Nasza Szkoła przyłącza się do akcji pomocy Michałowi ze Staszowa!
Na początek - już w najbliższy czwartek organizujemy Dzień Gofra w naszej szkole!
Kup Gofra i POMÓŻ Michałowi
POMAGAMY !
Wiecej info o zbiórce :
Nasza Szkoła przyłącza się do akcji pomocy Michałowi ze Staszowa!
Na początek - już w najbliższy czwartek organizujemy Dzień Gofra w naszej szkole!
Kup Gofra i POMÓŻ Michałowi
POMAGAMY !
Wiecej info o zbiórce :
W roku szkolnym 2022/2023 klasa 8a i 8b przystąpiła do Programu Insta.Ling. Program pomaga uczniom w skutecznej nauce słówek z języka angielskiego.
Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?
Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Insta.Ling jest aplikacją do szybkiej nauki słówek, dostarczającą nauczycielom szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów. Insta.Ling pomaga podnieść skuteczność nauczania języka oraz udostępnia narzędzia do oceny wyników.
Ile czasu zajmuje korzystanie z Insta.Ling?
Nauczyciel powinien przynajmniej raz w tygodniu przydzielić słówka dla każdej klasy oraz sprawdzić systematyczność pracy i postępy uczniów. Zwykle zajmuje to do 30 minut. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut.
Więcej informacji dostępnych na stronie: https://instaling.pl/
Anita Machniak
Nasza szkoła przystąpiła do projektu ekologicznego i edukacyjnego „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenie świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego- wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.)
Przyswajanie nowych nawyków i dbanie o naszą planetę jest bardzo ważne. Jeśli chcemy aby dzieci wykształciły w sobie taki nawyk musimy dawać im przykład postawy i działania ekologicznego. Praktyczną stroną jest zbiórka elektrośmieci prowadzona we współpracy z placówkami oświatowymi na terenie całego kraju. W zamian za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych i tuszy lub tonerów.
Każda osoba zainteresowana oddaniem zużytego sprzętu na rzecz szkoły przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska, ale również ma możliwość pozbycia się niepotrzebnych, zalegających sprzętów. Dodatkowo każdy przekazany sprzęt zaliczany jest na poczet zbiórki szkolnej.
Firmy prywatne bądź instytucje zainteresowane pomocą szkole, a które zechcą oddać zużyty sprzęt przeznaczony do likwidacji otrzymują wymagane prawem dokumenty środowiskowe, czyli Karty Przekazania Odpadów.
Podsumowując główne korzyści to:
- możliwość nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez każdą osobę prywatną bądź firmę
- edukacja społeczności lokalnych na temat szkodliwego wpływu na środowisko składowanych elektrośmieci
- za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody w materiałów biurowych lub tuszy/tonerów.
Termin akcji - grudzień.
Szkolni koordynatorzy projektu:
Anna Wilk
Klaudia Pałka
Katarzyna Pacyga
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych zaprasza wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz osoby z całej Polski do udziału w konkursie fotograficznym pn. „ŚWIĘTOKRZYSKIE – NATURAlnie”.
W konkursie mogą wziąć udział osoby zajmujące się fotografowaniem nieprofesjonalnie. Główną ideą konkursu jest ukazanie Regionu Świętokrzyskiego jako miejsca bogatego w ciekawe przyrodniczo miejsca, nie skażone działalnością człowieka. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 listopada 2022 r. Każdy z uczestników może nadesłać maksymalnie 3 fotografie, które nie były nigdzie wcześniej publikowane, nie biorą aktualnie udziału w innych konkursach i nie były wcześniej nagradzane. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: do 18 lat i powyżej 18 lat.
Najlepsze fotografie zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, a także będą wykorzystywane w publikacjach elektronicznych i papierowych.
Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych, a w pracach komisji konkursowej weźmie udział m.in. pan Piotr Michalec, uznany artysta fotografik z Kielc specjalizujący się w fotografii świętokrzyskiego krajobrazu. W roku 2020 Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła go „Turystycznym Dziennikarzem Roku” za cykl zdjęć z Ponidzia. Jego prace wygrywały ogólnopolskie oraz regionalne konkursy fotograficzne.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://www.swietokrzyskie.pro/konkurs-fotograficzny-swietokrzyskie-naturalnie-zapraszamy-do-udzialu/
źródło: https://kuratorium.kielce.pl/65057/konkurs-fotograficzny-swietokrzyskie-naturalnie/
XI Turniej Pocztów Sztandarowych
Każda szkoła ma swój sztandar, a każdy sztandar powinien mieć swój poczet. Ale jak prezentować go prawidłowo? Jak się przy tej okazji zachowywać? Tego uczył się poczet naszej szkoły w składzie: O. Cecot, J. Kozłowska, K. Żal, J. Kania wraz z opiekunem p.Edytą Stefańską.
