• Projekty i Programy - opis

        •  

          Trzymaj formę! 

          - to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

          O zdrowiu naszym i naszej rodziny w znacznej mierze decydujemy sami – zależy to od naszego stylu życia. Niestety niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i siedzący tryb życia powodują duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie. Dlatego zastanówmy się, ile korzyści osiągniemy wprowadzając nawet niewielkie zmiany w naszym postępowaniu. Warto jest zmobilizować całą rodzinę równocześnie, gdyż ułatwi to wprowadzenie zmian. Poprawa stylu życia będzie najskuteczniejsza poprzez osobiste zaangażowanie i dawanie dobrego przykładu. Należy przyzwyczaić się do zdrowego stylu życia i zmiany wprowadzić na stałe. Uczniowie naszej szkoły już od najmłodszych lat edukowani są w zakresie zdrowego stylu życia. W bieżącym roku szkolnym jest realizowany w naszej szkole program „Trzymaj formę”, który jest adresowany głównie do uczniów klas V – VI. Program  realizowany  jest  na  zajęciach  pozalekcyjnych,  godzinach wychowawczych,  lekcjach wychowania fizycznego.  Program skierowany jest do uczniów, nauczycieli, rodziców.

          Celem programu  jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych oraz promocja zasad aktywnego stylu życia, poprzez:

          • Poznanie wiedzy na temat zasad zdrowego stylu żywienia się
          • Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.
          • Nauka urozmaicania własnego stylu żywienia z uwzględnieniem piramidy żywieniowej
          • Propagowanie zdrowego trybu życia.
          • Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych, wychowania fizycznego oraz na zawodach sportowy

          Realizacja programu przełoży się na stosowanie zasad zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej w domach rodzinnych dzieci. Dzieci jako uczestnicy i ambasadorzy programu – przekazują zdobytą wiedzę rodzicom/ opiekunom, mobilizując domowników do wspólnych działań na rzecz zdrowia

          szczegóły: http://www.trzymajforme.pl/start-16


           

          Bieg po zdrowie

          - to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami, skierowany jest do dzieci z IV klas szkół podstawowych, a więc w wieku 9-10 lat.

          Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
          Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

           

          szczegóły: https://gis.gov.pl/zdrowie/promocja-zdrowia/profilaktyka-palenia-tytoniu/425-program-edukacyjny-bieg-po-zdrowie


           

          Znajdź właściwe rozwiązanie  - program profilaktyki antynikotynowej

          Program profilaktyki palenia tytoniu “Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa.

          W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Niekiedy młodzi ludzie najpierw palą okazjonalnie, a potem czynią to w regularnych odstępach czasu, wkraczając na drogę pełnego uzależnienia od nikotyny.

          Program „Znajdź właściwe rozwiązanie” w bieżącym roku szkolnym będą realizowały klasy IV, V, VI szkoły podstawowej. Program jest dostosowany do możliwości intelektualnych oraz umiejętności uczniów.

          Zajęcia dotyczyć będą nie tylko szkodliwości palenia tytoniu, ale również dawać przykłady radzenia sobie w różnych sytuacjach. Poruszone będą tematy dotyczące asertywności, komunikacji międzyludzkiej, akceptacji siebie i pozytywnego myślenia. Przewidziane są również zajęcia w grupach, warsztatowe i wiele innych. Proponowane treści programu będzie można wykorzystać w trakcie lekcji przyrody, lekcji wychowawczych oraz innych według uznania osób prowadzących. Zadania będą przeprowadzone przy współpracy z pedagogiem szkolnym, pielęgniarką szkolną, wychowawcami klas IV, V, VI szkoły podstawowej oraz innymi przedstawicielami środowiska szkolnego.

          szczegóły: http://www.wsse-kielce.pl/promocja-zdrowia/profilaktyka-antytytoniowa-2/znajdz-wlasciwe-rozwiazanie


          ,,Nie pal przy mnie, proszę” Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III szkół podstawowych 

          Kolejny już raz nasza szkoła realizuje program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program adresowany jest do uczniów klas I-III oraz ich rodziców.

          Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na bierne palenie. Głównym celem programu „Nie pal przy mnie, proszę”,  jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Należy sobie bowiem uświadomić, że palenie tytoniu jest główną, pojedynczą, dającą się zapobiec przyczyną przedwczesnych zachorowań i zgonów w Polsce.

