Szkolny teatr - W teatr się bawimy= żyć się uczymy
Efekty działań wdrożonych na podstawie działań nowatorskich
W roku szkolnym 2016/2017 prowadzona była innowacja pedagogiczna zatwierdzone przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty:
Szkolny teatr - "W teatr się bawimy= żyć się uczymy", prowadzona przez mgr Klaudię Pałka.
---------------------------
Innowacja "W teatr się bawimy= żyć się uczymy" stworzyła możliwość szerokiego rozwoju uczniów, ich aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. Objęta nią była grupa 25 uczniów. Za pomocą różnych technik młodzi aktorzy chodzili w różne role i postaci oddając ich cechy charakteru, wyglądu, sposobu poruszania się, wyrażając emocje i uczucia.
Po zrealizowaniu programu uczniowie poznali pojęcia dotyczące tworzyw teatralnych, budowy teatru, różnych form i technik teatralnych, warsztatu pracy aktora i współtwórców teatru. Poza tym rozróżniali gatunki i formy teatralne.
Uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich pasji i talentów także podczas współtworzenia scenografii, oprawy muzycznej, redagowali zaproszenia na spektakl teatralny oraz pisali recenzję z przedstawień.
Dodatkowym efektem w rozwoju osobowości uczniów stało się nabycie przez nich poczucia pewności siebie, umiejętności panowania nad własnymi emocjami. Uczniowie stali się bardzie wrażliwi i empatyczni, nauczyli się efektywnej współpracy w grupie. W trakcie wielu ćwiczeń i wystąpień publicznych opanowali poczucie tremy, nabyli umiejętność radzenia z sytuacjami stresowymi.
Uczniowie zastosowali w praktyce umiejętności i wiedzę teatralną w procesie tworzenia własnych spektakli teatralnych, które zostały zaprezentowane przed szeroką publicznością. Pierwsze z nich, pt. „Henryk Sienkiewicz - Żyłem i pisałem krzepiąc serca Polaków nadzieją wolności”, odegrane zostało podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 130-lecia szkolnictwa w Tuczępach.
Młodzież przygotowała także spektakl pt. „Sabat Czarownic” na motywach Legend Świętokrzyskich. Uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony. Fantastyczna gra aktorów-amatorów, żywiołowe gestykulacje, świetnie opanowane teksty uzupełnione śpiewem młodzieży zostały entuzjastycznie przyjęte przez widownię i Jury na II Międzygminnym Przeglądzie Szkolnych Inscenizacji Teatralnych Stopnica 2017. Uczniowie z Tucząp zajęli I miejsce.
Wprowadzone działania nowatorskie przyczyniły się do podniesienia jakości pracy szkoły, budowania pozytywnego wizerunku placówki wśród dzieci i rodziców oraz wpłynęły na promocję szkoły w środowisku lokalnym.
Dzięki wprowadzeniu innowacji wzbogacona została oferta edukacyjna placówki. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach pozalekcyjnych, aktywnie w nich uczestniczyli i osiągnęli założone cele edukacyjne i wychowawcze.
Efektem podejmowanych w ramach innowacji inicjatyw stało się także nawiązanie lepszej współpracy z rodzicami, którzy aktywnie angażowali się w pomoc przy organizacji przedstawień i udział w turniejach. Rodzice wspierali swe dzieci w podjętych działaniach, a efekty ich pracy były dla nich źródłem zadowolenia i radości.
Nauczyciele prowadzący innowację zyskali możliwość wzbogacenia tradycyjnych środków dydaktycznych, a także mieli okazję pracy nowymi metodami z wykorzystaniem nowatorskich form organizacyjnych. Podejmowanie wszelkich działań związanych z prowadzonymi zajęciami przyczyniło się do zwiększenia doświadczenia zawodowego nauczycieli. Poza tym prowadzenie zajęć oraz uzyskane efekty i osiągnięte przez uczniów sukcesy stały się dla nauczycieli źródłem satysfakcji i zadowolenia z pracy.
Klaudia Pałka