Szkolenie dla pocztów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 w Kielcach. Uczniowie przeszli szkolenie z zakresu musztry pieszej pocztu sztandarowego, posługiwanie się sztandarem podczas uroczystości szkolnych, państwowych i religijnych.
Poczet sztandarowy tworzy dowódca, chorąży i asysta. Bycie członkiem pocztu sztandarowego to coś więcej niż znajomość przepisów - to przywilej reprezentacji szkoły. Jeżeli odpowiednio wcześniej nauczymy uczniów szacunku do barw narodowych, do godła, poszanowania sztandaru, im wcześniej wpoimy im zasady, którymi powinni kierować się później, tym będzie to dla nich bardziej naturalne.
Organizatorami szkolenia dla pocztów sztandarowych byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Komendant Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Edyta Stefańska
XX Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju.
W piątek, 21 października, w buskim sanatorium "Marconi" odbył się XX Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby. W Festiwalu wzięła udział reprezentacja naszych uczennic z klas ósmych – Maja Ślizankiewicz, Magdalena Dziewirz, Maria Misterkiewicz i Amelia Żal wraz z opiekunami, zastępcą Dyrektra p. Iwoną Kapusta i pedagogiem szkolnym p. Klaudią Pałka.
Z prawdziwa dumą zaprezentowaliśmy licznie zebranym słuchaczom projekt edukacyjno- profilaktyczny międzyszkolny Konkurs „Z profilaktyką Na TY”, który już od 8 lat realizowany jest w Zespole Placówek Oświatowych w Tuczępach. Festiwal prowadziła pani Irena Sobieraj z Kuratorium Oświaty. Wręczone zostały także certyfikaty "Szkoła Promująca Zdrowie". Poszerzyliśmy także swoją wiedze z obszaru zapobieganiu chorobom zakaźnym, wysłuchaliśmy prelekcji na temat zaburzeń w rozwoju młodych ludzi i przeciwdziałaniu AIDS w szkołach. W sali konferencyjnej sanatorium młodzież wzięła udział w warsztatach dla uczestników. Zapoznaliśmy się także z materiami na stoiskach informacyjno-edukacyjnych.
Klaudia Pałka
"Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 20 października 2022r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych.
Na początku każdego roku szkolnego uczniowie przypominają sobie zasady bezpiecznej drogi do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami poruszania się, a starsze dzieci poszerzają swoją wiedzę i umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Tegoroczne spotkanie z dzielnicowym sierż.szt. Marcinem Wróblem dotyczyło nie tylko problemów bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Poruszone zostały kwestie odpowiedzialności karnej starszej młodzieży za zachowania agresywne i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o zasadach poruszania się na rowerze i skuterze oraz zostali zachęceni do stosowania elementów odblaskowych.
Otrzymali także upominki- odblaskowe opaski, breloczki, sznurówki i apaszki ufundowane przez firmę Środowisko i Innowacje z Dobrowa.
Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.
Klaudia Pałka, pedagog szkolny
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą nauczać.
M. Twain
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
Dnia 12 października 2022r. w uroczystej Akademii uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Tuczępy pan Jacek Wilk oraz Przewodnicząca Rady Gminy pani Klaudia Pałka, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Grosicka oraz Ksiądz Kanonik Krzysztof Irla.
Akademię rozpoczęła przemową Zastępca Dyrektora pani Iwona Kapusta, która przywitała zgromadzonych gości i poprosiła sierżanta sztab. Marcina Wróbla oraz przedstawiciela firmy "Środowisko i Innowacje" panią Paulinę Mazur o wręczenie upominków dla uczniów. Odblaski w imieniu całej społeczności szkolnej odebrała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marysia Majkowska.