          I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE PROGRAMU:

          • Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
          • Program stanowi ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
          • Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.
          • Program ma charakter profilaktyczny, jednak jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

           II. CELE SZCZEGÓŁOWE:

          • Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.
          • Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
          • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
          • Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
          • Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

           III. STRUKTURA PROGRAMU

          Program składa się z 5 zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

          1. Co to jest zdrowie?
          2. Od czego zależy nasze zdrowie?
          3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
          4. Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?
          5. Nie pal przy mnie, proszę!

          szczegóły: http://www.wsse-kielce.pl/promocja-zdrowia/profilaktyka-antytytoniowa-2/nie-pal-przy-mnie-prosze


           

          „Czyste powietrze wokół nas” – program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

          W ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół.

          Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” adresowany jest do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

           Program ma za zadanie:

          1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

          Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

          Program adresowany jest do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

          szczegóły: https://gis.gov.pl/zdrowie/promocja-zdrowia/profilaktyka-palenia-tytoniu/205-program-edukacyjny-czyste-powietrze-wokol-nas


           

          Projekt  "Akademia metodyczna”

          Głównym celem jest wsparcie metodyczne nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania fizycznego w realizacji zadań wynikających z
          nowej podstawy programowej oraz wypracowanie modelu współpracy nauczyciela klas I-III i nauczyciela wychowania fizycznego z terenu szkoły i gminy.

          Projekt zakłada przeprowadzenie otwartych lekcji z wychowania fizycznego, dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych. Zajęcia będą prowadzić nauczyciele wybrani po konsultacjach z dyrektorami szkół. W tym roku szkolnym planowane są lekcje z zakresu mini gier zespołowych dla edukacji wczesnoszkolnej oraz piłki koszykowej dla szkół podstawowych.

          Dla nauczycieli prowadzących zostaną opracowane szczegółowe scenariusze lekcji według których przeprowadzą zajęcia. Konspekty lekcyjne zostaną przekazane dla nauczycieli wcześniej w celu zapoznania się z nimi. Ponadto planowane są spotkania z prowadzącymi, na których zostaną omówione wszystkie kwestie dotyczące toku lekcyjnego.

          Po zajęciach przewidywana jest część merytoryczna. Dotyczyć będzie szczegółowego omówienia lekcji przez prowadzącego, także dyskusję tematyczną w przedmiotowej sprawie.


           

          Program „Przemoc boli”

          PRZEMOC BOLI… REAGUJEMY!

           

          Każda przemoc boli! Nasz szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „PRZEMOC BOLI”. Celem programu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na występowanie różnych form agresji i przemocy w ich otoczeniu, Propagowanie zachowań wolnych od przemocy i agresji rówieśniczej, rozwijanie świadomości dzieci na temat przejawów przemocy.

          Uczniowie dowiedzą się: co to jest przemoc i cyberprzemoc i dlaczego nie powinno się jej stosować, jak chronić się przed przemocą i cyberprzemocą, co można zrobić, gdy jest się świadkiem przemocy, dlaczego powinno się reagować na każdy objaw przemocy.


           

          Program „Cała Polska czyta dzieciom”

          Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych ludzi powinniśmy zadbać o to, by wszystkie dzieci dobrze znały język i z przyjemnością czytały.

          Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest adresowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu lub nie ma motywacji, by dzieciom czytać. Część z nich błędnie zakłada, że dziecko może się nauczyć języka z telewizji i Internetu. Trzeba przekonywać rodziców do jak najczęstszych rozmów z dzieckiem, zaangażowania w jego wychowanie i do czytania mu w domu, ale jednocześnie szkoła powinna wspomagać dzieci w ich rozwoju językowym i duchowym, dając im szansę na codzienny kontakt z książką czytaną przez nauczyciela. 

          Codzienne czytanie uczniom dla przyjemności i chwila rozmowy po lekturze to przygotowanie gleby, aby mogła przyjąć ziarno i wydać bogaty plon. To najlepszy sposób, by nauczyć ich języka, rozbudzić zainteresowania, zachęcić do nauki, poprawić koncentrację. Dodajmy do tego spektakularne zmiany w zachowaniu dzieci, którym nauczyciele codziennie czytają, okazując im w ten sposób troskę i szacunek: wyciszenie, większa refleksyjność, poprawa umiejętności społecznych, skłonność do współpracy, więź z nauczycielem i bardziej przyjazne relacje w klasie. I to wszystko bez inwestycji w drogi sprzęt czy dodatkowe szkolenia dla kadry pedagogicznej!

          Codzienne czytanie uczniom to najtańsza i najskuteczniejsza metoda podniesienia poziomu szkolnej edukacji i poprawy relacji w szkole.

