i Bartosz Tutak.
Gratulujemy jeszcze raz! Jesteśmy pełni podziwu dla tężyzny fizycznej „młodzików”.
Klaudia Pałka
Słodki Dzień Dziecka
Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł,
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.J. Brzechwa
1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka, który jest świętem wszystkich dzieci na całym świecie. Radosne święto, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. Aby Dzień Dziecka był niezapomniany, wystarczą dobre chęci. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu i obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy i są dla nas ważne.
W naszej szkole w dniu 30 maja, oprócz życzeń dla naszych uczniów przygotowaliśmy również pyszne niespodzianki! Wszystkie dzieci, te małe i te troszkę większe otrzymały od pani dyrektor, nauczycieli i pracowników szkoły słodkie pączki, a nawet... lody.
Wszystkim dzieciom życzymy tęczowego uśmiechu i radości.
Anita Machniak
Gminny Konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas III
Uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i zmierzyli się z zadaniami Gminnego Konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas III „English Challenge for kids”. Konkurs odbył się 30 maja 2018r. Uczestniczyło w nim 13 uczniów z klas III a i IIIb: Alicja Haczyk, Wojciech Paszczak, Kacper Żal, Dominik Kwiecień, Patrycja Prasałek, Kamil Gawlik, Gabriel Furman, Michał Kwiecień, Magdalena Robak, Maja Ślizankiewicz, Wiktor Tutak, Damian Nowak i Aleksandra Bławat.
Głównym celem konkursu rozwijanie zainteresowań językiem obcym, wdrażanie i motywowanie do nauki, pobudzanie twórczego myślenia rozbudzanie zainteresowań i uzdolnień w zakresie znajomości języka angielskiego uczniów klas III oraz rozwijanie wiary we własne możliwości. Konkurs trwał 45 min. Test konkursowy zawierał 16 pytań i sprawdzał wiedzę z zakresu słownictwa i gramatyki. Każdy uczeń mógł uzyskać 104 pkt. za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań w teście. Organizatorem konkursu była pani Anita Machniak.
Punkutalnie o godzinie 9.00 uczestnicy konkursu z zadowoleniem przystąpili do wypełniania testu, który okazał się bardzo interesujący i nie sprawił im większych trudności. Wszyscy uczestnicy spisali się wspaniale wykazując się dużą wiedzą i umiejętnościami językowymi.
Jury, w skład którego weszły nauczycielki języka angielskiego pani Katarzyna Łabęcka i pani Anita Machniak wyłoniło zwycięzców:
I Miejsce – Kamil Gawlik - III a
II Miejsce – Patrycja Prasałek - III a
III Miejsce – ex aequo: Damian Nowak - III b i Gabriel Furman - III a
IV Miejsce – Aleksandra Bławat - III b
Nagrodą dla najlepszych były słowniki z języka angielskiego. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy potwierdzające ich udział w konkursie.
Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy.
Anita Machniak
Niepodległościowy Rajd Rowerowy
30 maja zorganizowany został dla 20-osobowej grupy uczniów klas V-VI Niepodległościowy Rajd Rowerowy. Tym samym przyłączyliśmy się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W promieniach słońca, ubrani w stroje w narodowych barwach biało-czerwonych, na rowerach przybranych chorągiewkami uczestnicy Rajdu przemierzyli po lokalnych drogach ponad 25-kilometrową trasę.
Rajd był okazją do uczczenia przez uczniów i opiekunów rocznicy odzyskania przez naród Polski wolności oraz przybliżenia historii Tucząp.
Klaudia Pałka, Edyta Stefańska
Konkurs matematyczny
W poniedziałek 28 maja 2018r. reprezentanci klas piątych brali udział w II Gminnym Turnieju Matematyczno – Sportowym „CZWÓRKI NA START”. Celem konkursu było: rozwijanie sprawności fizycznej, wdrażanie do efektywnego wykorzystania zintegrowanej wiedzy w praktyce, rozwijanie zainteresowań oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie i skutecznego porozumiewania się. Do rywalizacji stanęło trzy czteroosobowe zespoły ze szkoły Podstawowej w Nizinach, Szkoły Podstawowej w Kargowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Tuczępach. Każda grupa musiała zmierzyć się z ośmioma konkurencjami. Były to cztery zadania matematyczne (krzyżówki, tangramy, rebusy, zadania tekstowe) i cztery konkurencje sportowe połączone z wykonywaniem działań matematycznych.
Najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tuczępach, drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Kargowie, a trzecie Szkoła Podstawowa z Nizin. Rywalizacja poprzez zabawy i gry logiczne, była dla uczniów bardzo atrakcyjna. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy - nagrody pocieszenia.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.
Ewa Kaczmarska
Dzień Mamy
Rodzina jest podstawowym, pierwszym i najważniejszym środowiskiem w życiu każdego człowieka. Dla dziecka rodzina stanowi swoisty „elementarz” wzorów społecznego funkcjonowania i zaspakajania potrzeb. To właśnie w rodzinie dziecko gromadzi swe pierwsze, najistotniejsze w życiu doświadczenia zarówno emocjonalne, jak i społeczne. Doceniając rolę rodziny w wychowaniu młodego pokolenia, nasze szkoły i przedszkola zorganizowały uroczyste obchody Dnia Mamy i Taty.
W Zespole Placówek Oświatowych w Tuczępach uroczyste obchody Dnia Matki odbyły się 25 maja 2018 r. na placu przed Urzędem Gminy. Na zaproszenie dzieci przybyli niezwykli goście, dla których dzieci przygotowały z serca płynące życzenia oraz inscenizacje. Przedsięwzięcie było duże, ponieważ każda z grup przedszkolnych i klas I-VII przygotowała występ według innego, dostosowanego do swoich możliwości scenariusza. Uczniowie pełni zaangażowania recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli układy taneczne oraz odgrywali role w skeczach wyrażając w ten sposób uczucia przywiązania, miłości, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Podczas występów na twarzach mam dało się zauważyć uśmiech, a czasem nawet łzy wzruszenia.
Spotkanie zakończyło podziękowanie ze strony pani dyrektor Grażyna Patrzałek, wszystkim rodzicom za miłość i trud włożony w wychowanie swoich pociech. Pani dyrektor podziękowanie skierowała również do wychowawców: Agnieszki Król, Anny Nowak, Wioletty Kaczmarek, Barbary Janik, Teresy Romanek, Sławomiry Boroń, Katarzyny Łabęckiej, Kamili Jamroży, Anny Łabęckiej-Bąk, Ewy Kaczmarskiej i Alicji Zięba za przygotowanie tak różnorodnego przedstawienia. Dekorację, która pięknie zdobiła budynek Urzędu Gminy wykonała pani Sławomira Boroń, natomiast nad sprawnym działaniem nagłośnienia czuwał pan Tomasz Mazur.
Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze. Największe obawy sprawiała pogoda, ale wspaniały występ sprawił, że deszcz cierpliwie poczekał... Uczniowie byli dumni, że w tak piękny sposób mogli podziękować mamom za wszystko co dla nich zrobiły i robią.
Spotkaniom z okazji Święta Rodziców zawsze towarzyszą duże emocje. To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny dzień. Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku i przywiązania. Współczesne czasy niestabilności, pogoni za pracą, karierą, pieniędzmi nie sprzyjają budowaniu więzi rodzinnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby dzieci wiedziały, że mają oparcie w swoich rodzicach, a rodzice są dla nich autorytetem. Rodzina zbudowana na mocnych podstawach wzajemnego szacunku i zaufania, przetrwa każdą burzę, dając wzór godny naśladowania.
KOCHANI RODZICE WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!
Anita Machniak
Powiatowe rozgrywki w piłkę ręczną "Szczypiorniak IV"
21 maja w Zbludowicach odbyły się powiatowe rozgrywki w piłkę ręczną. W zawodach wzięło udział 7 drużyn, które rozgrywały mecze w dwóch grupach. Uczniom naszej szkoły udało się wyjść ze swojej grupy - zajęli II miejsce. Walczyliśmy o 3 miejsce, zabrakło jednak troszeczkę szczęścia.
