• Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości

            23 lutego gościliśmy w Zespole Placówek Oświatowych w Nizinach, gdzie do placówki przyjechał specjalnie oznaczony i wyposażony w nowoczesny sprzęt bus Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, a w nim zespół edukatorów. Uczniowie mieli możliwość dokładnie przyjrzeć się, jak wygląda drukowanie w 3D z wykorzystaniem drukarki 3D oraz długopisów 3D oraz zapoznać ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem na co dzień, Zajęcia wspierają rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych. 

            W zajęciach wzięli udział uczniowie ze Szkół Podstawowych z Gminy Tuczępy.

          • Walentynki

          • Wierszyki na Walentynki wysyłają duzi i mali – 14 lutego 2023 mamy bowiem doskonałą okazję, aby przypomnieć lub dać znać innym, ile dla nas znaczą. Kiedyś życzenia na Walentynki podrzucaliśmy ukradkiem do plecaków lub skrzynek pocztowych, a wielką popularnością cieszyły się laurki i kartki. Na Walentynki często przygotowywaliśmy je samodzielnie, co było samo w sobie urocze. Dnia 14 lutego Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. 

            Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli wziąć w tym udział, to była świetna zabawa!!!

            Klaudia Pałka

        • Skąd się biorą produkty ekologiczne?
          • Skąd się biorą produkty ekologiczne?

          • Nasze Przedszkole wzięło udział ogólnopolskim programie edukacyjnym „Skąd się biorą produkty ekologiczne” opracowanym wspólnie przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Główne założenia programu:

            -zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,

            -kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,

            -propagowanie zdrowego stylu życia,

            -zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

            Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy nt. rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

            W programie wzięły udział dwie grupy przedszkolne 5. i 6. latki.

            Podczas realizacji zajęć edukacyjnych, dzieci mały możliwość oglądania produktów ekologicznych, obserwacji i poznawania ich wszystkimi zmysłami, oglądając filmik pt. „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?” dowiedziały się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, poznały znak EKO charakterystyczny dla żywności ekologicznej, analizując PIRAMIDĘ ŻYWIENIA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA dowiedziały się jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny zwłaszcza higieny rąk. Z apetytem pałaszowały owocowe smakołyki i z zaangażowaniem wykonały własną piramidę zdrowia. Doceniając wielką wartość aktywności fizycznej z entuzjazmem włączały się w zabawy ruchowe proponowane przez nauczyciela. Na koniec zajęć każde dziecko realizujące program otrzymało pamiątkowy dyplom.

            Zajęcia przygotowała i poprowadziła koordynator programu p. Teresa Romanek.

            Teresa Romanek

          • Kronika.gov.pl – portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

          • Szanowni Państwo,

            zachęcamy uczniów i nauczycieli z Państwa placówki do korzystania z nowego portalu kronika.gov.pl. Gromadzi on w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki. 

            Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:

            • książki,
            • czasopisma,
            • fotografie,
            • grafiki i rysunki,
            • zbiory muzealne,
            • zbiory archiwalne.

            Wszyscy zainteresowani mogą ponadto korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają także książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury. 

            Portal kronika.gov.pl to większa dostępność cyfrowych dzieł, lepsza jakość, a także możliwość ponownego wykorzystywania zasobów w innowacyjnych aplikacjach i usługach. 

            Więcej informacji na temat funkcjonalności nowego można znaleźć w zakładce Pomoc.

            Z poważaniem

            Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki 

             

             

          • Spotkanie z dietetykiem w przedszkolu

          • Dnia 16.02.2023r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem, panią Moniką Wesołowską oraz jej asystentem panem Kamilem Bonarem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca dietetyka oraz poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Pani dietetyk wyjaśniła przedszkolakom, dlaczego należy w żywieniu ograniczać spożycie słodyczy i słodkich napojów, a zwiększać spożywanie owoców i warzyw. Omawiała produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny się znaleźć w niewielkich ilościach. Duży nacisk kładła na uświadomienie dzieciom ile cukru zawierają pozornie „zdrowe” produkty. Przykładowo niezwykle popularne napoje, jogurty reklamowane jako źródło witamin to 10 – 11 łyżeczek cukru w jednej buteleczce. Uświadomiła również dzieciom bardzo ważną rolę aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrowym żywieniem. Dzieci z uwagą słuchały i odpowiadały na zadawane pytania. Po teorii przyszedł czas na zabawę.

            Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zadaniach przygotowanych dla nich. Dzieci ogromnymi brawami podziękowały pani Monice za mile spędzony czas oraz za przekazanie niesamowitej wiedzy na temat zdrowego odżywiania, a Pani Dyrektor wręczyła drobny upominek dziękując za pięknie przeprowadzone warsztaty.