Następnie głos zabrali uczniowie. Zaprezentowane scenki z życia szkoły rozbawiły wszystkich obecnych. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Młodzi artyści docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Występy uczniów zostały wzbogacone o pięknie zaśpiewane piosenki. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 4 -6 pod kierunkiem pań: Ewy Kaczmarskiej, Katarzyny Łabęckiej, Klaudii Pałki i Anity Machniak , a piękne kwiaty zrobiła pani Sławomira Boroń.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marysia Majkowska złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom obsługi, dzięki którym nauka w szkole przebiega sprawnie i w miłej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali "Sto lat".
Jak co roku w ten dzień zostały wręczone nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Wyróżnieni Nagrodami Dyrektora Szkoły zostały panie: Teresa Romanek, Sławomira Boroń, Ewa Kaczmarska, Anna Wilk, Klaudia Pałka, Kamila Jamroży, Iwona Kapusta i Janina Tometczak.
Po części artystycznej Zastępca Dyrektora Szkoły pani Iwona Kapusta przekazała życzenia oraz słowa uznania w imieniu nieobecnej pani Dyrektor Grażyny Patrzałek oraz własnym. Podziękowała wszystkim nauczycielom za oddaną pracę, zaangażowanie, kreatywność, twórczość oraz za życzliwość i serdeczność wobec uczniów. Życzyła nieustającej satysfakcji, entuzjazmu, aktywności i radości z osiągnięć w pracy zawodowej, szacunku i wdzięczności ze strony uczniów, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Na koniec podziękowała również nauczycielom za to, że może zawsze liczyć na ich pomoc, wsparcie oraz życzliwość. Pracownikom niepedagogicznym podziękowała za codzienny trud, dbałość o szkołę i jej otoczenie.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Tuczępy pan Jacek Wilk, który zwrócił uwagę na szczególną rolę nauczycieli w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia, złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz zaprosił na tort. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi z ust Przewodniczącej Rady Gminy pani Klaudii Pałki.
W imieniu Rodziców Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Grosicka na ręce pani Dyrektor przekazała życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu i wręczyła słodki upominek.
Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie jest dniem, w którym świętuje cała szkolna społeczność: nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie.
„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!” (B. Conklin)
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
Anita Machniak
12 października 2022r., nasza szkoła wzięła udział w III międzynarodowej edycji „Przerwy na czytanie”.
Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Udział w biciu rekordu wzięła cała społeczność placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy kuchni i obsługi. Razem 163 osoby. Przedszkolakom czytały starsze koleżanki.
Celem akcji było:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Oprócz promocji czytelnictwa i integracji społeczności szkolnej dodatkowym walorem akcji była cisza na korytarzach szkolnych i sali gimnastycznej w czasie przerwy, która jest zjawiskiem pożądanym, jak się okazało, nie tylko przez nauczycieli, ale również uczniów. Warto czasem dla odmiany zrobić coś innego , niestandardowego.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Edyta Stefańska
Wszystkie dzieci z naszej szkoły wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym w dniu 13 października 2022 r. zaprosiliśmy na zajęcia do szkoły dentystę pana Dawida Rajczewskiego.
Było to spotkanie dla klas I-III w ramach realizacji programu „Dziel się Uśmiechem" PCK. Podczas spotkania pan stomatolog w bardzo przystępnej i ciekawej formie tłumaczył dzieciom, jak ważna jest higiena jamy ustnej, do czego doprowadza jej brak i w jaki sposób można pomóc chorym zębom. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, ale w określony sposób- potem należy je oczywiście porządnie wyszorować. Pan dentysta przyniósł ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów, używanych w gabinecie stomatologicznym. Uczniowie mięli możliwość samemu "naprawić" dziurę w zębie, wymieszać kolorową masę do plomb oraz sprawdzić lusterkiem ubytki w zębach.
Celem spotkania było przybliżenie sylwetki dentysty, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów.
Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z dzieci nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.
Spotkanie ze stomatologiem zorganizowała Klaudia Pałka, pedagog.
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele poniżej przedstawiam SPRAWOZDANIE Z NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W TUCZĘPACH za rok szkolny 2021/2022.
Uprzejmie proszę o zapoznanie się z tym SPRAWOZDANIEM.
Dyrektor ZPO w Tuczępach
GRAŻYNA PATRZAŁEK
Sprawozdanie_Dyrektora__29.08.22r._II_pol._2021_2022.doc
Opłata za żywienie - październik 2022
Szkoła
zupa 20 dni x 2,50 zł = 50 zł
herbata 5 zł
razem 55 zł
Przedszkole
7 zł dziennie
W bieżącym roku szkolnym opłatę za herbatę i zupę należy wpłacać na konto:
Szkoła Podstawowa w Tuczępach
nr konta 64 8519 1015 0020 0207 1042 0005
w tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko dziecka oraz miesiąc dożywiania
Wpłaty mają być dokonane do 15-go każdego miesiąca.
10 października 2022
Już jutro, 12 października -środa, nasza szkoła i przedszkole weźmie udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Spotykamy się na sali gimnastycznej zaraz po długiej przerwie tj. godz. 10:50.
Zabierzcie ze sobą swoją ulubioną książkę i do zobaczenia na sali.
Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu „Dziel się Uśmiechem”, który będzie realizowany na poziomie klas I-III.
Uczniowie zostali zaopatrzeni w zeszyty ćwiczeń ze zdrową niespodzianką oraz kolorowe wkładki zachęcające do systematycznego mycia zębów. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Omawia szczegółowo zasady mycia zębów i przestrzegania zasady „czterech kroków” dbania o zęby. Zapoznaje uczniów z terminem profilaktyka, a w szczególności z profilaktyką fluorową. Ma również na celu uświadomienie uczniom związku między właściwym odżywianiem, a zdrowiem zębów i konieczności regularnych kontroli u lekarza dentysty. Program „Dziel się uśmiechem” powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska Sp. z.o.o. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.
5 października 2022 r. był ważnym dniem dla społeczności naszej szkoły. Dzieci z klasy I złożyły ślubowanie i zostały pasowane na uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Tuczępach. Następnie uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi udali się do szkoły na dalszą część.
W krótkim programie artystycznym dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Kulminacją uroczystego apelu było ślubowanie oraz pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Tuczępach. Rodzice przekazali zaczarowany ołówek, aby nim dokonać aktu pasowania na ucznia klasy I. Uczniowie dostali z tej okazji specjalny dyplom. Uczennica Iga, w imieniu wszystkich dzieci z klasy 1 odczytała zobowiązanie do wzorowej nauki i zachowania. W ten sposób dopełniły się wszelkie formalności. Następnie delegacja uczniów wraz z panią Iwoną Kapustą- w zastępstwie za Panią Dyrektor, wychowawcą Sławomirą Boroń, Panem Wójtem Jackiem Wilkiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Klaudią Pałką złożyli kwiaty pod tablicą patrona Henryka Sienkiewicza. Tradycją w Naszej Szkole jest, że uczniowie klasy 1 po ślubowaniu wraz z rodzicami sadzą krzew na pasie zieleni przed szkołą.
Nadszedł czas na gratulacje oraz prezenty. Jako pierwsi uczniowie z drugiej klasy skierowali do młodszych kolegów słowa otuchy oraz zaproszenie do wspólnej nauki i zabawy w naszej szkole. Przewodnicząca Szkoły Maria Majkowska również powitała nowych uczniów i życzyła im samych sukcesów w nauce. Pan Wójt Jacek Wilk pogratulował uczniom i razem z Panią Przewodniczącą Klaudią Pałką wręczyli upominki. Od rodziców dzieci otrzymały książeczki ze specjalną dedykacją oraz słodkości.
Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu uczniowie oraz goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
Monika Szewczyk
#Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości i otrzymała dofinansowanie w kwocie 60.000 zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
W ramach uczestnictwa w programie Laboratoria Przyszłości została zakupiona:
- Drukarka 3D z akcesoriami i biodegradowalnym filamentem (PLA)
- Laptop do obsługi drukarki 3D
- Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
- Lutownica o mocy 25W
- Aparat fotograficzny z funkcją kamery cyfrowej
- Statyw z akcesoriami
- Mikroport z akcesoriami
- Oświetlenie do realizacji nagrań
- Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
- Gimbal
- Roboty edukacyjne GeniBot z akcesoriami: matą, krążkami, organizerem, stojaczkami,
- Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco z akcesoriami wraz z wkładami
- Taker tapicerski oraz zszywki
- Wypalarka do drewna
- Klocki LEGO EducationBriQ Motion Essential Set
- Klocki LEGO EducationBriQ Motion Prime Set
- Zestawy plastikowych i drewnianych klocków konstrukcyjnych z instrukcjami
- Zestawy klocków do geometrii
- Układanki i gry przestrzenne
W pełni wyposażona została także nowa pracownia kulinarna. Zakupione zostały:
- Płyta elektryczna z akcesoriami
- Opiekacz z wymiennymi wkładkami: tostownica, gofrownica
- Blender
- Mikser
- Zestaw garnków i patelni
- Zestaw desek do krojenia
- Zestaw noży
- Stolnica Drewniana
- Zestaw misek
- Akcesoria - łyżka cedzakowa, chochla, łopatka kuchenna, szpatułka kuchenna, wałek durszlak, ubijaczka
- Zlew oraz kran
Zakupiono także szafki i gabloty do bezpiecznego przechowywania pomocy i sprzętu, a także stoły do nauki.
Misją programu Laboratoria Przyszłości jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów. Nasi uczniowie będą eksperymentować, programować, projektować, konstruować, wykonywać praktyczne zadania, a przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.
Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania na obowiązkowych zajęciach m.in. lekcjach matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, techniki, plastyki, a także pozalekcyjnych zajęciach edukacyjnych i kołach zainteresowań. Zakupione wyposażenie będzie również służyło szkole w organizacji i dokumentowaniu uroczystości szkolnych. Jednocześnie dzięki swojemu udziałowi w projekcie, szkoła poprzez rozwój kompetencji kreatywnych i technicznych wśród swoich uczniów pomoże młodzieży w wyborze przyszłej ścieżki kariery.
Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i rozwijaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości.
Anita Machniak
Nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka.
Celem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Realizując zadania projektowe uczniowie doświadczą matematyki w życiu codziennym, będą ćwiczyć sprawność rachunkową, kreatywność, współpracę w grupie, myślenie logiczne. Projekt będzie realizowany w klasach IV, VIII na matematyce.
Dnia 17 września uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza Majora Jana Francuza, kapelana dwóch wojen, kapłana, społecznika, patrioty, bohatera. Urodzonego w Jarosławicach 26 grudnia 1894 roku. Związany z naszą gminą urodzeniem, życiem, rodziną, nauką w dworze Malewskich w Jarosławicach, następnie w Szkole Podstawowej w Tuczępach. W 1910 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Siedem lat później w kieleckiej katedrze otrzymał święcenia kapłańskie. Mszę prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Tuczępach. 17 listopada 1919 r. powołano go do dyspozycji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i niebawem został kapelanem Kowieńskiego Pułku Strzelców. Został żołnierzem-brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W okresie międzywojennym piastował probostwo w Stradowie, Strożyskach i Koniecznie. Był społecznikiem w parafii Strożyska organizował życie społeczne i kulturalne, zakładał organizacje służące ludziom, m. in. OSP, Kasę Stefczyka, Kółko Rolnicze, Koło Teatralne. Powołany do służby wojskowej w 1939 r. pełnił ją do momentu przekroczenia granicy rumuńskiej 17 września 1939r. Więzień obozu jenieckiego na Węgrzech, w Austii i obozów koncentracyjnych: Buchenwald i Dachau, gdzie zginął zamorodwany 17 września 1942 r.
Po uroczystej Mszy Św. Poczty Sztandarowe wraz z uczestnikami przeszły na cmentarz parafialny, gdzie przy symbolicznym grobie księdza Jana zostały złożone kwiaty, zapalono znicze oraz wygłoszono przemówienia. 17 września to również rocznica napaści Rosji na Polskę z tej okazji oddano hołd wszystkim pomordowanym przez Rosjan, następnie w Centrum Kultury w Tuczępach obejrzeliśmy etiudę"...do Boga i dla ludzi" o księdzu Francuzie, wysłuchaliśmy pięknych patriotycznych pieśni.
Edyta Stefańska
Szkoła Podstawowa w Tuczępach po raz pierwszy w tym roku dołączyła do Europejskiego Dnia Sportu, który odbył się 30 września. W tym dniu w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-IV oraz trzy oddziały przedszkolne. Był taniec , gimnastyka i tory przeszkód. Z powodów od nas nie zależnych nie udało się nam przeprowadzić go w klasach V-VIII, jednak było bardzo wesoło.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. Bardzo serdecznie dziękuję uczennicom klasy V za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy oraz za wspaniały doping.
#ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
Iwona Kapusta
Powered by aSc EduPage