Uczniowie w powiecie buskim zajęli IV miejsce.
Iwona Kapusta
Wyjazd do kina
Klasy IVa i IVb pod opieką wychowawców Katarzyny Łabęckiej i Kamili Jamroży oraz pani Edyty Stefańskiej pojechały do kina do Kielc na film pt. "Piotruś Królik". Po krótkim odpoczynku przy jedzeniu uczniowie udali się na kręgle.
Uczniowie wrócili do domów z wycieczki zdaowoleni i pełni wrażeń.
Katarzyna Łabęcka
Szkolny Turniej Szachowy
W naszej szkole już po raz czwarty odbył się Szkolny Turniej Szachowy "Szach-Mat" o Tytuł Mistrza Gry w Szachy. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VII. Łącznie do zmagań przystąpiło 27 uczniów, 16 w grupie starszej i 11 w grupie młodszej.
W turnieju udział wzięli:
Klasy I - III:
1. Alan Łuszcz - 3b
2. Maja Ślizankiewicz - 3b
3. Magdalena Dziewirz - 3b
4. Damian Nowak - 3b
5. Izabela Leśniewska - 3b
6. Piotr Samiec - 1
7. Patryk Wojciechowski - 1
8. Kacper Żal - 3a
9. Wojciech Paszczak - 3a
10. Majka Juniewicz - 3a
11. Dominik Kwiecień - 3a
Klasy IV-VII:
1. Szymon Paszczak - 7
2. Konrad Kozłowski -7
3. Paweł Wojciechowski -7
4. Zuzanna Więckowska -7
5. Filip Borycki -7
6. Igor Sawczyszyn - 4b
7. Dawid Furtak - 4b
8. Daniel Sroka - 4b
9. Adam Więckowski - 4b
10. Przemysław Lalewicz - 6
11. Kuba Pałyga - 6
12. Jakub Kargulewicz - 6
13. Karol Podolski - 4a
14. Szymon Osiński - 4a
15. Michalina Romanek - 4a
16. Kevin Kozłowski - 5
W grupie starszej cały turniej rozegrany został systemem pucharowym tzn. przegrywający partię odpadał z dalszych rozgrywek, natomiast gracz, który wygrał przechodził dalej. W grupie młodszej z uwagi na liczbę zgłoszonych uczestników, zawodnicy w pierwszej rundzie zostali podzieleni na 4 grupy, a rozgrywki odbyły się w systemie kołowym tzn. "każdy z każdym", zwycięzcą rundy był zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów (2 punkt za zwycięstwo, 1 punktu za remis, 0 punktów za przegraną). Kolejne rundy odbyły się również systemem pucharowym. Zwycięzcą został gracz, który wygrał w ostatecznej rozgrywce.
Turniej rozpoczął sie 14 maja 2018r. i trwał 3 dni. Pierwszego dnia uczestnicy wylosowali swoich przeciwników, z którymi mieli zmierzyć się w I rundzie oraz grupy. Uczestnicy losowali również kolor bierek przed rozpoczęciem każdej rundy. Drugiego i trzeciego dnia uczniowie rozgrywali partie turniejowe.
Wszyscy zawodnicy mogli poczuć prawdziwą atmosferę rywalizacji. Były emocje oraz dobra zabawa. Nad przebiegiem turnieju czuwała pani Anita Machniak.
Zwycięzcy
Klasy I-III
- I miejsce - Wojciech Paszczak - klasa IIIa
- II miejsce - Magdalena Dziewirz - klasa IIIb
- III miejsce - Kacper Żal - klasa IIIa
Klasy IV- VII- I miejsce - Filip Borycki - klasa VII
- II miejsce - Przemysław Lalewicz - klasa VI
- III miejsce - Kevin Kozłowski - klasa V
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe i książkowe. Nagrody, wraz z gratulacjami, wręczyła Pani Dyrektor podczas uroczystego Dnia Mamy, 25 maja 2018r. na placu przed Urzędem Gminy w Tuczępach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym!