            Serdecznie dziękujemy Pani dietetyk za interesujące spotkanie, wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony czas.


             

            Anna Nowak

          • Mobilne #Laboratoria Przyszłości

          • Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości

            23 lutego uczniowie klasy czwartej i piątej skorzystają z zajęć poprowadzonych w ramach Mobilne #Laboratoria Przyszłości. Będziemy gośćmi Szkoły Podstawowej w Nizinach, gdzie do placówki przyjadą specjalnie oznaczone i wyposażone w nowoczesny sprzęt busy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, a w nich zespoły edukatorów, którzy poprowadzą pasjonujące zajęcia z wykorzystywania najnowszych technologii. Pokażą, jak w praktyce można wykorzystywać sprzęt zakupiony dzięki Programowi #LaboratoriaPrzyszłości.

             

             

          • Europejskie Centrum Bajki- Dzień Teatru zaproszenie

          • W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, pragnie zachęcić do udziału w jego obchodach w dniu 24-03-2023. Wzorem lat ubiegłych zapraszamy na  spektakle teatralne wszystkich chętnych uczniów wraz z opiekunami. W tym roku proponujemy bijące rekordy popularnosci spektakle Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Dla dzieci młodszych klas ,, Dzwonnik z Notre Dame'', a dla straszych i młodzieży,, Nzywam się. Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat"

            Dla dzieci młodszych

            Ponadczasowa historia Quasimodo i cyganki Esmeraldy na tle paryskiej Katedry Notre Dame, opowieść o wielkim uczuciu, odddaniu , lojalności i nietolerancji-,, Dzwonnik z Notre Dame" to imponujące widowisko z elementami dobrego humoru wzbudzające zainteresowanie dzieci i młodzieży. Ogromnym atutem widowiska jest zbudowany fragment fasady Katedry Notre Dame, a także unikatowe  kostiumy. Aktorzy śpiewają na żywo do w pełni nagranej muzyki orkiestry symfonicznej. Połączenie doskonałej gry aktorskiej ,fantastycznych iluminacji swietlnych oraz  scenografii to niepowtarzalna kompilacja sceniczna . Dodatkowo przemycone zostały: aspekty tolerancji "nie oceniaj kogoś po wyglądzie i zamożności portfela" oraz wartości edukacyjne, aby dziecko nie rozmawiało z obcymi.

             

            Teledyski:  "Dzwonnik z Notre Dame":

            a) piosenka Quasimodo i Esmeraldy "Mówią jestem odmieńcem ...":  https://www.youtube.com/watch?v=tApQ-Nkek0o

            b)  piosenka "Nie osądzaj nikogo po wyglądzie" : https://www.youtube.com/watch?v=DWrYtzgHUdc

             

             Dzieci starsze i młodzież

             

            Spektakl- Musical- "Nazywam się. Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat?" to imponujące widowisko z elementami dobrego humoru wzbudzające zainteresowanie młodzieży sławnymi rodakami. Ogromnym atutem Musicalu są oryginalne epokowe kostiumy. Zgodnie z podstawą programową zostały przedstawione wybrane utwory literackie A. Mickiewicza i J. Słowackiego nawiązujące do kwestii narodowościowych i patriotycznych. Dodatkowo pojawią się: M. Skłodowska -  Curie, M. Kopernik, oraz F. Chopin Aktorzy śpiewają na żywo do w pełni nagranej muzyki orkiestry symfonicznej.  Musical dodatkowo został wzbogacony o efekty iluminacyjno- świetlne. Zostanie w nim zaprezentowany m.in. pojedynek na słowa A. Mickiewicza i J. Słowackiego przygotowany w formie RAPU tak aby dotrzeć do młodych widzów i zaciekawić ich w sposób dostosowany do ich potrzeb.

             

            ELEMENTY PROFILAKTYKI !!!

             

            W Musicalu - Spektaklu - zostaną poruszone głównie wartości edukacyjno- profilaktyczne z uwzględnieniem aspektu tolerancji. Musicale mają na celu poszerzenie i propagowanie kultury oraz przedstawiają uczestnikom dobre wzorce.

            Teledyski:  "Nazywam się... Powrót do przeszłości":

            a) pojedynek na słowa Mickiewicza i Słowackiego w formie RAPU:  https://www.youtube.com/watch?v=YFQODiC57CQ

            b) piosenka "Kim chcesz zostać w przyszłości?": https://www.youtube.com/watch?v=WauNf5LwZ_E

             

            Ograniczona ilość miejsc na sali teatralnej naszego centrum, obliguje do wcześniejszej rezerwacji , której można dokonać pod numerem telefonu 41 3765079, zakupiony wcześniej bilet w cenie 10 zł dodatkowo uprawnia do  wejscia na Edukacyjny Park Bajki ,, Akademia Bajki'', opiekunowie wchodzą za darmo, W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, niewykorzystany bilet nie traci ważności i można go wykorzystać w dogodnym ustalonym wczesniej terminie.

            Wszelkie dodatkowe pytania pod numerem telefonu 885404020

            Koordynator BDT

            Jagoda Nutowicz

          • Opłata za żywienie za luty 2023

            • Opłata za żywienie za luty 2023

            • Szkoła

              zupa 12 dni x 2,50 zł = 30 zł

              herbata 5 zł

              razem 35 zł 

               

              Przedszkole

              7 zł dziennie

               

              W bieżącym roku szkolnym opłatę za herbatę i zupę należy wpłacać na konto:

              Szkoła Podstawowa w Tuczępach

              nr konta 64 8519 1015 0020 0207 1042 0005

              w tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko dziecka oraz miesiąc dożywiania

              Wpłaty mają być dokonane do 15-go każdego miesiąca.

          • Konkursy z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

          •  

            Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w następujących konkursach:

            1. Konkurs dla klas I - IV - plakat  „Bezpiecznie w Internecie" promujący bezpieczeństwo dzieci w Internecie.
            2. Konkurs dla klas V - VI - projekt gry planszowej „Bezpieczeństwo w Internecie”.
            3. Konkurs dla klas VIII - prezentacja multimedialna o tematyce związanej z bezpieczeństwem w sieci. 

            Cele konkursów:

            1. Propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
            2. Propagowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w Internecie.
            3. Kształtowanie właściwych postaw moralnych oraz promowanie działań na rzecz zapobiegania cyberprzemocy wśród dzieci.
            4. Rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną.
            5. Rozwijanie twórczego myślenia uczniów i stosowanie wiedzy w praktycznym działaniu.
            6. Włączenie się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

             

            ZASADY:

            Konkurs dla klas I - IV na plakat, obrazek  „Bezpiecznie w Internecie" 

            1. Prace konkursowe powinny podejmować szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa w Internecie (np. korzyści z Internetu, zasady bezpiecznego zachowania w Internecie, prawa i obowiązki użytkownika Internetu, zagrożenia w Internecie).
            2. Każdy uczestnik wykonuje pracę plastyczną w dowolnej technice: rysowanie, malowanie, wyklejanie, kolaż. Format A3 - duży blok.
            3. Uczeń biorący udział w konkursie zgłasza tylko jedną wykonaną przez siebie pracę.
            4. Prace zawierające gotowe elementy (drukowane obrazy, zdjęcia, hasła, rysunki itp.) będą odrzucane - wszystko należy wykonać samodzielnie. 
            5. Termin oddania - 22 luty 2023r. Prace należy oddać wychowawcy klasy.
            6. Na odwrocie pracy należy podać dane autora: imię i nazwisko, klasę.
            7. Ocenie podlegać będzie: samodzielność wykonania, estetyka wykonania pracy, oryginalność pomysłu, zgodność z tematem, ogólne wrażenie artystyczne.
            8. Prace otrzymane po terminie nie będą oceniane.

             

            Konkurs dla klas V - VI  - projekt gry planszowej „Bezpieczeństwo w Internecie”

            1. Zadanie uczestników polega na samodzielnym wykonaniu gry planszowej lub kart do gry związanych z zasadami bezpiecznego Internetu.
            2. Gra powinna zawierać niezbędne elementy (np. planszę, kostki, pionki, karty - wykonane samodzielnie oraz opis zasad gry na kartce A4).
            3. Technika wykonania dowolna.
            4. Termin oddania - 22 luty 2023r. Prace należy oddawać nauczycielom informatyki.
            5. Do pracy należy załączyć informację na kartce:  imię i nazwisko autora pracy, nazwa projektu.
            6. Prace otrzymane po terminie nie będą oceniane.

             

            Konkurs dla klas VIII - prezentacja multimedialna o tematyce związanej z bezpieczeństwem w sieci. 

            1. Konkurs na prezentację multimedialną polega na samodzielnym zaprojektowaniu prezentacji  w programie Microsoft PowerPoint lub LibreOffice Impress o tematyce związanej z bezpieczeństwem w sieci.  
            2. Uczeń biorący udział w konkursie zgłasza tylko jedną wykonaną przez siebie prezentację.
            3. Uczeń zgłaszający prezentację zaświadcza tym samym, że wykonał ją samodzielnie.
            4. Prezentacja powinna składać się z co najmniej 10 slajdów, lecz nie więcej niż 15 slajdów.

            5. Praca musi zawierać tytuł pracy oraz bibliografię (netografię) - czyli spis źródeł wraz z datą dostępu do informacji. 

            6. Nazwa autora powinna być napisana na slajdzie tytułowym, powinna zawierać imię, nazwisko oraz klasę.

            7. Termin oddania - 22 luty 2023r. Prace należy oddawać nauczycielom informatyki.

            8. Prace mogą zawierać gotowe elementy (kliparty, kopiowane z Internetu obrazy, zdjęcia, hasła, rysunki itp.). Na dole slajdu należy podać żródło skąd pochodzi pobrana grafika. 
            9. Komisja będzie najwyżej oceni prace, które temat ujęły w sposób interesujący i przyciągający uwagę, charakteryzują się oryginalnym ujęciem tematu i ciekawymi przemyśleniami oraz są napisane językiem zrozumiałym dla jak najszerszego grona osób, mające walory edukacyjne i popularyzacyjne.
            10. Ocenie podlegać będzie: treść haseł i ich czytelność, estetyka, samodzielność pracy, zawartość prezentacji, grafika i cała szata graficzna, efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania, oryginalność pomysłu, zgodność z tematem.

            11. Trzy najlepsze prace zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych z wychowawcą w każdej klasie i opublikowane na stronie internetowej szkoły.

            Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursach.

             

          • Zaproszenie do udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu 2023

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

            Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19.

            Już od 7 lutego do końca marca tysiące szkół zaangażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie! Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

            Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Nasza Szkoła również weźmie udział w tym wydarzeniu! - o szczegóły pytajcie nauczycieli informatyki p. Anitę Machniak i p. Annę Wilk. 

          • IX Mistrzostwa Polski w pisaniu na klawiaturze

          • Zapraszamy do udziału w IX Mistrzostwach Polski w pracy z tekstem na komputerze.

             

            Celem IX Mistrzostw Polski jest propagowanie umiejętności metodycznego, szybkiego pisania na klawiaturze komputera.

            Konkurs będzie składał się z Kwalifikacji do Finału (5 – 8 marca 2023 r.) oraz Finału (15 kwietnia 2023 r.) 

            Uczestnicy IX Mistrzostw Polski zostaną podzieleni na trzy kategorie wiekowe.

            Do uczestnictwa w Kwalifikacji do Finału należy zapisać się do 1 marca 2023 r. u nauczyciela informatyki p. Anity Machniak -  proszę przygotować dane: imię, nazwisko, rok urodzenia oraz adres e-mail uczestnika.

            Uczestnicy Drużyny Szkolnej otrzymają na swój adres e-mail (wprowadzony przez nauczyciela rejestrującego drużynę) automatycznie wygenerowane hasło, które wraz z adresem e-mail uczestnika potrzebne jest do logowania w Konkursie.

            ZASADY:

            1. Zadaniem zarejestrowanych uczestników Kwalifikacji do Finału będzie możliwie jak najszybsze i bezbłędne przepisanie tekstów konkursowych w wyznaczonym przez Organizatorów terminie.  
            2. W Kwalifikacji do Finału uczestnik będzie miał za zadanie przepisanie dwóch tekstów konkursowych, każdy w czasie 10 minut. Każdy tekst konkursowy będzie inny pod względem treści.
            3. Liczba punktów karnych odejmowanych za 1 niepoprawiony błąd będzie różna dla poszczególnych tekstów Kwalifikacji do Finału. tekst nr 1 – 30 pkt karnych tekst nr 2 – 40 pkt karnych
            4. Każdy tekst Kwalifikacji do Finału można wyświetlić i przepisać tylko 1 raz. Oznacza to, że uczestnik po otwarciu danego tekstu konkursowego nie może się wycofać ani odświeżyć strony w przeglądarce, gdyż będzie to skutkowało zapisaniem zerowego wyniku. 

            Regulamin dostępny pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf

             

            Udział w IX Mistrzostwach Polski jest bezpłatny.

             

            panel treningowy i kwalifikacje odbędą się na platformie: konkursy-interinfo.pl

      • Kontakt

        • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach
        • 413533142
        • Tuczępy 33 28-142 Tuczępy woj. świętokrzyskie Poland
        • Gmina Tuczępy Tuczępy 35 28 – 142 Tuczępy
        • Świętokrzyski Kurator Oświaty
        • 6551971139
        • 260630343
        • C.V. zawierające dane osobowe przysłane poza okresem rekrutacji będą automatycznie kasowane przez administratora poczty.
        • ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE W TUCZĘPACH Skrzynka urzędowa Adres do e-Doręczeń: AE:PL-95949-80829-UFTFE-18
        • xx
    • Galeria zdjęć

        brak danych