          Jedna z Koordynatorek kampanii czytania, która przez wiele lat prowadziła codzienne czytanie uczniom w swoich klasach, mówi, że nie martwi się o ich przyszłość. „Teraz czytam w gazetach o ich osiągnięciach, wygranych konkursach przedmiotowych, nagrodach, jakie otrzymują. Jestem o nich spokojna. Dadzą sobie w życiu radę.”- mówi.

           Głośne czytanie wspiera edukacyjną i wychowawczą misję szkoły!


           

          Program „Program dla szkół”    

          „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”,które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  

          Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

          Od roku szkolnego 2017/2018 wszystkie szkoły podstawowe mogą brać udział udziału w nowym „Programie dla szkół”, dzięki któremu dzieci rozpoczynając naukę w szkole podstawowej będą uczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, a w szczególności poznawały walory diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

          W nowym programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.
          W roku szkolnym 2017/2018 program obejmuje ok. 1,8 mln uczniów. Dzieci będą otrzymywały bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

          • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
          • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

           Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.  


           

          Projekt „Cybernauci -kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

          W roku szkolnym  2016/2017 Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Cybernauci -kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

           

          Projekt ten ma na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w sieci. Realizowany jest przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas.

          Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+”. Patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.W ramach projektu odbędą się u Nas zajęcia dla uczniów klas IV-VI oraz rodziców i nauczycieli.Po zrealizowanych warsztatach uczniowie otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z TIK.


           

          Program „Zachowaj trzeźwy umysł”

          Kampaniaedukacyjno - społeczna "Zachowaj Trzeźwy Umysł" w roku 2018 została objęta patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Sportu i Turystyki.

          Jej celem jest wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych dotyczącej profilaktyki uzależnień oraz promowania nowoczesnej edukacji prozdrowotnej.

          Celem kampanii jest wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych min.poprzez promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

          Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” realizuje cele poprzez ścisłą współpracę z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do zaangażowanych w akcję miast i gmin, trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw profilaktycznych, adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli.


           

          Program „Szkolny Klub Sportowy”

           

          Program „Szkolny Klub Sportowy” finansowany jest z budżetu państwa, w imieniu którego działa Minister Sportu i Turystyki.

          1. Cele Programu SKS to:

          a) stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;

          b) poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;

          c) promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;

          d) zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;

          e) stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;

          f) tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;

          g) optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;

          h) promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;

          i) wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.


           

          Program „Ratujmy i uczymy ratować”

          W ramach programu uczniowie klas I-III uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy odgrywając scenki sytuacyjne jak pomoc poszkodowanym. Zrozumieli jak istotny wpływ na przeżywalność osób poszkodowanych ma tzw. łańcuch przeżycia. Praktyczne działanie z użyciem fantomów oswoiły uczniów z tak ważnym zagadnieniem jak ratowanie życia, kształtowały właściwe nawyki pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.


           

          Projekt  "Indywidualizacja procesu nauczania kl. I-III"

           realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

           

          Celem powyższego projektu było wdrożenie w Naszej Szkole programu mającego na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projektem objęci zostali uczniowie klas I - III. W ramach projektu prowadzone były następujące zajęcia:

          • dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
          • dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,
          • logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
          • gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy

           

          Realizacja Projektu miała duży wpływ na wzrost jakości i efektywności  nauczania w szkole. Dzięki udziałowi w projekcie szkoła wzbogaciła ofertę edukacyjną skierowaną do najmłodszych uczniów, doposażyła szkolną bazę w atrakcyjne pomoce dydaktyczne i sprzęt. Działania realizowane w ramach projektu przyczyniły się do wyrównywania szans edukacyjnych uczniów naszej szkoły i przyniosły zamierzone efekty: poszerzenie wiedzy, umiejętności i sprawności w zakresie czytania i pisania oraz rozwiązywania problemów matematycznych, poprawa artykulacji głosek, korekta wad postawy oraz poprawa sprawności fizycznej, a także relacji społecznych w grupie.

    • Kontakt

      • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach
      • 413533142
      • Tuczępy 33 28-142 Tuczępy woj. świętokrzyskie Poland
      • Gmina Tuczępy Tuczępy 35 28 – 142 Tuczępy
      • Świętokrzyski Kurator Oświaty
      • 6551971139
      • 260630343
      • C.V. zawierające dane osobowe przysłane poza okresem rekrutacji będą automatycznie kasowane przez administratora poczty.
      • ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE W TUCZĘPACH Skrzynka urzędowa Adres do e-Doręczeń: AE:PL-95949-80829-UFTFE-18
      • xx
  • Galeria zdjęć

      brak danych