Jak co roku nagrodę otrzymali również najmłodsi szachiści, uczniowie klasy I: Piotr Samiec i Patryk Wojciechowski. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju.
Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy! Zachęcamy wszystkich uczestników, do regularnych treningów i do zobaczenia na kolejnym turnieju, który odbędzie się za rok! Mamy nadzieję, że tegoroczne szkolne zawody szachowe staną się dodatkową zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy. Bowiem szachy to wspaniała gra, która uczy odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, a także skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji. Szachy uczą jak radzić sobie ze stresem i porażką, rozwijają opanowanie, koncentrację i uczą szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji.
Korzyści płynące z nauczania gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych docenia również Unia Europejska. W wydanym 15.03.2012 Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011) czytamy między innymi „szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (…), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania…”.
Anita Machniak
Piknik w Rzędowie
Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Rzędowie po raz kolejny zorganizował piknik ekologiczny w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, na który wybrały się nasze przedszkolaki. Dla uczestników pikniku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
Podczas pikniku miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursów: nasze przedszkolaki z oddziału „B” zajęły I miejsce w konkursie "Eko – Marzanna”, natomiast dzieci z oddziału „C” II miejsce w konkursie "Zbieraj-Wygrywaj" - zbiórka baterii.
Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.
Anna Nowak
Powiatowy Finał BRD w Ratajach Słupskich
10 maja w Ratajach Słupskich odbył się Powiatowy Turniej "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym." W turnieju wystartowało 7 drużyn. Uczestnicy rozwiązywali test z przepisów ruchu drogowego, wykazali się znajomością udzielania pierwszej pomocy i jeździli rowerem po torze przeszkód. Po trudnych zmaganiach drużyna naszych uczniów w składzie Natalia Paliś, Wiktoria Palmąka, Oliwier Pałka i Kevin Kozłowski zajęła II miejsce.
Iwona Kapusta
Konkurs Savoir-vivre
Grzeczność jest jak poduszka powietrzna:
niby nic w niej nie ma, a jednak z nią wygodnieRalph Emerson
Dobre wychowanie to nie tylko szereg wyuczonych gestów, ale przede wszystkim życzliwy stosunek do ludzi, przestrzeganie tego, aby nikt z naszego powodu, nie doznał przykrości. Jedna z podstawowych zasad dobrego zachowania ujmowana jest w postaci maksymy: Nie lekceważmy drobnostek, ponieważ od drobnostek zależy doskonałość. Nasze codzienne życie składa się w przeważającej mierze z drobnostek. Drobnostką jest to jak się ubieramy, to, że mówimy innym „dzień dobry”, „dziękuję”, „proszę” . Drobnostką jest uśmiech, którym obdarowujemy drugiego człowieka, poprawne wysławianie się, używanie języka literackiego, a nie slangu czy żargonu. Drobnostką jest to jak jemy i jak siedzimy przy stole i o czym rozmawiamy ze spotkanymi ludźmi. Gdy drobnostki będą małe, płaskie, prymitywne i wulgarne, takie stanie się życie człowieka. Będzie pozbawione wielkości, piękna, doskonałości.
9 maja w naszej szkole odbył się konkurs pod nazwą „Z kulturą na co dzień”, w którym uczestniczyło 15 uczniów z kl. 4-6. Celem konkursu było kształtowanie zasad dobrego wychowania, podkreślenie znaczenia kultury i zasad oraz zachęcanie do używania zwrotów grzecznościowych, kształtowanie - spójnego w środowisku szkolnym -wizerunku kulturalnego ucznia. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań dotyczących szerokiej tematyki właściwego zachowania się w szkole, na ulicy, w miejscach użyteczności publicznej, przy stole. Po zaciętej walce oraz dogrywce o trzecie miejsce wyłoniono laureatów.
I miejsce - Gabriela Kasprzyk kl.IV
II miejsce - Zuzanna Żal kl.VII
III miejsce - Agnieszka Furtak kl.VI
Wielkie brawa!!!
Nagrody ufundowała p. E. Stefańska - opiekun Sklepiku Szkolnego
Teresa Romanek
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie